کشف غاری در اسپانیا با آثار پنجۀ خرس های باستانی

به گزارش وبلاگ مهیار، محققان خبر از کشف بسیار مهمی داده اند که بر اساس آن ممکن است خرس های غارنشین که حدود 24 هزار سال قبل منقرض شدند، در مناطقی جنوبی تر از جایی که قبلا تصور می کردیم زندگی نموده باشند.

کشف غاری در اسپانیا با آثار پنجۀ خرس های باستانی

وبلاگ مهیار | محققانِ سیستم های غاری در جنوب شرقی اسپانیا، غار بسیار بزرگی را کشف نموده اند که هزاران سال دست نخورده مانده، چکنده سنگ های بزرگی از آن آویزان است و جای شیار پنجه های خرس های غارنشین منقرض شده روی دیواره های آن مشهود است. به گفته محققان این غار در های تازه ای را به ماقبل تاریخ می گشاید.

به گزارش وبلاگ مهیار ، این یافته مربوط به غار دل آرکو (Cueva del Arco) است؛ مجموعه ای از غار ها در گردنه آلمادنز نزدیک شهر سیسا. اگرچه هم اکنون شواهدی از این سایت بدست آمده که گواه قدمت 50000 ساله ساکنان آن است و آن را به یکی از معدود مکان ها در شبه جزیره ایبری شرقی تبدیل می نماید که در آن، تغییر از نئاندرتال به انسان مدرن را می توان اثبات کرد، کارشناسانی که در این سایت مشغول حفاری هستند احتمال می دهند اکتشافات دیگری هم از این سایت در شرف وقوع باشند.

در جریان حفاری سال 2018، تیمی به سرپرستی ایگناسیو مارتین لرما، متخصص ماقبل تاریخ از دانشگاه مورسیا و دیداک رومَن، متخصص ماقبل تاریخ از دانشگاه جیمز یکم در کاستلو به چیزی برخورد کردند که تصور می کردند ورودی گل آلودشده یک حفره بزرگ باشد. این حدس درست از آب عایدی و متعاقباً حفاری های دقیق منجر به کشف یک دریچه هوا نیز شد، اما همه گیری کووید پروژه حفاری را به تعویق انداخت.

سال پیش محققان به غار بازگشتند و وارد آن شدند و بالاخره روز آدینه در بیانیه ای اعلام کردند: ما خودمان را مقابل اکتشافی در سطح جهانی یافتیم. اتاق های این غار بزرگ بود، بعضی از آن ها 20 متر ارتفاع داشت و بزرگ ترین در منطقه بود. چکیده سنگ های آن هم به همان مقدار بی مانند بودند، بعضی از آن ها سه متر طول و یک سانتی متر پهنا داشت، به این معنا که به لطف انزوای غار در طول هزاران سال در شرایط تقریباً بی مانندی به لحاظ ثبات رشد یافته بودند.

(پروفسور ایگناسیو مارتین لِرما حین کار در غار کشف شده)

علائم روی دیواره های غار نشان دهنده حضور خرس های غارنشین است که حدود 24000 سال پیش منقرض شدند و احتمالاً در نقاط جنوبی تری از شبه جزیره می زیستند. شناسایی علائم پنجه های خرس های غارنشین روی نواحی زیادی از دیواره ها، این غار را به یک نمونه مهم و واقعاً منحصربفرد از مکانی تبدیل می نماید که این پستانداران غول پیکر در جنوب اروپا ساکن آن بودند. مارتین لِرما سرپرست علمی این پروژه گفته است این یافته از انتظارات ما فراتر رفته است و افزوده است که درِ تازه ای به ماقبل تاریخ را برای ما گشوده است.

کشف چنین غار بزرگ دست نخورده ای پای محققان و جهانگرد ها را به این منطقه باز می نماید. به همین علت، مارتین لِرما از مردم تقاضا نموده است به کارشناسان برای اتمام مطالعات شان زمان بدهند: باید به یاد بیاوریم که چیزی که در دست داریم یک گنجینه دست نخورده طبیعی است و همین طور هم باید باقی بماند.

منبع: theguardian

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید

به "کشف غاری در اسپانیا با آثار پنجۀ خرس های باستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف غاری در اسپانیا با آثار پنجۀ خرس های باستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید