چرا بیگانگان فضایی با زمین تماس نگرفته اند؟

به گزارش وبلاگ مهیار، ایسنا نوشت: دانشمندان در خصوص اینکه چرا بیگانگان هنوز با ما تماسی برقرار نکرده اند، این فرضیه را مطرح می نمایند که شاید آنها منتظر یک زمان مناسب برای این کار هستند.

چرا بیگانگان فضایی با زمین تماس نگرفته اند؟

دانشمندان پیشنهاد نموده اند که بیگانگان ممکن است منتظر یک زمان مناسب باشند تا سیگنال های خود را برای ما ارسال نمایند.

پژوهشگران در یک مطالعه نو، در پی علائم فناوری بیگانگان در لحظاتی هستند که سیارات فراخورشیدی از دید زمین مستقیماً از مقابل ستاره خود عبور می نمایند. این لحظات می توانند فرصتی عالی برای یک دنیای بیگانه باشد تا سیگنالی را به ما زمینی ها در کوشش برای برقراری تماس ارسال کند.

سوفیا شیخ، پژوهشگر فوق دکتری در نجوم رادیویی در موسسه جستجوی هوش فرازمینی(SETI) و سرپرست این مطالعه گفت: گذرهای سیاره های فراخورشیدی از مقابل خورشید خود، خاص هستند، زیرا می توانند به وسیله ما روی زمین به عنوان ناظر و بعلاوه هرگونه فناوری بالقوه در آن منظومه فراخورشیدی به عنوان فرستنده محاسبه شوند. بنابراین، این گذرها یک زمان قابل پیش بینی و تکراری هستند که طی آن بیگانگان ممکن است به ارسال پیغام فکر نمایند و زمینی ها می توانند در پی دریافت آنها باشند.

وی اضافه نمود: این استراتژی به ما یاری می نماید تا این سوال بزرگ را که کجا و چه زمانی در پی پیغام در پهنه های وسیع فضا بگردیم، محدود کنیم.

این مطالعه نو که در پایگاه پیش چاپ arXiv منتشر شده و برای انتشار پس از داوری در مجله Astronomical برنامه ریزی شده است، هیچ مدرکی از موجودات بیگانه پیدا ننموده است. اما این مطالعه تنها 10 سیاره دوردست را جستجو نموده و در آینده میخواهد با تلسکوپ های مختلف، ژرف تر نگاه کند.

از زمانی که فناوری رادیویی در اواخر قرن نوزدهم اختراع شد، زمین پیغام هایی را به فضا ارسال نموده است و گاهی مانند پیغام معروف آرسیبو(Arecibo) در سال 1974، آنها را از روی عمد به امید تماس با هر موجود فرازمینی هوشمند فرستاده است.

پژوهشگران با امید به اینکه تمدن های بیگانه هوشمند نیز سیگنال هایی را به فضای بیرونی خود ارسال نمایند، کهکشان ها را برای یافتن امواج رادیویی که ممکن است از فناوری بیگانگان سرچشمه گرفته باشد، آنالیز می نمایند.

اما کهکشان مکان وسیع و بزرگی است، بنابراین یک سوال کلیدی این است که باید دقیقا به کجا نگاه کنیم. سوفیا شیخ و گروهش به آنالیز سیارات فراخورشیدی دوردست هنگام عبور از مقابل خورشیدشان اتکا نموده اند. به عبارت دیگر، لحظه گذر یک سیاره از مقابل ستاره خود از نقطه دید ما، لحظه ای منطقی برای اتصال میان فرستنده و گیرنده به نظر می رسد.

سوفیا شیخ و همکارانش از تلسکوپ گرین بنک رابرت سی. برد(Robert C. Byrd Green Bank) در ویرجینیای غربی برای جستجوی سیگنال های رادیویی از 12 سیاره فراخورشیدی استفاده کردند که گذر آنها در یک پنجره کوتاه در مارس 2018 قابل مشاهده بود. آنها تعداد زیادی سیگنال رادیویی را شناسایی کردند(تقریباً 34 هزار سیگنال) اما در واقع 99.6 درصد از آنها را می توان به عنوان تداخل ارتباطات زمینی نادیده گرفت. لازم به ذکر است که گروهی از شهروند-دانشمندان آموزش دیده کار آنالیز این سیگنال ها را انجام دادند.

در نهایت همه سیگنال ها به جز دو مورد به عنوان تداخل شناسایی شدند و دو سیگنال به جای مانده که چند انفجار کوتاه از Kepler-1332b و Kepler-842b بودند که هر دو سیارات سنگی بالقوه بزرگ تر از زمین هستند، شایسته پیگیری بیشتر تلقی شدند. با این حال، سوفیا شیخ می گوید این دو سیگنال نیز تقریباً به طور قطع ناشی از تداخل هستند و پیغام های واقعی از جانب بیگانگان نیستند.

با این حال، او می گوید که این مطالعه اثباتی بر این بود که این روش جستجو می تواند کارساز باشد. پژوهشگران قصد دارند در آینده با آرایه تلسکوپ آلن(Allen) در کالیفرنیا به مشاهدات بیشتری بپردازند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "چرا بیگانگان فضایی با زمین تماس نگرفته اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بیگانگان فضایی با زمین تماس نگرفته اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید