کشف سنگ فرشی که میتوان از آن به اسم جد موزائیک های مدیترانه ای نام برد

به گزارش وبلاگ مهیار، ایسنا/ براساس آخرین اخبار واصله، کشف سنگ فرشی که میتوان از آن به اسم جد موزائیک های مدیترانه ای نام برد، صورت گرفت.

کشف سنگ فرشی که میتوان از آن به اسم جد موزائیک های مدیترانه ای نام برد

کشف یک سنگ فرش 3500 ساله در ترکیه که باستان شناسان به آن لقب جد موزائیک های مدیترانه ای را داده اند، جزئیات جدیدی را درباره زندگی هیتی های عصر برنز ارائه می دهد.

مجموعه ای شامل بیش از 3000 سنگ در رنگهای طبیعی کرمی، قرمز و سیاه که برای ایجاد اشکال مثلثی و دایره ای کنار هم قرار گرفته اند، در بقایای یک معبد باستانی خلق شدند. این معبد باستانی هیتی ها به قرن 15 پیش از میلاد یعنی 700 سال پیش از خلق قدیمی ترین موزائیک های یونانی تعلق دارد.

آناکلتو داگوستینو، مدیر حفاری های اوساکلی هویوک در نزدیک یوزغاد واقع در مرکز ترکیه معتقد است این سنگ فرش نسخه اولیه سنگ فرش های باستانی که پیچیدگی بیشتری نسبت به این سنگ فرش دارند، محسوب می گردد.

اکنون گروهای از باستان شناسان ترکیه ای و ایتالیایی در محل کشف این آثار مشغول کاوش هستند تا اطلاعات بیشتری درباره شهرهای هیتی ها، یکی از قدرتمندترین پادشاهی های آناتولی باستان کسب نمایند.

داگوستینو درباره این اکتشاف می گوید: برای نخستین بار مردم اهمیت ایجاد طرح های هندسی را احساس کردند و خواستند چیزی بیشتر از یک سنگ فرش عادی خلق نمایند.

این موزائیک ها در معبدی واقع شده اند که برای خدای طوفان که به وسیله هیتی ها پرستش میشد، ساخته شده بود.

این هفته باستان شناسان بعلاوه سرامیک ها و بقایای یک کاخ را کشف کردند که می تواند این فرضیه که اوساکلی هویوک همان شهر گمشده زیپالاندا (Zippalanda) باشد را پررنگ تر کند.

بارها از زیپالاندا که مکانی مهم برای پرستش خدای طوفان بوده است، در کتیبه های هیتی ها نام برده شد. با این حال، موقعیت مکانی این شهر نامشخص است.

منبع: همگردی

به "کشف سنگ فرشی که میتوان از آن به اسم جد موزائیک های مدیترانه ای نام برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سنگ فرشی که میتوان از آن به اسم جد موزائیک های مدیترانه ای نام برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید