شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گیلان

به گزارش وبلاگ مهیار، تهران (پانا) - مدیرکل دامپزشکی گیلان با اشاره به شناسایی نخستین نمونه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این استان، گفت ستاد مقابله با این بیماری در استان گیلان تشکیل شد.

شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گیلان

به گزارش مهر، سهراب عاقبتی عصر یکشنبه در جلسه ستاد مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با اشاره به رصد و پایش این بیماری در استان گیلان، اظهار کرد: با توجه به دریافت گزارشی مبنی بر وقوع تلفات در طیور نمونه برداری انجام که نمونه ها آزمایشگاه مربوطه ارسال شد.

وی با بیان اینکه جواب آزمایش نشان از بروز این بیماری در استان گیلان است، اضافه نمود: اقدامات قرنطینه ای و معدوم سازی طیور در کانون ها در مدت بسیار کوتاهی انجام شد.

مدیر کل دامپزشکی گیلان در ادامه با اشاره به حضور اکیپ های واکنش سریع اداره کل دامپزشکی استان نسبت به مهار و عملیات قرنطینه کانون، ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیمی استان گیلان که در راستا پرندگان مهاجر بوده و بعلاوه شرایط نگهداری طیور بومی در استان شرایط برای گردش ویروس مهیا است.

وی با بیان اینکه دامپزشکی گیلان با ساماندهی اکیپ های بیماری یاب و تیم های واکنش سریع در آماده باش کامل قرار گرفته است، افزود: این اکیپ ها به صورت شبانه روزی مزارع پرورش طیور صنعتی و بومی در استان را رصد و پایش می نماید.

عاقبتی با اشاره به اینکه کنترل و مهار این بیماری احتیاجمند همکاری بین بخشی ادارات ذیربط و حمایت های استانداری است، توضیح داد: اطلاع رسانی به موقع تلفات با فرایند افزایشی در طیور و همکاری با اکیپ های مراقبت و پایش و در صورت وقوع بیماری همکاری با اکیپ های بهداشتی قرنطینه ای برای معدوم سازی پرندگان در کانون بیماری از ارکان مهم کنترل بیماری است.

وی از تمام پرورش دهندگان طیور صنعتی و بومی در تمام سطوح و روستاییان درخواست کرد ضمن ارتقا سطح هوشیاری و رعایت موازین امنیت زیستی، هرگونه کاهش فراوری، کاهش مصرف آب و دان و تلفات غیر متعارف را در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز دامپزشکی گزارش کند.

عاقبتی گفت: شهفرایندان می توانند با خیال راحت گوشت مرغ مورد احتیاج خود را که تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی کشتار، استحصال و بسته بندی می گردد، تهیه و مصرف کند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید