آقای BBC! یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به دیگران

به گزارش وبلاگ مهیار، بررسی عملکرد BBC فارسی نشان می دهد این رسانه همواره به دنبال دوگانه سازی اتفاقات علیه ایران و خوب جلوه دادن غرب است.

آقای BBC! یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به دیگران

به گزارش ، ، امروزه فیک نیوزها بیش از گذشته جولان داده و بخشی از اخبار روزمره را به خود اختصاص داده اند، لذا صحبت از این دست از خبرها شاید تازگی نداشته باشد، اما بد نیست که به یکی از رسانه هایی که این روزها در آشفته بازار کرونا سعی در جنگ روانی و بازی با احساسات به ویژه احساسات مردم ایران را دارد، صحبت کنیم.

رسانه ای که رسما با انتشار شایعه، بستری را فراهم می کند تا بتوانند از آب گل آلود ماهی بگیرند و نوعی دوگانگی ایجاد کند تا از یک طرف افرادی که اطلاعات و آگاهی زیادی ندارند را در دام بیاندازد و از طرف دیگر بی اعتمادی به رسانه ها و اخبار درست و صحیح وبلاگ مهیار واقعی را از مردم عادی سلب کنند.

البته بر اساس گفته ها و شنیده ها، انگیزه اصلی فیک نیوزها تضعیف جمهوری اسلامی ایران است و از شرایط تحریمی از یک طرف و ویروس کرونا از طرف دیگر سوء استفاده کرده تا بتوانند چهره کشور و مسئولان جمهوری اسلامی را نزد افکار عمومی تیره و تار کند.

صحبت از رسانه رسمی است که سعی در فریب افکار عمومی دارد که در رأس آن می توان به BBC فارسی اشاره کرد؛ این رسانه اخیرا با آغاز شیوع ویروس کرونا، ایران هراسی و ترساندن مردم دنیا از تهران را جدی تر از گذشته دنبال می کند و در کنار ترفند های رسانه ای که رسانه های معاند علیه ما استفاده می کنند، ترفند استاندارد دوگانه سیاست ثابتی است که BBC فارسی برای ضربه زدن به امید ایرانیان و همزمان نشان دادن چهره زیبا از غرب دنبال می کند.

BBC فارسی از مدت ها پیش فرایند تبلیغاتی را کلید زده است و تلاش دارد به نوعی موضوع ویروس کرونا را به برگزاری مراسم مذهبی نسبت دهد، این رسانه حتی کوچکترین مراسم مذهبی را در ایران رصد می کند و برآیند گزارش ها نشان می دهد که از مدت ها پیش با اعزام اکیپ ها و شکل دهی گروه های فیلم برداری شخصی از مراسم مذهبی، فیلم و عکس تهیه کرده و از طریق اتهام زنی به اینکه گسترش ویروس کرونا ناشی از برگزاری مراسم مذهبی است جوری وانمود می کند که کشورمان شرایط خوبی ندارد.

این تصاویر از این رسانه درحالی منتشر می شود که روزانه صد ها برنامه همچون اجرای کنسرت در انگلیس و دیگر کشور های دنیا بدون رعایت پروتکل های بهداشتی را نشر می دهد، یا از تفریح مردم در سواحل انگلیس و اروپا گزارش می زند بدون آنکه نامی از ویروس کرونا یا عدم رعایت پروتکل های بهداشتی ببرد.زیرا هدف این رسانه صرفا تیره کردن چهره ایران نزد مردم خود است.

اخیرا مراسم جشن و عزاداری در عید قربان و غدیر و شب های قدر برگزار گشت و هیئت مذهبی با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار گشت، با توجه به اینکه در آستانه ماه محرم قرار داریم، قرار است این مراسم همچون برگزاری سایر مراسم ها با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شود، اما بی بی سی فارسی با ذره بین دنبال تعداد انگشت شمار از مراسمی است که در آن به رعایت پروتکل های بهداشتی کمتر توجه شده است.

از دیگر عواملی که چهره پلید این رسانه انگلیسی را آشکار می کند این است که فاصله گذاری های رعایت شده در مراسم شب های قدر مساجد و اماکن مذهبی ایران را پوشش نمی دهد، اما در مقابل اجرای کنسرتی در نیوکاسل انگلیس را پوشش می دهد و از آن تمجید می کند.

هانی زاده کارشناس مسائل سیاسی در گفت وگو با وبلاگ مهیار معتقد است که این بخشی از سیاست های BBC فارسی است که مراسم مذهبی را کمرنگ جلوه دهد، چراکه این رسانه همواره در تلاش است تا نوعی نفرت افزایی در میان جوانان نسبت به مراسم مذهبی ایجاد کند، به همین دلیل BBC فارسی کوچکترین حرکت ایران در بُعد مذهبی را رصد می کند، درحالی که در مراسم عزاداری معمولا هیئت های عزاداری ملزم و متعهد هستند که تمام پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری های اجتماعی را رعایت کنند، اما این رسانه انگلیسی در اخبار خود در خصوص برگزاری مراسم غیر مذهبی سریع عبور می کند.

او با تاکید بر اینکه انگلیس و سایر کشور های اروپایی معمولا حتی مردم خودشان پروتکل ها را رعایت نمی کنند تصریح می کند که بی بی سی فارسی علیه هیئت های مذهبی ایران جریان سازی انجام می دهد.

از جمله نکاتی که توجه ها را به خود جلب کرده این است که بی بی سی فارسی در هفته های گذشته رویه خود را تغییر داده و به جای نقل قول از منابع معتبر به اسناد غیرمعتبر و منابع ناشناس استناد می کند، این رسانه انگلیسی همچنین اخیرا ناشیانه و بدون استفاده از سیاست قبلی خود سخن می گوید که البته چهره کریه خود را در میان افکار عمومی به نمایش می گذارد.

بی بی سی تا به امروز سعی در حفظ ظاهر کرده است حداقل 50 درصد اخبار خود را صادقانه بیان کند، اما اکنون بیش از 90 درصد اخبار این رسانه در خصوص ایران دروغ پردازی، اتهام زنی و سیاه نمایی است، البته باید گفت که هر رسانه ای که دروغ پردازی را شیوه کار خود قرار دهد، در دراز مدت منزوی خواهد شد.

بسیاری از رسانه های وابسته به عربستان سعودی در ابتدا همین شیوه را دنبال کردند، اما در دراز مدت بینندگان خود را از دست دادند، چراکه غیر منصفانه در خصوص کشور های محور مقاومت سیاه نمایی کردند، اما به هر حال بینندگان تشخیص می دهند. اکنون BBC فارسی به رسانه ای طنز آمیز برای بینندگان ایرانی تبدیل شده است، چراکه دروغ پردازی این رسانه کاملا نسبت به گذشته در برابر ایران آشکار شده است.

از جمله دلایلی که می توان گفت بی بی سی فارسی غیر منصفانه سخن می گوید این است که این رسانه بدون اشاره به اینکه ایران تحت سخت ترین شرایط تحریمی واقع شده است، در روز های اول شیوع کرونا در کشور با انتشار پشت سر هم فیلم هایی از کمبود ماسک، دستکش و ژل ضدعفونی در برخی نقاط ایران سعی کرد که از آن به عنوان فاجعه ملی یاد کند این در حالی بود که ایران در همین شرایط در تامین کالا های اساسی دچار مشکل نشد، اما در مقابل تصاویری از غارت فروشگاه ها و قفسه های خالی دستمال توالت در فروشگاه های بزرگ لندن، پاریس، کپنهاک، نیویورک و تگزاس منتشر شد که بی بی سی فارسی آنها را نادیده گرفت و سعی کرد آن را پوشش ندهد.

متاسفانه در فضای رسانه ای گاهی اوقات تشخیص یک خبر فیک از یک خبر واقعی، سخت می شود، چراکه فیک ها به لحاظ ظاهر در چارچوب رسانه عمل و از تکنیک های رسانه ای استفاده می کنند، مهم ترین مشخصه فیک نیوز ها دروغ پردازی است، یعنی طرح یک مسئله غیر واقعی، تبلیغ و ترویج و تبدیل آن به یک موج.

کیومرث یزدان پناه کارشناس سیاسی در گفت گو با وبلاگ مهیار معتقد است که این موضوع بسیار خاص و حیاتی است و با دیگر بحث ها فرق می کند، چراکه رسانه های معاند مانند بی بی سی فارسی برای اینکه در صحنه بین المللی حرف خود را پیش ببرند، سعی کردند که از طریق مراجع رسمی و دولت رسمی در راستای توجیه جامعه دنیای برای برخورد شدید تر با ایران اجماعی تشکیل دهد، همان اتفاقی که در خصوص عراق، لیبی، سوریه، سودان لبنان افتاد.

او همچنین می گوید که گا ها کشور هایی مانند آمریکا برای پیشبرد اهداف خود دست به انتشار چنین اخباری می زنند تا افکار عمومی دنیای و دولت های موافق و مخالف خود را با خود همراه کنند تا اقدامات سختگیرانه تری علیه ایران مطرح کنند.

کارشناسان می گویند که یکی از شیوه های برملا کردن سیاست های دروغ پردازی رسانه های معاند و رسانه های سعودی این است که از طریق رسانه ملی اخبار جعلی را برای مردم بازگو کند، لذا تحلیل گران رسانه باید بیشتر به این حوزه توجه کنند و برنامه های رصد دقیق را در دستور کار قرار دهند.

همچنین رسانه ملی باید تمام دروغ پردازی های رسانه های فارسی زبان را مورد رصد و تجزیه و تحلیل قرار دهد، همچنین سیاست خبرگزاری های ملی باید به سمت تحلیل خبری باشد، چراکه همه رسانه های بین المللی به دنبال مهندسی افکار عمومی هستند و وقتی خبری بدون تحلیل باشد تاثیر خود را بر روی خواننده و بیننده نمی گذارد، اما اگر همراه با تحلیل و تفسیر خبری باشد، قطعا تاثیر بیشتری خواهد گذاشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آقای BBC! یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به دیگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای BBC! یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به دیگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید