تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی در چیست و چگونه باید از آن ها نگهداری کرد؟

به گزارش وبلاگ مهیار، بسیاری از ما موقع انتخاب محصولات چرمی نمی توانیم درست تصمیم بگیریم. وقتی به خرید می رویم و می خواهیم یک کیف پول یا کمربند با کیفیت داشته باشیم، چرم طبیعی را ترجیح می دهیم اما وقتی نوبت به انتخاب لباس ها یا کیف های رودوشی یا دستی می رسد، سراغ چرم مصنوعی می رویم. البته، انتخاب این محصولات به عواملی مانند نوع آن ها، مد روز و قیمتی که دارند بستگی دارد. در برخی از مواقع نیز باید سراغ مواد باکیفیت و بادوام برویم. به هرحال، چه بخواهید محصولاتی از چرم طبیعی بخرید یا سراغ چرم های مصنوعی بروید، باید تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی را بدانید. به این ترتیب، انتخابی آگاهانه تر خواهید داشت.

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی در چیست و چگونه باید از آن ها نگهداری کرد؟

ویژگی های چرم طبیعی

چرم طبیعی چرمی است که مستقیما از پوست حیوانات مختلف به دست می آید. پوست حیوانات پس از کشته شده، طی عملیات های مختلف شیمیایی و مرحله فینیشینگ به چرم طبیعی تبدیل می شود. به طور کلی، این چرم از پوست حیواناتی مانند گاو، بز، گوسفند، شتر و اسب به دست می آید و بر همین اساس نیز، انواع چرم طبیعی فرق دارد. گاهی اوقات نیز چرم با کیفیتی خاص از پوست تمساح استخراج می شود.

مهم ترین فرق چرم طبیعی و مصنوعی به ظاهر آن مربوط می شود. چرم طبیعی ظاهری طبیعی دارد و بادوام است. این چرم نرمی و لطافت خاصی دارد اما به راحتی آسیب نمی بیند. چرم طبیعی رطوبت را جذب می کند و هوا نیز می تواند از آن عبور کند. بنابراین، استفاده از آن به سلامت ما آسیبی نمی رساند.

برای اینکه چرم طبیعی را بشناسید، باید به رنگ آن توجه کنید. رنگ طبیعی این چرم آن را از چرم مصنوعی متمایز می سازد. دومین تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی به اندازه کشش آن ها مربوط می شود. چرم طبیعی کشسانی بالایی دارد که از ترک خوردن و پوسته شدن آن جلوگیری می کند.

یکی دیگر از ویژگی های چرم طبیعی ظرفیت جذب رطوبت آن است. اگر قطره ای آب پشت آن بریزد، پس از مدتی آن را جذب می کند اما چرم مصنوعی این طور نیست.

چگونه

چرم مصنوعی چیست؟

چرم مصنوعی به چرم طبیعی شباهت دارد اما از پارچه های بافته نشده و پلاستیک ساخته شده است. این چرم پایه ای از پارچه بافته نشده دارد که در فرآیند آماده سازی، پوشش پلاستیکی روی آن قرار می گیرد. سپس، آن را رنگ آمیزی می کنند. در نهایت، در صورت لزوم به آن پوشش نقش برجسته اضافه می شود.

چرم مصنوعی انواع مختلفی دارد که به طور کلی، در دو دسته جای می گیرند. این چرم یا رویه پلی اورتان (PU) دارد، یا رویه آن از جنس پلی وینیل کلرید (PVC) است. چرم با رویه پلی اورتان نسبت به نوع دوم موارد مصرف بیشتری دارد.

چرم مصنوعی نه تنها به دلیل مقرون به صرفه بودن بیشتر استفاده می شود، بلکه پرکاربرد بودن آن دلایل دیگری نیز دارد. برای استفاده بیشتر از چرم طبیعی باید حیوانات بیشتری کشته شوند. این مسئله در نهایت تعادل محیط زیست را بر هم می زند. علاوه براین، صنایع چرم طبیعی با محیط زیست سازگار نیستند. پردازش چرم طبیعی به مواد شیمیایی و آب فراوانی نیاز دارد که برای محیط زیست خوب نیست. در نتیجه، بیشتر افراد چرم مصنوعی را به دلیل سازگاری با محیط زیست و مقرون به صرفه بودن ترجیح می دهند.

انواع محصولات چرمی

محصولاتی که از چرم طبیعی یا مصنوعی درست می شوند تنوع بسکمک دارند. این محصولات ممکن است مبلمان منزل باشند یا لباس ها و اکسسوری های چرمی. برخی از مهم ترین لباس ها و اکسسوری هایی که از چرم درست می شوند، عبارت اند از:

 • کت و کاپشن چرم؛
 • پالتو چرم؛
 • شلوار چرمی؛
 • کفش و بوت های چرمی؛
 • انواع کیف های چرمی شامل کیف پول، کیف رودوشی، کیف اداری، کیف کمری و کوله پشتی؛
 • جواهرات دست ساز با چرم.

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

برای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی، باید فرق چرم صنعتی با چرم طبیعی را بدانید. اگر بخواهیم مهم ترین تفاوت های چرم طبیعی و مصنوعی را خلاصه کنیم، باید به 10 تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی اشاره کنیم. این تفاوت ها عبارت اند از:

 • چرم طبیعی از پوست حیوانات مختلف به دست می آید اما چرم مصنوعی از جنس پارچه است که با پلاستیک مخصوص پوشش داده می شود.
 • چرم طبیعی نسبت به چرم مصنوعی گران تر است.
 • چرم مصنوعی به اندازه چرم طبیعی دوام ندارد.
 • چرم طبیعی سطحی طبیعی با حالت کشسانی دارد اما چرم مصنوعی سطحی یکنواخت و نرم دارد.
 • فرق چرم طبیعی و صنعتی در تنوع رنگی آن ها نیز هست. چرم طبیعی رنگ های محدودی دارد اما تنوع رنگی چرم مصنوعی بالا است.
 • چرم طبیعی رطوبت را به خوبی جذب می کند اما چرم مصنوعی این طور نیست.
 • بوی این محصولات نیز تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی را معین می کند. چرم طبیعی بویی مانند پوست حیوانات دارد اما چرم مصنوعی بوی پلاستیک می دهد.
 • اگر چرم طبیعی را بسوزانید، از آن بوی موی سوخته بلند می شود اما چرم مصنوعی سوخته بوی پلاستیک سوخته می دهد.
 • در چرم طبیعی هوا نفوذ می کند اما چرم مصنوعی این طور نیست.
 • فرق چرم طبیعی با مصنوعی در اندازه انعطاف پذیری آن ها است. انعطاف پذیری چرم طبیعی باعث شده که برای استفاده در تمام طول روز مناسب باشد اما چرم مصنوعی برای استفاده در تمام طول روز مناسب نیست.

برچسب محصولات و تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

برای اینکه محصولات چرم طبیعی را از مصنوعی تشخیص بدهید، باید در پی برچسب آن ها باشید. در برخی از کشورها مانند کشورهای اروپایی و آمریکا برندها باید در برچسب محصولات خود ترکیب مواد آن ها را دقیقا درج کنند. اگر این محصولات از چرم مصنوعی ساخته شده باشند، شرکت های سازنده ملزم هستند که نوع ماده مصنوعی به کار رفته در آن ها را قید کنند.

در بسکمک از کشورها مانند برزیل، ایتالیا و پرتغال برای محصولات چرمی مصنوعی از کلمه چرم در برچسب محصولات استفاده نمی شود.

اگر برچسب محصولی واضح نباشد، باید در اصلی بودن آن شک کنید. برندهای معتبر محصولات خود را با دقت برچسب گذاری می کنند و روی برچسب ها معینات محصولات با دقت درج می شود.

نگهداری از چرم طبیعی

چرم طبیعی یک ماده محبوب و بادوام است که در محصولات متنوعی مانند کیف، کفش، لباس و مبلمان به کار می رود. برای حفظ ظاهر این محصولات چرمی باید به تمیز نگه داشتن و نگهداری آن ها بسیار توجه کنید. مهم ترین دلایل برای نگهداری صحیح از محصولات چرمی عبارت اند از:

 • افزایش ماندگاری: مراقبت و نگهداری مناسب می تواند عمر محصولات چرمی شما افزایش دهد. این کار به جلوگیری از ساییدگی و حفظ ظاهر عالی چرم برای مدتی طولانی تر کمک می کند.
 • حفظ کیفیت: چرم طبیعی ممکن است در طول زمان تغییر کند. مراقبت مناسب از چرم، باعث می شود که این تغییر به کیفیت آن آسیبی نرساند و آن را از ترک خوردگی، خشک شدن و نابودن شدن در امان بدارد.
 • محافظت در برابر لکه و آسیب: چرم ماده ای است که آب و مایعات در آن نفوذ می کنند. در نتیجه، ممکن است به راحتی از طریق مایعات و مواد دیگر لکه دار شود یا آسیب ببیند. تمیز کردن منظم چرم می تواند به محافظت از آن در برابر لکه و آسیب کمک کند.
 • زیبایی شناسی: محصولات چرمی استایل و ظرافت خاصی به لباس ها یا دکوراسیون منزل می بخشند. مراقبت مناسب از آن ها باعث می شود که جلوه ای عالی داشته باشند و جذابیت و زیبایی خود را حفظ کنند.
 • سرمایه گذاری مالی: محصولات ساخته شده از چرم طبیعی اغلب گران هستند. بنابراین، عاقلانه تر است که از آن ها مراقبت کنید تا سرمایه گذاری تان در این زمینه مؤثر باشد. مراقبت مناسب از محصولات چرمی تضمین می کند که آن ها برای مدتی طولانی دوام می آورند و ارزش خود را حفظ می کنند.
 • اثرات زیست محیطی: مراقبت و نگهداری مناسب با افزایش دوام محصولات چرمی و کاهش نیاز به تولید محصولات تازه ارتباط دارد. به این ترتیب، تأثیرات محیط زیستی تولید این چرم کاهش می یابند.

در مجموع، مراقبت از محصولات ساخته شده از چرم طبیعی برای اطمینان از ماندگاری طولانی، حفظ ارزش، ظاهر عالی و کاهش اثرات زیست محیطی آن ها اهمیت دارد. این کار نه تنها برای حفظ دوام کیف پول شما اهمیت دارد، بلکه به نجات کره زمین کمک می کند.

روش های مراقبت از چرم طبیعی

برای اینکه محصولات ساخته شده از چرم طبیعی را به بهترین شکل نگه دارید، باید این نکات را در نظر داشته باشید:

 • آن ها را تمیز نگه دارید: از پارچه ای نرم و خشک برای گردگیری منظم محصولات چرمی خود استفاده کنید. اگر محصول چرمی شما کثیف یا لک شده است، می توانید آن را با پارچه ای مرطوب و محلول آب و صابون ملایم تمیز و بعد خشک کنید. استفاده از آب و مواد شیمیایی قوی برای تمیز کردن چرم درست نیست چون به آن آسیب می رساند.
 • آن ها را نرم کنید: چرم اغلب با مرور زمان خشک می شود و ترک می خورد. بنابراین، باید آن را نرم کنید تا انعطاف پذیر باقی بماند. از نرم کننده های مخصوص چرم، طبق دستورالعمل سازنده آن ها استفاده کنید. تهویه مناسب محصولات چرمی نیز می تواند به محافظت از آن ها در برابر ترک خوردگی و فرسودگی کمک کند.
 • از آن ها به درستی نگهداری کنید: محصولات چرمی باید در جایی خشک و خنک نگهداری شوند. این محصولات نباید زیر نور مستقیم خورشید یا نزدیک به منابع گرما شوند. گرما این محصولات را دچار ترک خوردگی و فرسودگی می کند. نگهداری این محصولات در مکان های مرطوب هم باعث کپک زدگی آن ها می شود.
 • گاهی از این محصولات استفاده نکنید: استفاده گاه و بی گاه محصولات چرمی از ساییدگی و پاره شدن آن ها جلوگیری می کند. این کار به چرم اجازه می دهد تا پس از استفاده مدتی استراحت کند و بازیابی شود.
 • در صورت نیاز، محصولات چرمی را تعمیر کنید: ممکن است محصولات چرمی دچار خراشیدگی و پارگی شوند. آن ها را در اسرع وقت تعمیر و ترمیم کنید تا بیش از این آسیب نبینند.
 • از اسپری محافظ چرم استفاده کنید: اگر می خواهید محصولات چرمی بیشتر محافظت شوند، از اسپری محافظ کمک بگیرید تا آب و لکه ها را به درستی از سطح آن ها پاک کنید.

با رعایت کردن این نکات، می توانید مطمئن باشید که محصولات چرمی شما برای سال های سال عالی به نظر می رسند. چرم طبیعی ماده ای بادوام و زیبا است که برای دوام بیشتر به مراقبت و نگهداری مناسب نیاز دارد.

روش نگهداری از چرم مصنوعی

برای شست وشوی محصولات ساخته شده از چرم مصنوعی مانند کاپشن، شلوار، کفش، کیف پول، بوت یا حتی مبلمان باید به این نکات توجه کنید:

 • کاپشن ها، شلوارها یا دامن های درست شده از چرم مصنوعی را می توان با دست یا ماشین لباس شویی شست. فقط باید آب ولرم و مواد شوینده ای مناسب به کار ببرید و آن ها را با دور ملایم ماشین یا به آرامی با دست بشویید.
 • لباس را وارونه کنید و بشویید. معمولا داخل محصولات چرم مصنوعی که از جنس پارچه است، بیشتر کثیف می شود. بنابراین، بهتر است موقع شست وشو آن را وارونه کنید.
 • برای آبکشی لباس ها از آب سرد استفاده کنید. موقع آبکشی لباس های چرم دقت کنید که کفی درون آن باقی نماند چون باعث سفت شدن و ترک خوردن آن ها می شود. از نرم کننده لباس هم استفاده نکنید.
 • چرم را در هوای آزاد خشک کنید. برای خشک کردن محصولات چرمی از خشک کن ها استفاده نکنید. ممکن است خشک شدن این محصولات یک روز طول بکشد. برای تسریع زمان خشک شدن چرم آن را با دستمال مایکروفیبر نرم و جاذب پاک کنید.
 • چرم را با روغن نرم کنید. وقتی محصول چرمی خشک شد، آن را با کمی روغن بچه، زیتون یا نارگیل و یک پارچه نرم کنید.

نگهداری از لباس چرمی در فصل های گرم سال

برای اینکه لباس های چرمی در زمستان جلوه بیشتری داشته باشند، باید در فصل گرم از آن ها به خوبی مراقبت کنید. در مواقعی که از این لباس ها استفاده نمی کنید، باید از نرم کننده های مخصوص چرم برای نرم نگه داشتن آن ها استفاده کنید. کاپشن چرمی را باید روی یک چوب لباسی چوبی یا بالشتکی نگه دارید. چوب لباسی سیمی با مرور زمان خم می شود و لباس را بدشکل می کند.

اگر قصد دارید لباس چرمی را در کیسه نگه دارید، بهتر است از کیسه های پارچه ای به جای کیسه های پلاستیکی استفاده کنید. پیش از آن هم این لباس ها را به خشک شویی تحویل بدهید تا هر گونه لکه و بوی نامطبوع آن ها از بین برود. این لباس ها باید دور از نور مستقیم خورشید و در جایی خشک و خنک نگهداری شوند. از قلم نیاندازید که کاپشن های زمستانی را هم پیش از نگه داری در کمد بشویید.

کلام آخر

چرم یکی از محبوب ترین مواد به کار رفته در پوشاک و مبلمان است. برای اینکه یک محصول چرمی بخرید، باید ابتدا تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی را بدانید و بر اساس آن، سرمایه گذاری کنید. آگاهی از تفاوت این محصولات با یکدیگر به شما کمک می کند تا هر کدام را به روش های مناسب خود نگهداری کنید.

برای خرید محصولات چرمی همیشه سراغ برندهای معتبر بروید. اگر این محصولات را به صورت آنلاین خریداری می کنید، باید با دقت معینات آن ها و تجارب مشتریان قبلی را مطالعه کنید و بعد این محصولات را بخرید. برخی از محصولات چرمی روش شست وشو و نگهداری خاصی دارند که باید دستورالعمل آن را از فروشنده بخواهید.

منبع: thespruce

منبع: دیجیکالا مگ

به "تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی در چیست و چگونه باید از آن ها نگهداری کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی در چیست و چگونه باید از آن ها نگهداری کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید