جریمه پرداخت نکردن عوارض آزادراهی چقدر است؟

به گزارش وبلاگ مهیار، پرداخت عوارض آزادراهی در سفر یکی از الزامات برای راننده هنگام مسافرت است که با الکترونیکی شدن این پرداخت، کار تا حد زیادی آسان شده، کاهش زمان سفر، کاهش مصرف سوخت، صرفه جویی در استهلاک خودرو، پرداخت آسان عوارض، کاهش خرابی های رویه های آسفالتی در محل توقف دروازه های عوارض بخشی از مزایای الکترونیکی شدن اخذ عوارض در آزادراه های کشور است.

جریمه پرداخت نکردن عوارض آزادراهی چقدر است؟

الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی با چهار آزادراه از اسفندماه 1397 شروع شد و هدف این طرح کاهش هزینه ها و افزایش سرعت تردد در آزادراه ها بدون احتیاج به توقف در باجه های آزادراهی بود و قرار بود شش ماهه تمام گردد، اما تا کنون زمان بر شده است.

الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی کند پیش می رود؟

درحال حاضر همه آزادراه ها به امکان پرداخت الکترونیکی آزادراه مجهز نیستند، دلیل این موضوع هم از سوی مسئولان مربوطه، بدحسابی رانندگان در پرداخت عوارض عنوان شده است، زیرا در این صورت بهره برداران از این طرح که باید بخش عظیمی از بازگشت سرمایه شان و همه منابع مورد احتیاج برای تعمیر و نگهداری از آزادراه را از محل دریافت عوارض تامین نمایند، قادر به دریافت مبلغ مورد نظر نخواهند بود.

عباس بیات سرمدی -مدیرکل بهره برداری آزادراه های کشور- با بیان اینکه از 28 آزادراه در حال بهره برداری در کشور، تا کنون 15 آزادراه الکترونیکی شده اند، درباره دلیل تعلل در الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی به ایسنا گفت: تامین گلوگاه های کافی که دریافت عوارض را به صورت 100 درصدی تضمین کند به تنهایی از سمت پلیس شدنی نیست و در حالی که شیوه نامه انجام این کار بین بیمه و وزارت راه بسته شده اما زیرمجموعه های بیمه ای تعلل می نمایند.

مبلغ جریمه پرداخت نکردن عوارض آزادراهی چقدر است؟

برای پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراه تا دو هفته هم زمان دارید و در صورتی که در این مدت نتوانید مبلغ لازم را بپردازید، جریمه می شوید. جریمه عدم پرداخت نکردن عوارض آزادراهی برای خودروهای سواری، وانت، مینی بوس و کامیونت 40 هزار تومان، برای کامیون های دو محور و اتوبوس 50 هزار تومان و برای کامیون های سه محور، تریلی و نفتکش 90 هزار ریال معین شده است.

البته طبق بودجه 1402، وزارت راه و شهرسازی مکلف است در معین نرخ عوارض جاده ای به صورت پلکانی عمل کند تا حقوق کاربرانی که به موقع نسبت به پرداخت عوارض اقدام می نمایند، رعایت و انگیزه لازم برای پرداخت به موقع عوارض حفظ گردد؛ این بدان معناست که در صورت پرداخت نکردن عوارض در موعد مقرر، مبلغ جریمه با گذشت زمان افزایش می یابد.

چطور عوارض آزادراهی را الکترونیکی پرداخت کنیم؟

برای پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه، کافی است به جای اینکه این کار را به وسیله باجه های عوارضی انجام دهید، از لاین هایی که برای پرداخت الکترونیکی عوارض ایجاد شده، عبور کنید، بدین ترتیب بدون اینکه احتیاجی به توقف باشد، می توانید این کار را بعدا به وسیله گوشی های تلفن همراه و سامانه های الکترونیکی انجام دهید.

وزارت راه و شهرسازی روش های مختلفی برای پرداخت الکترونیکی عوارض بزرگراه ها در نظر گرفته است. یکی از این روش ها، استفاده از برچسب پرداخت عوارضی اتوبان است. برای این کار کافی است برچسب الکترونیکی پرداخت عوارض را تهیه کنید و هر بار که از باجه الکترونیکی عوارضی رد می شوید، مبلغی از شارژ حساب کاربری راننده کم می گردد و این برچسب ها قابلیت شارژ شدن هم دارند. بعلاوه اپلیکیشن ها و سامانه های مختلفی برای پرداخت الکترونیکی عوارض در نظر گرفته شده است که با انتخاب هر یک از این سامانه ها می توانید به صورت آنلاین نسبت به پرداخت عوارضی خود اقدام کنید.

در صورتی که نخواستید از روش های پرداخت آنلاین بهره ببرید هم یکی دیگر از روش های پرداخت، هم به وسیله خودپرداز بانک هاست. برای این کار می توانید شناسه قبض و شناسه پرداخت خود را به وسیله لینک استعلام عوارض آزادراهی دریافت نموده و با حضور در یکی از خودپردازها، عوارضی خود را پرداخت کنید.

منبع: گردشبان

به "جریمه پرداخت نکردن عوارض آزادراهی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه پرداخت نکردن عوارض آزادراهی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید