میروسلاو بلاژویچ درگذشت

به گزارش وبلاگ مهیار، چیرو بلاژویچ پس از یک بیماری طولانی و سخت در سن 88 سالگی در زاگرب درگذشت. مربی همه مربیان در 10 فوریه 1935 در تراونیک متولد شد، او خالق یکی از بزرگترین موفقیت های ورزش کرواسی، مدال برنز دنیا در سال 1998 است.

میروسلاو بلاژویچ درگذشت

او تا 31 سالگی با پیراهن دینامو، لوکوموتیو، سارایوو، ریژکا و در نهایت سیون فوتبال بازی کرد و سپس تصمیم گرفت در موتیه سوئیس مربی گردد. او در سوئیس ماند راهنمایی تیم ملی این کشور را برعهده گرفت، اما صعود او در سال 1979 شروع شد، زمانی که او به ریه کا آمد و با این تیم به یک چهارم نهایی جام برندگان جام رسید و. چیرو در دسامبر 1980 دعوت به دینامو را پذیرفت و تا تابستان 1983 سرمربی این تیم بود و در سال 1982 برای اولین بار پس از 24 سال عنوان قهرمانی یوگسلاوی را به دینامو آورد.

او سال ها بعد در تیم ملی کرواسی که تازه از یوگسلاوی جدا شده بود بعد از حذف ناعادلانه در یوروی 96، در جام دنیای 98 به مقام سوم دنیا رسید که افتخاری بزرگ برای این کشور کوچک اروپایی به شمار می آید. چیرو پس از این کار بزرگ به ایران آمد و در تیمی که خود را برای صعود به جام دنیای 2002 آماده می کرد تبدیل به یک مربی محبوب شد، اما با همه شایستگی های آن نسل این تیم مغلوب یک بازی عجیب در بحرین شد و از صعود بازماند.

بلاژویچ با وجود تمایل محسن صفایی فراهانی رییس فدراسیون ایران، قراردادش با ایران را ملغی کرد و کار را به دستیارش برانکو ایوانکوویچ سپرد. مردی که در دوره بعدی صعودی موفقیت آمیز به جام دنیای داشت.

چیرو که همیشه با ادبیات جالب و مصاحبه ها و تیتر های درخشانش در یاد ما می ماند یک بار هم در کهنسالی برای اداره مس کرمان به ایران بازگشت که این سفر موفقیت آمیز نبود.

بلاژویچ در سال های اخیر درگیر بیماری سرطان بود و مرگ خود را از خدا درخواست نموده بود. او ساعتی پیش در سن 88 سالگی درگذشت.

روحش شاد.

منبع: ورزش سه

منبع: فرارو

به "میروسلاو بلاژویچ درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میروسلاو بلاژویچ درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید