نگاهی به هنر اصیل شهر باران

به گزارش وبلاگ مهیار، قلاب دوزی یکی از قدیمی ترین صنایع دستی شهر رشت است که به دلیل پیشینه ای که در این شهر دارد با عنوان رشتی دوزی از آن یاد می گردد. به طور کلی قلاب دوزی به معنی دوختن نقش و نگار از ابریشم یا خامه یا رشته های طلا و نقشه به روی پارچه با قلاب است. رشتی دوزی نیز به این صورت است که زمینه پارچه ای که اغلب هم از رنگ های تیره انتخاب می گردد، از طریق نخ های ابریشمی تزئین می گردد.

نگاهی به هنر اصیل شهر باران

رشتی دوزی که با عنوان قلاب دوزی رشت در فهرست میراث معنوی به ثبت رسیده است، بیشتر توسط بانوان رشتی فراوری می شود. این هنر به سه روش ساده، برجسته و معرق دوخته و اغلب برای تزئین پرده، پوشش زین، سجاده، روکش مقبره ها، کلاه، لباس، رومیزی و روتختی استفاده می شود.

اغلب نقوش استفاده شده برای هنر رشتی دوزی از الگویی ثابت پیروی می نمایند که از قدیم وجود داشته است و بعضی از آنها اخیرا و در راستای سیاست های کاربردی سازی صنایع دستی توسط هنرمندان، با طرح های جدید و خلاقانه تری فراوری می شوند.

تاریخچه دقیق و مشخصی از پیشینه رشتی دوزی گیلان وجود ندارد. بعضی از کارشناسان حوزه صنایع دستی بر این باورند که این هنر سابقه ای کهن دارد و حتی به دوره هخامنشیان باز می شود. در حال حاضر قدیمی ترین نمونه های رشتی دوزی به غیر از مجموعه های خصوصی، در موزه آستان قدس رضوی و موزه هنرهای تزئینی ایران نگهداری می شود.

در سال های اخیر اما هنر رشتی دوزی دیگر همچون گذشته در شهر رشت رونق ندارد. گران شدن مواد اولیه و به دنبال آن افزایش قیمت محصول فراوریشده و کاهش میزان مشتریان، از جمله مهمترین دلایل فراوری کمتر آثار رشتی دوزی محسوب می شود.

منبع: گردشبان

به "نگاهی به هنر اصیل شهر باران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به هنر اصیل شهر باران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید