5 نشانه کمبود پروتئین در بدن

به گزارش وبلاگ مهیار، کارشناسان سلامت مصرف روزانه 46 و 56 گرم پروتئین را به ترتیب برای زنان و مردان بزرگسال توصیه می نمایند.

5 نشانه کمبود پروتئین در بدن

افرادی که گیاه خوار هستند یا رژیم های غذایی محدود نماینده دیگری را تجربه می نمایند بدون آنکه اطلاعی داشته باشند به کمبود شدید یا خفیف پروتئین دچار می شوند. سایت تخصصی مدیکال دیلی در این مقاله به بعضی از نشانه های کمبود پروتئین در بدن اشاره نموده که به توضیح زیر است:

احساس گرسنگی در بیشتر مواقع

افزایش اشتها می تواند نشان دهنده این باشد که اندازه کافی پروتئین در رژیم غذایی وجود ندارد. به گفته متخصصان تغذیه، در این مواقع صرف نظر از سن یا شاخص توده بدنی، میل فرد به مصرف پروتئین به حدی قوی است که تا زمان دریافت حجم کافی پروتئین میل به خوردن دارد و در نتیجه بیش از آنچه لازم است غذا می خورد.

از دست دادن حجم عضلانی

فرآیند حفظ قدرت ماهیچه ای و حمایت از بازیابی آن بدون وجود آمینواسیدهای کافی سخت خواهد بود. در صورتیکه رژیم غذایی فاقد اندازه کافی آمینواسید باشد بدن برای تامین این آمینواسیدها از رشته های عضلانی، اقدام به تجزیه ماهیچه ها می نماید.

مرتب بیمار شدن

مطالعات نشان می دهد سیستم ایمنی در نبود اندازه کافی پروتئین شرایط سختی را متحمل می گردد زیرا این کمبود به از دست رفتن سلول های T در بدن منجر می گردد که در حفظ بدن در برابر باکتری ها و ویروس ها اهمیت دارند. در این شرایط بدن در برابر عفونت ها آسیب پذیرتر می گردد.

ریزش مو

مو از پروتئین بوجود می آید و به همین علت دریافت روزانه پروتئین لازم است که اندازه آن حداقل یک کف دست خوراکی های حاوی پروتئین در وعده صبحانه و نهار است.

ورم دست ها و پاها

اِدِم اصطلاح پزشکی است که به جمع شدن مایعات اضافی در بافت های بدن اشاره دارد که باعث می گردد بدن متورم گردد. به گفته پزشکان، پروتئین کافی برای نگهداشتن آب و نمک در داخل عروق خونی مورد احتیاج است تا از نفوذ مایعات به بافت ها جلوگیری کند.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید

به "5 نشانه کمبود پروتئین در بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نشانه کمبود پروتئین در بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید