قیمت منطقی هر کیلو گوشت گوسفندی چقدر است؟

به گزارش وبلاگ مهیار، در روز های اخیر صعود نرخ هر کیلو گوشت قرمز، منجر به ورود دولت برای عرضه این کارا شد. دامداران معتقدند دام مازاد احتیاج جامعه موجود است.

قیمت منطقی هر کیلو گوشت گوسفندی چقدر است؟

به گزارش باشگاه وبلاگ مهیار، دست اندرکاران حوزه فراوری دام همچنان بر مازاد عرضه و انباشت دام روی دست دامدار اصرار می ورزند. در نهایت استمرار این فرایند کار را به جایی رساند که معاون اول رئیس جمهور برای کنترل افزایش قیمت جلسه ستاد تنظیم بازار را شبانه در دفتر وزیر جهاد تشکیل داد.

بنابر جلسه ستاد تنظیم بازار ممنوعیت و توقف صادرات دام و عرضه گسترده گوشت گوساله و گوسفند بصورت هوشمند و عرضه در میادین و شبکه فروشگاهی در دستور کار نهاده شد، در حالیکه مسئولان انجمن و تشکل های فراوریی معتقدند که گرانی های اخیر متاثر از صادرات و کمبود عرضه نیست و تنها دلالان و مافیا سرو صدا به راه انداختند تا بتوانند زمینه را برای واردات گوشت آماده نمایند.

آنالیز ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت کنونی هر کیلو گوشت گوسفندی 170 تا 230 هزار تومان، گوشت گوساله 160 تا 190 هزار تومان و گوشت مخلوط 150 تا 170 هزار تومان است.

طی روز های اخیر در جلسه کارگروه تنظیم بازار و کالا های کشاورزی قیمت هر کیلو گوشت گوساله لاشه یکصد هزار تومان، گوشت گوساله گرم بسته بندی تنظیم بازار درجه یک هر کیلو 140 هزار تومان، گوشت گوساله چرخ نموده تنظیم بازاری درجه یک 120 هزار تومان، گوشت گوساله بسته بندی 120 هزار تومان و گوشت گوسفند گرم لاشه 116 هزار و 900 تومان اعلام شد که فراورینمایندگان نسبت به نرخ های اعلامی اعتراضاتی دارند و همیشه اذعان می نمایند که عرضه کمتر از نرخ منطقی زمینه را برای ایجاد رانت در بازار فراهم می نماید.

قیمت منطقی هر کیلو گوشت گوسفندی 140 هزار تومان

صدردادرس مدیر عامل اتحادیه دام سبک گفت: قیمت کنونی هر کیلو دام زنده در سطح کشور 60 هزار تومان بوده که هنوز به نرخ مصوب نرسیده است.

او گفت: گرچه وزیر جهاد کشاورزی اذعان نموده که نهاده مرغدار و دام صنعتی تامین شده است، اما جای این سوال مطرح است که برای دامدار سبک و روستایی چه اقدامی کردند که هم اکنون انتظار دارند در بحث تنظیم بازار گوشت به میدان بیاید.

صدر دادرس قیمت منطقی هر کیلو گوشت گوسفندی 130 تا 140 هزار تومان گفت.

بنابر آمار اعلامی تشکل و اتحادیه های فراوریی از نظر جمعیت دام سبک در برترین شرایط قرار داریم و زایش پاییز و زمستان بیش از 5 میلیون راس است که با این وجود مسئله ای در عرضه نداریم.

توزیع اینترنتی گوشت تا ماه رمضان ادامه دارد

عربشاهی رئیس مرکز ارتباطات سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: عرضه اینترنتی گوشت گوساله و گوشت گوسفند به وسیله سامانه بازرگام در شهر تهران شروع شده و توزیع تا ماه رمضان ادامه دارد.

مسئولان سازمان تعاون روستایی اذعان می نمایند با توزیع کالا های اساسی به وسیله پلتفرم های آنلاین بحث کنترل بازار و نظارت بر قیمت ها را پیگیری می کنیم تا شاهد تنظیم بازار و معقول شدن قیمت ها به نفع مردم باشیم.

به گفته وی، اگر زیرساخت ها مناسب باشد، به وسیله سایر پلتفرم ها توزیع در دیگر استان ها شروع می گردد.

با توجه به نابه سامانی و آشفتگی قیمت مرغ و تخم مرغ در آبان سازمان تعاون روستایی با ورود به بحث تنظیم بازار و عرضه اینترنتی کالا آرامش را به بازار بازگرداند که انتظار می رود در حوزه گوشت هم بازار به تعادل نسبی برسد.

قیمت 190 هزار تومانی گوشت گوساله جای سوال است

مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: در حال حاضر شرکت پشتیبانی امور دام هر کیلو دام را با نرخ 59 هزارتومان از دامدار خریداری می نماید، درحالیکه در بازار آزاد حداکثر 55 هزار تومان است.

به گفته وی، علی رغم عرضه دام پایین تر از نرخ تمام شده جای این سوال مطرح است که چرا مردم باید گوشت را گران بخرند.

طبق گفته بسیاری از دست اندرکاران حوزه فراوری دام، مافیا گوشت و دلالان با التهاب قیمت در بازار زمینه را برای واردات گوشت آماده می نمایند تا استقلال غذایی را زیر سوال برند.

مقدسی گفت: با توجه به التهابات بازار گوشت، صادرات متوقف شده است، در حالی که به رغم مجوز صادرات 50 هزار راس دام سنگین، یک راس هم صادر نشده است.

بسیاری از روسای انجمن و اتحادیه های فراوریی بر این باورند که به رغم آنکه اتفاقی در حوزه فراوری رخ نداده و دام روی دست دامدار مانده است، اما بی جهت جلوی کشتار پشتیبانی امور دام را گرفتند و در این میان مافیا بدنبال منفعت طلبی هستند.

رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: با توجه به نرخ فعلی دام، حداکثر قیمت هر کیلو گوشت گوساله باید 140 هزار تومان باشد و عرضه با نرخ 180 تا 190 هزار تومان در سطح بازار اجحاف در حق فراورینماینده و مصرف نماینده است چرا که در صورت خرید دام با نرخ واقعی 71 هزار تومان، قیمت گوشت گوساله نباید از 160 هزار تومان بیشتر باشد.

گرانی کاذب ارتباطی به صادرات دام ندارد

منصور پوریان رئیس شورای تامین نمایندگان دام با اشاره به اینکه گرانی های اخیر بازار گوشت قابل توجیه نیست، اظهار کرد: با توجه به نرخ فعلی دام، گرانی های اخیر بازار گوشت ناشی از فضاسازی دلالان است.

وی اضافه نمود: گرچه هزینه فراوری برای فراورینماینده بالاست، اما قیمت بازار های فعلی ارتباطی به دامدار ندارد.

قیمت کنونی هر کیلو لاشه گوسفندی در عمده فروشی را 125 هزار تومان و لاشه گوساله 111 هزار تومان گفت.

طبق گفته مسئولان در حال حاضر هر کیلو لاشه گوسفندی با احتساب 10 درصد سود 140 تا 150 هزار تومان و گوساله 140 تا 145 هزار تومان در خرده فروشی باید عرضه گردد.

رئیس شورای تامین نمایندگان درباره آینده بازار گوشت بیان نمود: علی رغم فراوری و عرضه انبوه گوشت، قیمت ها کاذب افزایش یافته است که این موضوع هیچ ارتباطی به صادرات دام ندارد.

گرچه بسیاری از فعالان بازار گرانی های اخیر را متاثر از صادرات می دانند، اما مقدار صادرات به رغم مجوز صادره رقمی نبوده است که بتواند بر التهاب بازار اثر گذار باشد.

منبع: فرارو

به "قیمت منطقی هر کیلو گوشت گوسفندی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت منطقی هر کیلو گوشت گوسفندی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید