ارتباط جغد شوم کاخ سلطنتی با ترور شاه و تغییر حکومت

به گزارش وبلاگ مهیار، نخستین آسمانخراش تهران بیش از 100 سال پیش در دوره ناصرالدین شاه به سبک و سیاق ساختمان های مدرن اروپایی ساخته شد، اما این معماری اروپایی دردی از اتفاقات نحس روی داده در این بنا دوا نکرد، چراکه ظاهرا ردپای یک جفت جغد شوم در پرونده آن دیده شده بود.

ارتباط جغد شوم کاخ سلطنتی با ترور شاه و تغییر حکومت

وبلاگ مهیار - مریم قاسمی: لابد می دانید که بخشی از کاخ شمس العماره در مجموعه تاریخی و فرهنگی کاخ گلستان به همت شهرداری بازسازی شده و در سازمان یونسکو نیز به عنوان یکی از آثار و میراث فرهنگی ایرانی، ذیل لیست میراث فرهنگی دنیا به ثبت رسیده است. بیایید کمی دقیق تر در این باره صحبت کنیم.

قصه های خواندنی تهران را اینجا ببینید

این بنای تاریخی و ارزشمند که 35 متر طول و 5 طبقه دارد، به جز سبک طراحی منحصربه فردش دارای ویژگی های دیگری نیز بوده است. مثلاً در آن دوران اگر بالای بام آن قرار می گرفتید می توانستید دشت های گسترده تهران را از محدوده شمیران تا شهرری به راحتی دیدن کنید.

کاخ شمس العماره بنایی است که برای نخستین بار در ساخت آن از فلز استفاده شده است. این ساختمان مشرف بر تمام شهر تهران بود و جالب اینکه ساعتی که بر بالای آن نصب شده هدیه ملکه ویکتوریا، پادشاه بریتانیا، به ناصرالدین قاجار بوده است. اما جالب ترین داستانی که در باره این ساعت وجود دارد این است که محل زندگی دو جغد شوم بوده است که هر بار از خانه شان بیرون می رفتند اتفاق بدی می افتاد. مثلاً جعفر شهری، از مورخان و نویسندگان تهران در دوره قاجار ،در کتابش ترور ناصرالدین شاه و سرانجام حکومت محمدعلی شاه را به خروج این جغدها از خانه شان نسبت داده است.

بعلاوه طبق اسناد تاریخی باقیمانده، آن موقع برای ساخت کاخ شمس العماره 40 هزار تومان خرج شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "ارتباط جغد شوم کاخ سلطنتی با ترور شاه و تغییر حکومت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط جغد شوم کاخ سلطنتی با ترور شاه و تغییر حکومت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید