10 نکته ضروری برای حفظ سلامتی در آلودگی هوا

به گزارش وبلاگ مهیار، تنفس هوای آلوده برای مدت طولانی می تواند مسائل جدی تری ایجاد کند. در واقع تخمین زده می گردد که آلودگی هوا سالانه عامل مرگ زودرس 7 میلیون نفر در جهان باشد.

10 نکته ضروری برای حفظ سلامتی در آلودگی هوا

به گزارش وزارت بهداشت، بنابراین برای محافظت از سلامت خود و اطرافیانمان و روبروه کمتر با خطرات آلودگی هوا چه باید کرد. ما در این گزارش 10 نکته ضروری در روبرو با هوای آلوده را به شما آموزش می دهیم.

1. مطلعی از شرایط کیفیت هوا

اولین موردی که در خصوص آلودگی هوا باید بدانیم مطلعی از شرایط کیفیت هوا است. AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه کیفیت هوا به کار می رود و به طور ساده با رنگ بندی های خاص نشان می دهد که هوای اطرافتان چقدر آلوده است و این حد از آلودگی چه اثراتی ممکن است بر سلامتی شما داشته باشد. در جدول زیر می­توانید اطلاعات کلی در این خصوص را ببینید.

برای دسترسی به اطلاعات شاخص کیفیت هوا در شهر تهران می توانید به سایت شرکت کنترل و کیفیت هوای تهران یا سامانه پایش کیفی هوای کشور مراجعه کنید. البته نرم افزار های موبایلی نیز برای این منظور آماده شده است.

2. گروه های حساس چه کسانی هستند

بچه ها، سالمندان و زنان باردار مستعد بیشترین ابتلا به بیماری های مرتبط با آلودگی هوا هستند. در این بین افراد دارای بیماری های قلبی و عروقی، تنفسی و آسم نیز بسیار آسیب پذیر هستند. در واقع ژنتیک فرد، بیماری های زمینه ای و تغذیه نیز بر حساسیت فرد به آلودگی هوا تأثیر گذار است.

3. در منزل بمانید و در و پنجره ها را ببندید

در شرایط آلودگی هوا برای افرادی که ضرورتی برای خروج از منزل ندارند ماندن در خانه برترین راه چاره جهت جلوگیری از عوارض مخرب آلودگی هوا است. لازم است درب و پنجره ها را ببندید و در صورت داشتن تهویه متبوع آن را در حالت باز چرخش (re-circulate) قرار دهید.

4. خانه را مرطوب نگاه دارید و از کشیدن سیگار اجتناب کنید

از آنجا که آلودگی هوای سبب تحریک ناحیه فوقانی سیستم تنفسی و ایجاد سرفه نیز می­گردد بهتر است به طور مرتب آب بنوشید و از خشک شدن گلو جلوگیری کنید و یا رطوبت خانه را با استفاده از دستگاه های بخور متناسب کنید. در این شرایط کشیدن سیگار و استفاده از وسایل گرمایشی مثل شومینه سبب کاهش کیفیت هوا در منزل می­شوند. استفاده از گل و گیاهان آپارتمانی و استفاده از دستگاه­های تصفیه نماینده هوا (حتماً قبل از خرید مزایا و معایب آن را آنالیز کنید) می­تواند در بهبود کیفیت هوای داخل خانه موثر باشد.

5. ورزش کردن و فعالیت بدنی را در فضای باز محدود کنید

اساس ورزش کردن حفظ تندرستی و سلامت جسم است، اما در روز های آلوده این موضع شکل دیگری به خود می­گیرد. ورزش کردن در فضای باز به خصوص فعالیت های سنگین و طولانی مدت مثل دویدن و دوچرخه سواری که سبب افزایش اندازه تعداد تنفس می گردد سبب افزایش ریسک خطر سلامتی می­شوند. در روز های آلوده لازم است نرمش و ورزش را در منزل یا باشگاه­های های ورزشی مسقف دارای سیستم تهویه انجام دهید.

6. از ماسک مناسب آلودگی هوا بهره ببرید

بعد از شیوع بیماری کووید-19 استفاده از ماسک تقریبا به یک امر ضروری تبدیل شد. این موضوع در خصوص آلودگی هوا نیز حتی بیشتر از بیماری کووید-19 دارای اهمیت است با این تفاوت که ماسک های جراحی و یا سه لایه معمولی در خصوص آلودگی هوا تقریباً بی اثر هستند. ماسک های N95 (NIOSH-42CFR84)، KN95 (GB2626-2006) و FFP2 (EN 149-2001) از موثرترین ماسک های هستند که تا 95 درصد ذرات معلق را می­توانند با استفاده از استاندارد های شناخته شده بین المللی فیلتر نمایند. گفتنی است این ماسک ها در دو نوع بدون دریچه و دریچه دار فراوری می­شوند و توصیه می­گردد افرادی که مشکوک به بیماری کووید-19 هستند حتما از نوع بدون دریچه آن استفاده نمایند و افراد دارای بیماری های قلبی و تنفسی و زنان باردار قبل از استفاده از این ماسک ها با پزشک خود مشورت نمایند.

7. تا حد ممکن سعی کنیم از آلوده کردن بیشتر هوا بپرهیزیم

در روز های که هوا آلوده است کمتر از خودرو شخصی استفاده کنیم و ضمن رعایت فاصله گذاری اجتماعی استفاده از حمل و نقل عمومی را در اولویت قرار دهیم. سوزاندن زباله و شاخ و برگ درختان، نقاشی در و دیوار با استفاده از اسپری و انجام فعالیت های که به هر شکل فراوری گردو غبار می­نمایند را محدود کنیم. استفاده از خدمات الکترویک به منظور انجام امور بانکی، خرید های روزمره می­تواند نقش بسیار مهمی در این موضوع داشته باشد.

8. مصرف انرژی را مدیریت کنیم

در فصول سرد سال مصرف سوخت در بخش خانگی افزایش میابد و این امر سبب می­گردد تا صنایع و نیروگاه­ها به منظور جلوگیری از توقف در فراوری به مصرف سوخت هایی با کیفیت کمتر روی آورند. مدیریت مصرف انرژی در منزل ضمن کاهش هزینه ها سبب می­گردد که استفاده از این نوع سوخت ها به کمترین میزان برسد. استفاده از لامپ های کم مصرف، ترموستات های اتوماتیک یا هوشمند و تنظیم درجه حرارات منزل روی 20 درجه سلسیوس، پوشیدن لباس متناسب با فصل، عایق کاری مناسب منزل و استاندارد سازی شوفاژخانه می­تواند به این امر یاری شایانی نماید.

9. مراقب سالمندان و افراد حساس به آلودگی هوا باشیم و از احوال ان ها جویا شویم

خوب است بدانید طی تحقیقات اجرا شده آلودگی هوا سبب تشدید شیوع و عوارض بیماری کووید-19 می­گردد، بنابراین در روز های که هوا در شرایط ناسالم است از احوال دوستان، همسایگان و خویشاوندان سالمند دارای بیماری های قلبی-و تنفسی مطلع باشیم. با توجه به اینکه سکته قلبی و مغزی از مهمترین عوارض و دلایل مرگ ناشی از آلودگی هوا است اقدام به موقع در این شرایط می­تواند سبب نجات زندگی این گروه حساس گردد. مراقب باشید کسانی که دارای آسم هستند حتما اسپری های مخصوص خود را همراه داشته باشند.

10. به موضوع آلودگی هوا و اثرات آن بر سلامت اهمیت دهیم

باید بدانیم که آلودگی هوا همه ما را تحت تأثیر قرار می دهد و اگر متوجه آن نباشیم تاثیرات جدی تری بر سلامت ما خواهد داشت. با تنفس هوای آلوده محکوم به زندگی با بیماری و مرگ زودرس هستیم، از سوی دیگر کیفیت هوایی که تنفس می کنیم به سبک زندگی و انتخاب های که هر روز انجام می دهیم بستگی دارد؛ بنابراین درباره اینکه آلودگی هوا چگونه بر شما تأثیر می گذارد و اینکه چگونه می­توانید در شغل، مدرسه و خانواده برای بهتر نفس کشیدن خود ودیگران موثر باشید به یکدیگر یاری کنیم.

منبع: فرارو

به "10 نکته ضروری برای حفظ سلامتی در آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته ضروری برای حفظ سلامتی در آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید