بچه هایی با قلب های کنده شده؛ باستان شناسان حیرت زده شدند

به گزارش وبلاگ مهیار، گابریل پریتو، استادیار انسان شناسی در دانشگاه فلوریدا که حفاری ها را در پامپا لا کروز، مکانی در نزدیکی هوانچاکو، که بقایای آن ها در آن پیدا شد، راهنمایی می نماید، گفت: اسکلت ها شواهدی را نشان می دهند که قلب بچه ها برداشته شده است.

بچه هایی با قلب های کنده شده؛ باستان شناسان حیرت زده شدند

پریتو گفت که تمام 76 اسکلت دارای یک برش عرضی تمیز بر روی جناغ سینه بودند، که نشان می دهد آنها احتمالا قفسه سینه را باز نموده اند و سپس احتمالا قلب را بیرون آورده اند.

پریتو در ایمیلی به لایو ساینس گفت: آنها در یک موقعیت گسترده دفن شدند، با پاها به سمت شرق. آنها در بالای یک تپه مصنوعی دفن شدند. معین نیست چرا قربانیان در این مکان قرار گرفته اند. پریتو گفت: ما فکر می کردیم که این منطقه و به ویژه تپه، عاری از قربانی کردن بچه ها چیمو است، اما برعکس آن را دریافتیم.

چندین سال است که حفاری در پامپا لا کروز در حال اجرا است. تا به امروز 323 قربانی کودک در این مکان پیدا شده اند و 137 قربانی کودک و سه بزرگسال دیگر در یک مکان نزدیک به نام لاس لاماس پیدا شده اند. این بقایا هم نشان می دهد که قلب بچه ها کنده شده بود.

پریتو گفت که بر اساس یافته های باستان شناسی که تا به امروز کشف شده است، احتمالاً تعداد زیادی قربانی کودک در نزدیکی هوانچاکو در انتظار کشف هستند. او گفت: ممکن است بیش از 1000 قربانی باشد، هر چقدر هم که دیوانه به نظر برسد.

پریتو گفت که باید روی 76 اسکلت کشف شده با رادیوکربن تحقیقاتی انجام گردد، اما قربانیانی که قبلاً در پامپا لا کروز پیدا شده بودند بین سال های 1100 تا 1200 پس از میلاد مسیح بودند.

پریتو گفت که چرا چیموها در چنین مقیاس وسیعی در این منطقه قربانی می کردند، معین نیست، اما چیموها بعلاوه یک سیستم آبیاری مصنوعی و مزارع کشاورزی تازه در آن نزدیکی ساختند، و بعضی از قربانی ها ممکن است برای تقدس اجرا شده باشد.

ریچارد ساتر، استاد مردم شناسی در دانشگاه پوردو فورت وین، که بخشی از تیمی است که در هوانچاکو کار می نماید، گفت: افرادی که در هزاره اول پس از میلاد در هوانچاکو زندگی می کردند، قربانی های انسانی نیز در این منطقه انجام دادند. ساتر در ایمیلی گفت که این بدان معناست که چیمو ممکن است تمرین طولانی مدتی را در این منطقه انجام داده باشد.

چرا بچه ها قربانی شدند؟

محققانی که در کاوش ها شرکت نداشتند به Live Science گفتند که یافته های Huanchaco مهم هستند. پیتر اِککوت، استاد هنر و باستان شناسی پیش از کلمبیا در دانشگاه آزاد بروکسل در بلژیک، به لایو ساینس گفت: در حالی که موارد دیگری از قربانی کردن بچه ها در منطقه آند شناخته شده است، البته آنچه در اینجا قابل توجه است مقیاس است.

ایکخوت گفت که پاسخ به این سوال که چرا این بچه ها قربانی شده اند، سخت است. Eeckhout گفت که مسائل مربوط به تغییرات آب و هوایی یا محیطی که ممکن است کشاورزی در این منطقه را مختل نموده باشد، می تواند در این قربانی نقش داشته باشد.

کاترین گیتر، زیست باستان شناس مستقل، در ایمیلی به لایو ساینس گفت: این یک سایت شگفت انگیز با پتانسیل برای یاری به درک بهتر آنچه در این زمان از ماقبل تاریخ در حال وقوع است، است. من فکر می کنم علت قربانی ها احتمالاً به نوعی به واکنش فرهنگی به تغییرات محیطی مرتبط بود که تحولات فرهنگی قابل توجهی را به همراه داشت. برای مثال، ممکن است با رویدادهای زیست محیطی مانند ال نینو مرتبط باشد. او گفت که آب گرم در اقیانوس آرام به آمریکای جنوبی نزدیک تر می گردد و باعث تغییرات آب و هوا می گردد.

این تیم از وزارت فرهنگ پرو درخواست مجوز برای انتقال بعضی از نمونه ها به خارج از کشور می نماید تا نمونه ها برای معین تاریخ دقیق تر آزمایش شوند.

منبع:خبرآنلاین

منبع: فرارو

به "بچه هایی با قلب های کنده شده؛ باستان شناسان حیرت زده شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه هایی با قلب های کنده شده؛ باستان شناسان حیرت زده شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید