جایزه کاولی 2020 به توسعه دهندگان نانوسکوپ رسید

به گزارش وبلاگ مهیار، چهار محقق برجسته در حوزه توسعه ادوات میکروسکوپ الکترونی به دلیل اصلاح انحراف نوری در میکروسکوپ الکترونی و امکان تصویربرداری از اتم های منفرد، پیروز به دریافت جایزه کاولی 2020 در حوزه علوم نانو شدند.

جایزه کاولی 2020 به توسعه دهندگان نانوسکوپ رسید

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ مهیار، چهار محقق برجسته در حوزه توسعه ادوات میکروسکوپ الکترونی به دلیل اصلاح انحراف نوری در میکروسکوپ الکترونی و امکان تصویربرداری از اتم های منفرد، پیروز به دریافت جایزه کاولی 2020 در حوزه علوم نانو شدند.

جایزه Kavli Prize for Nanoscience به چهار محقق برای توسعه فناوری تصویربرداری در مقیاس آنگسترومی اعطا شد. هارلد رُز از دانشگاه اولم، ماکسیمیلیان هایدر از شرکت سئوس (CEOS)، نوت اوربان از مرکز جولیچ و اوندریج کریوانک از شرکت نیون (Nion) به دلیل مشارکت برای توسعه سامانه تصویربرداری الکترونی، جایزه یک میلیون دلاری را دریافت خواهند کرد. آنها در این پروژه پیروز به مشاهده اتم های منفرد شدند.

جایزه کاولی هر دو سال یک بار در سه حوزه تحقیقاتی مهم یعنی اخترفیزیک، علوم نانو و علوم اعصاب به محققانی که دستاورد قابل توجه به دست آورده اند، اعطاء می شود.

زمانی که ما از یک میکروسکوپ برای مشاهده اجسام استفاده می کنیم در واقع در حال کندن ذرات از سطح جسم هستیم. به طور طبیعی هر چه ذرات مورد استفاده کوچکتر باشند، می توان جزئیات بیشتری را نیز از سطح به دست آورد. با انالیز ذرات جدا شده از سطح و داشتن یک برنامه کامپیوتری می توان تصویر جسم را به دست آورد.

برای تصویربرداری دقیق، دانشمندان از الکترون استفاده می کنند تا در نهایت امکان تصویربرداری با جزئیات ظریف تر فراهم شود. اما در میکروسکوپ، الکترون ها دچار انحراف از جهت شده و این موضوع موجب کاهش وضوح تصاویر می شود که به این امر انحراف نوری گفته می شود.

این دقیقا جایی بود که برندگان جایزه کاولی 2020 به آن ورود کردند. آنها با ایجاد میدان های الکترومغناطیس هدایت ذرات باردار را به گونه ای انجام دادند که تصاویری واضح تر به دست آمد. در واقع آنها پیروز به اصلاح انحراف نور شدند. میکروسکوپ الکترونی که انحراف آن اصلاح شده به محققان اجازه می دهد نه تنها در مقیاس نانومتری، بلکه در مقیاس آنگسترومی نیز تصویربرداری کنند بنابراین امکان مشاهده اتم های منفرد وجود دارد.

بودیل هولست، رئیس کمیته جایزه کاولی در علوم نانو می گوید: کار این گروه مثال جالبی از نبوغ و پشتکار است که به بشریت امکان مشاهده فضاهایی را می دهد که پیش از این نتوانسته ایم ببینیم. ارج نهادن به این دانشمندان و به اشتراک گذاری دستاورد آنها با جهانیان می توان زندگی و صنعت را تغییر دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "جایزه کاولی 2020 به توسعه دهندگان نانوسکوپ رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه کاولی 2020 به توسعه دهندگان نانوسکوپ رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید