کشف دو سیاه چاله بسیار نزدیک به زمین!

به گزارش وبلاگ مهیار، ستاره شناسان به تازگی پیروز به کشف دو سیاهچاله که گفته می گردد نزدیک ترین سیاهچاله ها به زمین هستند، شده اند.

کشف دو سیاه چاله بسیار نزدیک به زمین!

به گزارش باشگاه وبلاگ مهیار، سیاه چاله Gaia BH 1 در فاصله 1560 سال نوری از زمین در جهت صورت فلکی مارافسای یا حوا (Ophiuchus) واقع شده است، در حالی که سیاه چاله Gaia BH 2 در فاصله 3800 سال نوری از زمین در صورت فلکی قنطورس (Centaurus) واقع شده است.

سیاه چاله ناحیه ای در فضا-زمان با گرانشی بسیار نیرومند است که هیچ چیز حتی ذرات و تابش های الکترومغناطیسی مانند نور نمی توانند از میدان گرانش قدرتمند آن بگریزند.

با این حال، این تنها نزدیکی این سیاه چاله ها به زمین نیست که آن ها را خارق العاده می نماید، بلکه ستارگان در فواصل بسیار دورتر از آنچه قبلاً در سایر جفت ستاره های همدم سیاه چاله ها مشاهده شده بود، به دور آن ها می چرخند.

گایا گزینه ای ایده آل برای مشاهده سیاه چاله های نامرئی

به گفته پژوهشگران، ردیابی این حرکت ستاره ای با دقت بسیار به تأثیرات گرانشی اعمال شده بر این ستارگان از ستارگان دیگر، سیارات در حال گردش و سیاه چاله ها اشاره دارد.

سیاه چاله ها با مشاهده تکان های کوچک ستاره همراه خود در حین چرخش به دور آن پیدا شدند که هیچ ابزار دیگری قادر به انجام چنین مقدار گیری نیست.

مشاهدات گایا با مقدار گیری حرکت هر ستاره همراه که به وسیله رصدخانه های دیگر اجرا شده بود، پشتیبانی می شد.

به عنوان مثال، تحقیقات بعدی روی Gaia BH 2 با رصدخانه پرتوی ایکس چاندرا متعلق به ناسا و تلسکوپ رادیویی MeerKAT واقع در آفریقای جنوبی هیچ نور قابل تشخیصی را از این سیاه چاله نشان نداد.

رایج تر از دوتایی ها در جایی که سیاه چاله و ستاره به یکدیگر نزدیکتر هستند.

منبع: فرارو

به "کشف دو سیاه چاله بسیار نزدیک به زمین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دو سیاه چاله بسیار نزدیک به زمین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید