مواد غذایی مرتبط با ابتلا به بیماری آلزایمر کدامند؟

به گزارش وبلاگ مهیار، به نقل از اسکوپ، متاسفانه، بر اساس نتایج تحقیق جدیدی که در مجله بیماری آلزایمر منتشر شده است، رژیم غذایی با اندازه زیادی گوشت و غذاهای فرآوری شده به شدت با ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط است.

مواد غذایی مرتبط با ابتلا به بیماری آلزایمر کدامند؟

دانشمندان دانشگاه باند استرالیا با مطالعه عادات غذایی 438 نفر به این همبستگی قوی پی بردند. از این گروه، 108 شرکت نماینده مبتلا به آلزایمر تشخیص داده شدند و بقیه این بیماری را نداشتند.

محققان پس از انجام تجزیه و تحلیل آماری با استفاده از داده های نشانگر زیستی تصویربرداری استرالیایی و مطالعه سبک زندگی پیری به این نتایج دست یافتند. آنان به طور اساسی آنچه شرکت نمایندگان خوردند را دنبال کردند تا ارتباطی با ابتلا به آلزایمر پیدا نمایند.

به طور کلی، بیماران مبتلا به آلزایمر تمایل به رژیم غذایی غنی از غذاهای فرآوری شده و اقلام گوشتی داشتند. مواد غذایی که آنان به طور منظم مصرف می کردند شامل گوشت گاو، پای گوشت، سوسیس، ژامبون، همبرگر و پیتزا بود و در مقایسه با گروه سالم، آنان تمایل به خوردن میوه و سبزیجات کمتری داشتند.

به نظر می رسد این تحقیق، موردی هشداردهنده باشد؛ رژیم غذایی حاوی گوشت فرآوری شده سنگین است و می تواند بعدها دردسرهای جدی ایجاد کند.

محقق ارشد این تحقیق، دانشجوی دکترای آمار زیستی، طاهرا احمد اظهار کرد: رشد آلزایمر در مغز از میانسالی آغاز می گردد و اثرات آن را می توان به سبک زندگی کنترل نشده از سنین پایین تر نسبت داد. افزایش آگاهی جوانان در خصوص فواید مصرف سبزیجات برگدار، غذاهای ارگانیک یا غذاهای خانگی و نه مصرف منظم غذاهای ناسالم یا فرآوری شده لازم است.

تحقیق کنونی بخشی از مجموعه تحقیقات رو به رشدی است که نشان می دهد آنچه می خوریم ممکن است بر ابتلای ما به زوال عقل یا آلزایمر در آینده تاثیر بگذارد.

اما چرا دلیل آن تا حدودی مبهم به جای مانده است؟ محققان معتقدند که ممکن است خوردن غذاهای چرب و فرآوری شده التهاب و اکسیداسیون را در داخل بدن ما افزایش دهند و منجر به عملکرد مغزی گردد که آنطور که باید، مغز عمل نکند. یا ممکن است مکانیسم متفاوتی وجود داشته باشد که هنوز درک نشده است، زیرا هنوز توضیحی برای خود آلزایمر نزد پزشکان وجود ندارد.

محققان بعلاوه در تلاشند تا دریابند که آیا ساختار بیوم روده ما ممکن است بر مسیر سلامت مغز ما تاثیر بگذارد یا خیر.

در همین حال، اگر هنگام خواندن این خبر به ناهار فکر می کنید، احتمالا باید سالاد را انتخاب کنید.

منبع: گردشبان

به "مواد غذایی مرتبط با ابتلا به بیماری آلزایمر کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواد غذایی مرتبط با ابتلا به بیماری آلزایمر کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید