آیا سردرد ناشی از باد کولر نشانه سینوزیت است؟

به گزارش وبلاگ مهیار، بسیاری از افراد در مواجهه با هوای سرد در فصل زمستان یا به طور کلی در برابر باد وسایل سرمایشی مثل کولر سردرد را تجربه می نمایند. این افراد با تصور ابتلا به سینوزیت به پزشک مراجعه و حتی دلیل مراجعه خود را سینوزیت مزمن بیان می نمایند.

آیا سردرد ناشی از باد کولر نشانه سینوزیت است؟

به گزارش جام جم، بسیاری از افراد در مواجهه با هوای سرد در فصل زمستان یا به طور کلی در برابر باد وسایل سرمایشی مثل کولر سردرد را تجربه می نمایند. این افراد با تصور ابتلا به سینوزیت به پزشک مراجعه و حتی دلیل مراجعه خود را سینوزیت مزمن بیان می نمایند، اما وقتی پزشک سؤالات دقیق تری از علائم می پرسد، متوجه می گردد که مشکل اصلی بیمار، سردرد در مواجهه با باد یا هوای سرد است.

در این گونه موارد معمولا علائم دیگری مانند گرفتگی بینی، ترشح از بینی یا خلط پشت حلق وجود ندارد و معاینات بیمار هم به نفع سینوزیت نیست.

تشخیص این افراد، ابتلا به نوعی سردرد حساس به سرماست. این حالت در افراد مبتلا به میگرن یا کسانی که سابقه خانوادگی میگرن دارند شایع تر است.

برخلاف حمله های کاملا تعیین میگرن، این سردرد ها معمولا کوتاه تر است، حالت تهوع، استفراغ و بیزاری از صدا و نور در آن ها کمتر است. این سردرد ها با گرم گرفتن بهتر می گردد. نوع دیگری از این نوع سردرد در بعضی افراد با خوردن ناگهانی بستنی یا آب سرد در اوج گرما رخ می دهد. در این حالت هم گرم کردن دهان و کام به بهبود درد یاری می نماید، اما چرا این نوع سردرد ها رخ می دهد؟

هنوز دلیل این امر به خوبی شناخته نشده است، اما نتایج بعضی مطالعات نشان می دهد تماس ناگهانی با سرما باعث انقباض و تنگ شدن رگ ها می گردد و متعاقب آن گیرنده های حسی جدار رگ ها که خبر آسیب را به مغز می برند فعال شده و باعث درک درد می گردد.

نظریه دیگری نیز بیان می نماید تحریک پایانه های حسی اعصاب که در این منطقه بدون پوشش هستند، مقصر است. در بعضی افراد مصرف بعضی مسکن ها مانند ناپروکسن پیش از مواجهه با سرما از حمله سردرد وابسته به سرما جلوگیری نموده است.

به طور کلی توصیه می گردد خصوصا در فصل گرم سال، مصرف مرتب مایعات را داشته باشید و در صورت بروز درد، گرم شدن منجر به گشادی مجدد عروق و احتمالا برطرف سردرد می گردد.

دکتر مهتاب ربانی اناری - متخصص گوش و حلق و بینی

منبع: فرارو

به "آیا سردرد ناشی از باد کولر نشانه سینوزیت است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سردرد ناشی از باد کولر نشانه سینوزیت است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید