ارتفاعات بهمرد در آتش

به گزارش وبلاگ مهیار، خبرنگاران/بوشهر نیمه شب گذشته ارتفاعات بهمرد طعمه حریقی شد که تا این لحظه ادامه دارد.

ارتفاعات بهمرد در آتش

گفته می گردد این حادثه آتش سوزی در ارتفاعات بهمرد شهرستان دشتستان که یک منطقه گردشگری و تفریحی است اتفاق افتاده و به احتمال بسیار زیاد عامل آن انسانی بوده است.

متاسفانه گردشگران و افرادی که در روزها و شب های تعطیل به این منطقه می آیند اقدام به روشن کردن آتش کرده و سپس آن را در طبیعت رها و منطقه را ترک می نمایند که به دلیل وزش باد و گرمای هوا آتش شعله ور شده و گسترش یافته که کنترل آن نیز بسیار سخت است.

طی روزهای اخیر در مناطق مختلف استان بوشهر از جمله ارتفاعات دشتستان مانند بوشکان و کوه سیاه و منطقه حفاظت شده خائیز در تنگستان آتش سوزی هایی اتفاق افتاده که بعضاً عامل انسانی در آن نقش داشته است.

به گفته نیروهای مستقر در منطقه در حدود 20 تا 30 هکتار از اراضی منطقه درگیر هجوم آتش شده که نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی، محیط زیست و مردم محلی و دوستداران محیط زیست در حال کوشش برای مهار آن هستند. به علت کوهستانی و مرتفع بودن منطقه فرایند مهار آتش سخت بوده و احتیاج به توان بدنی، تجهیزات بیشتر و نیروی انسانی دارد.

به گزارش وبلاگ مهیار، در حال حاضر نیروهای مستقر در منطقه با امکانات اولیه ای همچون آتش کوب، دمنده و تجهیزات انفرادی شخصی در حال مهار آتش هستند که خوشبختانه از سه نقطه کنترل شده است.

از ابتدای خرداد ماه امسال و با شروع فرایند گرم شدن هوا نقاط مختلف کشور درگیر آتش سوزی شده است، به دلیل محدودیت امکانات مهار آتش و سخت بودن اعزام بالگرد، نیروهای امدادی برای اطفاء حریق دچار مسائل زیادی می شوند که یکی از این مسائل طولانی شدن زمان آتش سوزی و تداوم آن به دلیل شرایط جوی است.

محمد درویش، فعال محیط زیست با اشاره به نقش پررنگ خطای انسانی در آتش سوزی جنگل ها و دلیل آتش سوزی های اخیر می گوید در آنالیز سازمان جنگل ها و مراتع نشان داده شده که 90 درصد آتش سوزی ها به دلیل عامل انسانی بوده و 10 درصد دیگر مربوط به رعد و برق و باقی عوامل است. به جرئت می توانم بگویم بخش زیادی از آن 90 درصد خطای انسانی است. برای مثال به طبیعت می رویم و پس از خوردن مربا، شیشه آن را در طبیعت رها می کنیم، این شیشه می تواند تبدیل به ذره بین گردد و آتش سوزی به راه بیندازد یا ته سیگار خود را به صورت روشن در طبیعت رها می کنیم و همین مسئله سبب آتش سوزی می گردد. امسال شرایط بارش ها بسیار خوب بوده و همین مسئله سبب شده است که گیاهان یکساله زیادی روییده گردد و اکنون با گرم شدن هوا آنان خشک شدند و مستعد آتش هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ارتفاعات بهمرد در آتش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتفاعات بهمرد در آتش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید