مخفی کاری با ویروس کُشنده!

به گزارش وبلاگ مهیار، شرق نوشت: درست در روز هایی که آمار مرگ ومیر ویروس کرونا در ایران به اوج خود نزدیک می شد، شیپور آغاز سالی تازه دمید و بهار از راه رسید. هم زمان با نوروز باستانی امسال، اما مرگ در یک قدمی بود و هر نافرمانی ساده می توانست منجر به مرگ و آغاز زنجیره ای از افراد مبتلا باشد.

مخفی کاری با ویروس کُشنده!

ملیحه خانم می گوید همه این حرف ها و توضیحات را بهتر از هرکسی بلد است، اما اجاره مغازه، خرید های روی دست مانده و اصرار مشتریان همیشگی اش، او را به راه دیگری کشاند.

او آرایشگری در شرق تهران است که امسال و پیش از عید مجبور شد مغازه چندین کوچه بالاتر از محل زندگی اش را ببندد و دو روز هم بی کار بماند تا اینکه فکر تازه ای از راه رسید: همون دو روز بی کاری کلی از مشتریام زنگ زدن یا پیام دادن که تو رو خدا کاری برامون بکن. خیلی ها شهرستانی بودن و می خواستن بعد یه سال برن پیش خانواده شون و خیلی ها هم نمی خواستن شب اول عید رو مثل همواره باشن. منم کلی فکر کردم و در نهایت توی گروه واتس اپی نوشتم اونایی که خیلی ضروری نیاز به اصلاح یا آرایش دارند، به من پیام بدن که کاری براشون بکنم.

همین پیام آغاز کاری شد که تا چند روز اول تا پاسی از شب هم ادامه داشت: خلاصه همین جور از 10، 11 صبح تا یک و دو شب توی خونه مشتری داشتم. سعی کردم همه موارد بهداشتی را هم رعایت کنم، ولی بعد ها فهمیدم چند نفر کرونا داشتند یا شایدم بعد از اون دریافتد.

ملیحه یکی از ده ها آرایشگری است که در دوران ممنوعیت کار، اگرچه مغازه اش تعطیل بود، اما کار خود را به سبک و سیاق دیگری ادامه داد. او اگرچه به ویروس کرونا مبتلا نشد، اما می گوید خطر از بیخ گوشش گذشته است؛ چون چندین مشتری در روز های بعد، کارشان به بیمارستان و بستری شدن کشیده بود.

ارائه خدمات به مشتریان خاص در دوران کرونا

هرچه از روز های ابتدایی اعلام قرنطینه در ایران گذشت، میزان مراقبت ها نیز تا اندازه ای کمتر شد. در این شرایط، اگرچه بعضی تصمیمات دولت بی اثر نبود و فشار اقتصادی نیز نقش عمده ای بازی می کرد، اما تعداد زیادی از صاحبان کسب و کار هم با نیت کسب سود از بازار کم رقیب، تأثیرگذاری فراوانی داشتند.

اوایل فروردین امسال بود که چندین کافه در تهران برای مشتریان همیشگی خود پیامک هایی با این مضمون فرستادند: ما با شرایط بهداشتی آماده پذیرایی از مشتریان خاص هستیم. در بسته است، اما نه برای همراهان همیشگی. مشابه این پیام را دیگر کافه باز های حرفه ای تهران از چندین کافه در این مدت دریافت کردند، اما برای آن ها که علاقه به قلیان دارند، شرایط به گونه ای دیگر در جریان بود. منطقه 12 تهران و همچنین خیابان های نزدیک به بازار پایتخت، پر از کافه هایی است که چند غذای ساده و قلیان به مشتریان خود ارائه می دهند و همواره کنار درِ وردی آن ها ده ها موتورسیکلت به صف ایستاده است.

علی، کارگر یکی از همین قهوه خانه ها در خیابان وحدت اسلامی است، او می گوید کارش در این مدت چند برابر شده است: صاحب قهوه خانه ما زیرزمین خانه اش را همان قبل عید آماده کرد و قلیان ها و چند میز را هم از مغازه به خانه اش برد. دو، سه روز بعد هم بین مشتریان خبر پیچید. داخل حیاط قلیان بار می گذاشتیم و می بردیم زیرزمین. هر وقت هم خیلی شلوغ می شد، بعضی مشتری ها در حیاط می نشستند. ما هم حواسمان بود که همه جزئیات بهداشتی را رعایت کنیم و مدام قلیان ها را کامل ضدعفونی کنیم.

آن طور که علی می گوید، این قهوه خانه در تمام فروردین کار خود را با مشتریان دستچین شده پیش برد و همچنان هم به کار خود به همین سبک ادامه می دهد. مشابه این سخنان را از صاحبان بعضی کسب و کار های دیگر نیز می توان شنید؛ مثلا مهرداد که حالا راننده یکی از تاکسی های اینترنتی است، در یکی از سفر ها سفره دل را باز می کند و از خاطره مانتوفروشی اش می گوید: نه فقط من، بلکه خیلی ها چشم به بازار شب عید دارند. من یه ماشین 206 داشتم که دی ماه فروختم و یه وام با بهره بالا هم گرفتم. خلاصه اوایل بهمن برای سه ماه قرارداد یه مغازه در میدان راه آهن را بستم؛ 120 میلیون اجاره برای سه ماه که باید همون اول قرارداد پرداخت می کردم، پرداخت کردم و مانتو ها را هم خریداری کردم که یک مرتبه خبر نحس کرونا از راه رسید. چند روز اول خوب بود و بعد که این خبرا رسید، روزی هفت، هشت مشتری بیشتر نداشتم. چند هفته هم که کلا کار را به اجبار باید تعطیل می کردیم.

او در نهایت مانتو ها را به خانه خودش منتقل کرد و نزدیکان، هم محله ای ها و فامیل مشتری اش شدند. آن طور که علی می گوید، این کار زیرزمینی بخشی از ضررش را جبران کرد، اما ضرر بیشتر از آن بود که با این تعداد مشتری جبران شود. او می گوید مانتوفروشی شغل حساسی از نظر بهداشتی نیست، اما هر روز نگران است که نکند فردی در این جهت به ویروس کرونا مبتلا شود.

حدود 5 درصد اصناف پرریسک با پلیس همکاری نکردند

مخفی کاری و ایجاد بازار زیرزمینی در دوران کرونا اگرچه به نظر شیوع پیدا کرده، اما آن طور که معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی پایتخت می گوید، این کار های غیرمجاز تنها از طرف حدود پنج درصد اصناف پرریسک بوده است.

نادر مرادی روز گذشته در این باره به ایلنا گفت: در راستای دستور ستاد ملی مقابله با کرونا، مشاغل پرریسک مانند هتل ها، اماکن اقامتی، قهوه خانه ها، چای خانه ها، کافی شاپ ها، مراکز سونا و ماساژ، باشگاه های بدنسازی و سینما ها همچنان بسته هستند. همکاری این اصناف با ما خوب بوده، البته نمی توان گفت: به صورت صددرصدی و قطعی بوده است، اما بیش از 95 درصد اصناف رعایت لازم را در این زمینه داشته اند.

معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت عمومی پایتخت بخش عمده مشکل را به قهوه خانه ها نسبت داد و گفت: بیشترین مسائل و چالش های ما در خصوص قهوه خانه های سنتی است که به صورت زیرزمینی فعالیت دارند؛ یعنی بعضا این قهوه خانه ها از مراکز مجوزدار نیستند. قهوه خانه هایی که مجوز دارند، همکاری لازم را با ما داشته اند، اما همان طور که گفتم بعضی از این قهوه خانه ها که به صورت غیرقانونی و بدون مجوز فعالیت می کنند، در این ایام نیز به فعالیت خود ادامه داده اند.

بر اساس گفته های مرادی، در یک هفته حدود 30 قهوه خانه غیرمجاز در تهران پلمب شد: همکاران ما در تیم های نظارتی، این قهوه خانه ها را شناسایی و با آن ها در این مدت برخورد کرده اند. در هفته گذشته حدود 20 تا 30 مورد از این قهوه خانه ها شناسایی و پلمب شده اند.

این قانون شکنی ها و بازی با جان خود و مردم، در حالی است که از همان روز های ابتدایی ورود ویروس کرونا به ایران، مصوبه های مشخصی در این زمینه تصویب شد و پلیس هم بار ها هشدار داد با متخلفان برخورد جدی خواهد کرد. علاوه بر این، پیش از این مدیرکل پیشگیری های امنیتی و انتظامی قوه قضائیه از تحت تعقیب قرار دریافت و حبس نقض کنندگان توصیه های پیشگیری از شیوع کرونا خبر داد که یک مورد آن حکم یک سال حبس برای پنهان کردن ابتلا به کرونا است.

رضا مسعودی فر درباره مجازات مشخص شده گفته است: رعایت نکردن توصیه های پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، به عنوان تهدید علیه بهداشت عمومی قابل تعقیب کیفری است.

با توجه به امکان شیوع گسترده این ویروس در تجمعات انسانی، چنان چه برگزار کنندگان نمایشگاه ها، جشنواره های فروش و فروشگاه ها تدابیر لازم را برای پیشگیری از انتشار ویروس پیش بینی نکنند و به تذکرات وزارت بهداشت توجه نداشته باشند، با اعلام وزارت بهداشت یا دانشگاه های علوم پزشکی استان، به اتهام تهدید علیه بهداشت عمومی و مطابق ماده 688 قانون مجازات اسلامی مجازات می شوند. مطابق قانون یادشده، اقدام علیه بهداشت عمومی تا یک سال حبس دارد.

بر اساس گفته های مدیرکل پیشگیری های امنیتی و انتظامی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، افرادی که با علم و اطلاع از مبتلا بودن به کرونا، اقدامات پیشگیرانه مثل قرنطینه یا مراجعه به مراکز درمانی را انجام ندهند و موجب انتشار و ابتلای دیگران شوند هم ممکن است مشمول مجازات مقرر در قانون عنوان شده شوند.

منبع: فرارو

به "مخفی کاری با ویروس کُشنده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخفی کاری با ویروس کُشنده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید