ناصرالدین شاه در فرنگ، وقتی شاه قاجار شوالیه انگلیس شد

به گزارش وبلاگ مهیار، ناصرالدین شاه نخستین پادشاه ایران بود که به اروپا مسافرت کرد. وی در اولین سفر خود به بریتانیا به لقب شوالیه انجمن گارتر (بالاترین مقام سلحشوری بریتانیا) نائل آمد.

ناصرالدین شاه در فرنگ، وقتی شاه قاجار شوالیه انگلیس شد

به گزارش مهر، ناصرالدین شاه نخستین پادشاه ایران بود که به اروپا مسافرت کرد. وی در طول سلطنت خود سه بار از کشور های اروپایی در سال های 1290 هجری قمری (1873 میلادی)، 1295 هجری قمری (1878 میلادی) و سومین سفر در سال های 1306 تا 1307 هجری قمری (1889 میلادی) دیدن کرد که در آخرین سفر خود از ناوگان جنگی بریتانیا بازدید داشت.

خبر مربوط به شروع سفر ناصرالدین شاه به فرنگستان و خداحافظی با اهالی دربار

ناصرالدین شاه سفر خود را به همراه یکصد نفر از تهران به سمت بندرانزلی و گذشتن از راه های صعب العبور و گردنه های مرتفع رشته کوه های البرز شروع کرد که چهار هفته طول کشید تا به ساحل دریای خزر برسند.

دستخط ناصرالدین شاه در دفتر یادبود کارخانه هاورث در منچستر

ناصرالدین شاه و هیئت همراه او سپس به وسیله کشتی به بندر آستراخان روسیه و از آنجا با قطار به مسکو و سن پترزبورگ رفتند. در ایستگاه راه آهن سن پترزبورگ، تزار و سایر اعضای خانواده سلطنتی روس از او استقبال کردند.

شاه در اپرای سلطنتی ایتالیا

ناصرالدین شاه پس از چند روز اقامت در روسیه، به کشور های آلمان، بلژیک، انگلستان، فرانسه، سوییس، ایتالیا، اتریش و عثمانی مسافرت کرد. وی در اولین سفر خود به بریتانیا به لقب شوالیه انجمن گارتر (بالاترین مقام سلحشوری بریتانیا) نائل آمد.

شاه در بازدید از بارانداز وست ایندیا

ناصرالدین شاه اولین شاه ایران بود که لقب شوالیه انجمن گارتر را به دست آورد. از آنجا که شاه قاجار علاقه زیادی به عکاسی داشت، از اولین ره آورد های سفر وی، دوربین عکاسی بود. همچنین می توان به سیستم پستی نوین، امتیاز خط آهن قطار تهران- ری، انتشار روزنامه و تاسیس بانک شاهنشاهی ایران اشاره کرد.

شاه در پاریس

شاه در پاریس: استقبال شورای شهر با طاق نصرت

شاه در موزه مادام توسو در حال بازدید از تندیس های مومی

شاه در کاخ کریستال (انگلستان)

گاردن پارتی چیزویک به میزبانی پرنس و پرنسس ولز

ن اص رال دین ش اه و امین ال س ل طان در خ ان ه ل رد س الیس ب وری

خبر بازگشت ناصرالدین شاه از مسافرت فرنگ

تصاویر فوق برگرفته از نمایشگاهی مجازی با عنوان انعکاس اخبار سفر ناصرالدین شاه در مطبوعات است که از سوی اداره کل اطلاع رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در وبسایت این سازمان برپا شده است. نمایشگاه یادشده از تاریخ 22 تیرماه 1395 و به همت این اداره کل و در محل کتابخانه ملی برپا شده و به مدت یک هفته در این مکان دایر است.

منبع: فرارو

به "ناصرالدین شاه در فرنگ، وقتی شاه قاجار شوالیه انگلیس شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناصرالدین شاه در فرنگ، وقتی شاه قاجار شوالیه انگلیس شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید