چند توصیه مهم تغذیه ای در فرایند واکسیناسیون کرونا

به گزارش وبلاگ مهیار، رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، تغذیه را عامل مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دانست و گفت: رعایت بعضی نکات تغذیه ای و پرهیز از مصرف بعضی مواد غذایی، باعث ارتقای سلامت و افزایش کارایی سیستم ایمنی بدن در فرایند واکسیناسیون می گردد.

چند توصیه مهم تغذیه ای در فرایند واکسیناسیون کرونا

به گزارش ایسنا، امین امینی اظهار کرد: در زمان تزریق واکسن نیازی به رژیم غذایی ویژه ای نیست، اما ضروری است با مواد غذایی و نکاتی که به سلامت و افزایش کارایی قدرت و سیستم ایمنی بدن در زمان واکسیناسیون یاری می نماید آگاهی داشته باشیم تا بتوانیم عوارض احتمالی ناشی از واکسیناسیون را به حداقل رسانده و سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم.

وی به نکات مهمی قبل از واکسیناسیون اشاره نمود و گفت: قبل از انجام واکسیناسیون غذای سبک یا میان وعده ساده ای میل کنید و ناشتا نباشید، این موضوع به ویژه در مورد افرادی که ترس از آمپول زدن دارند باید رعایت گردد.

رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: شب قبل از واکسیناسیون خواب خوب و راحتی داشته باشید و بهداشت خواب را رعایت کنید، چون خواب کافی و آرام یکی از راز های سلامت و طول عمر انسان همراه با زندگی با نشاط است و نقش مهمی در آماده سازی سیستم ایمنی بدن و تقویت آن ایفا می نماید.

امینی با بیان اینکه خواب خوب، آرام و پیوسته بعلاوه به دفع مواد زاید از بدن یاری می نماید، مطرح نمود: از کار کردن با هرگونه دستگاه الکترونیکی همانند گوشی همراه و کامپیوتر و تماشای طولانی مدت تلویزیون از حداقل یک ساعت قبل از خواب تا حد امکان پرهیز کنید.

وی با بیان اینکه دارو های معمول خود را طبق برنامه مصرف کنید، ادامه داد: از مصرف مُسکن ها و ضد درد ها قبل از واکسیناسیون خودداری کنید تا بالاترین سطح فعال بودن سسیستم ایمنی خود را در مواجهه با اشکال مختلف واکسن داشته باشید.

رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در پاسخ به این پرسش که قبل و بعد از واکسیناسیون کدام مواد غذایی را بیشتر مصرف کنیم، گفت: مواد غذایی ضد التهاب و رعایت طولانی مدت یک رژیم غذایی سالم، پاسخ ایمنی بدن را بهبود می بخشد و به ما یاری کند تا بهتر با عفونت ها مبارزه کنیم و پاسخ ایمنی به واکسیناسیون را تقویت کنیم.

امینی توضیح داد: مصرف بیشتر غذا های تازه و طبیعی مانند میوه ها، سبزیجات، ماهی های چرب، آجیل و مغز دانه ها، به کارکرد بهتر سیستم ایمنی بدن یاری می نماید، زیرا التهاب کمتری در بدن ایجاد می نماید.

وی اعلام کرد: مصرف غذا های ضد التهاب پس از تزریق واکسن می تواند یاری نماینده باشد بطور مثال زردچوبه ادویه ای است که خاصیت ضد التهابی دارد و می توان به غذا اضافه نموده یا در چای مصرف کرد.

وی با ذکر اینکه ماهی نوعی غذای ضد التهاب محسوب می گردد، اضافه کرد: ماهی آزاد، ساردین، شاه ماهی و روغن ماهی بیشترین امگا 3، آجیل، بادام، گردو و روغن زیتون نیز از مواد غذایی ضد التهاب است.

امینی با اشاره به مواد مغذی تقویت نماینده سیستم ایمنی، گفت: مصرف غذای مغذی حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی بخصوص زینک، ویتامین A، ویتامین D و ویتامین C به سیستم ایمنی بدن یاری می نماید، البته این به آن معنی نیست که مصرف مکمل ها سبب عملکرد بهتر واکسن می گردد.

وی ادامه داد: منابع غذایی ریز مغذی ها عبارت از انواع میوه و سبزی تازه فصل، لبنیات، تخم مرغ، غلات سبوس دار، گوشت بدون چربی، ماهی های چرب، مرغ، آجیل و مغز ها هستند.

رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه تامین آب بدن به مقدار کافی قبل و بعد از تزریق واکسن کووید- 19 بسیار مهم است، مطرح نمود: مصرف مایعات کافی نه تنها سبب عملکرد بهتر بدن در شرایط تازه واکسیناسیون می گردد، بلکه سبب می گردد از افت فشار افرادی که معمولا ترس از آمپول و یا واکسن دارند نیز جلوگیری کند.

امینی اظهار داشت: افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا یا بیماری های ریوی هستند در مورد مقدار مصرف مایعات باید با پزشک خود مشورت نمایند.

وی با بیان اینکه مصرف مواد غذایی آبدار مانند میوه ها، سبزیجات، انواع سوپ و آبگوشت علاوه بریاری به تامین آب بدن، سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می نمایند، اضافه کرد: در صورت ایجاد تب بعد از واکسیناسیون، توصیه می گردد مایعات به مقدار فراوان مصرف گردد.

منبع: فرارو

به "چند توصیه مهم تغذیه ای در فرایند واکسیناسیون کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند توصیه مهم تغذیه ای در فرایند واکسیناسیون کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید