از این مدل نشستن پرهیز کنید

به گزارش وبلاگ مهیار، تخریب مفصل، غضروف مفصلی است که در ادامه باعث می گردد بافت استخوانی آغاز به ساییده شدن کند ومفاصل سفت و دردناک می گردد.

از این مدل نشستن پرهیز کنید

دکتر علی پناهی، متخصص طب توانبخشی در تبادل نظر با برنامه فراسو شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه بیشترین ارتروز در مفصلزانو رخ می دهد، اضافه کرد: بعد از مفصل زانو، آرتروز در مفصل لگن یا هیپ و بعد از آن مفصل مچ پا و مفصل شانه اتفاق می افتد؛ دلیلاینکه آرتروز مفصل زانو شایع تر است، این است که زانو مفصل خاصی است. در مفصل زانو دو استخوان ساق و ران روی هم قرار میگیرند که این دو استخوان سطح صافی دارند و راه رفتن را کنترل می نمایند.

وی با بیان اینکه مفصل زانو مفصلی است که احتیاج به حمایت عضلات و بافت های نگهدارنده اطراف دارد، ادامه داد: اگر هر کدام از اینموارد آسیب ببیند، مثلا رباط ها، مینیسک، عضلات و بعلاوه استخوان کشکک، باعث آرتروز زانو می گردد.

این متخصص طب توانبخشی با تاکید بر اینکه آرتروز اولیه از 45 تا 50 سالگی به بالا روی می دهد، بیان نمود: بیشتر در خانم ها دیدهمی گردد و در آن عملا تخریب بافت استخوانی رخ می دهد. آرتروز ثانویه یا به دلیل آسیب ها و ضرباتی است که به زانو وارد می گردد. مثلا پارگی مینیسک در فوتبالیست ها، زانو را مستعد آرتروز می نماید و یا اختلالات مادرزادی مثل انحراف در زانو مانند پای پرانتزی وقرار گرفتن استخوان کشکک در جای نامناسب و بعلاوه ابتلا به آرتریت روماتوئید (روماتیسم) و درگیری سیستم ایمنی که غضروفداخل مفصل را تخریب می نماید، بافت استخوانی را مستعد آرتروز می نماید.

وی در پاسخ به این پرسش که از چه زمانی فرد متوجه بیماری آرتروز می گردد؟، گفت: در ابتدا علائم به صورت دردهای گذراست که درشرایط خاص خودش را نشان می دهد. یعنی با فعالیت فرد، دردها آغاز می گردد و با استراحت بهبود می یابد؛ ولی وقتی آرتروزپیشرفت می نماید، درد با استراحت کمتر می گردد ولی به صفر نمی رسد.

پناهی شایعترین محل دردها را بیشتر در داخل زانو یا زیر کشکک دانست و اضافه کرد: چون داخل زانو منطقه ای است که وزن را منتقل میکند به ساق پا و این مساله فشار به سمت داخلی زانو وارد می نماید.

وی در مورد راه های پیشگیری از آرتروز ادامه داد: خودداری از قرار گرفتن در شرایط اشتباه و غلط و پرهیز از حرکات تکراری. مثلاپرهیز از دو زانو و چهارزانو نشستن. تقویت بافت های اطراف زانو، تقویت عضلات اطراف زانو که این کار موجب کاهش دردهای زانو هممی گردد. جلوگیری از افزایش وزن و بعلاوه اگر مشکل مادرزادی وجود دارد، مشکل را حل کنیم. مثلا کف پای صاف و پای پرانتزی اگردارد، آن را به موقع رفع کنیم. نرمی کشکک اگر وجود دارد درمان کنیم. نرمی کشکک بیشتر در خانم های 16 الی 18 ساله جوانایجاد می گردد که درد خفیف پشت کشکک ایجاد می نماید.

این متخصص طب توانبخشی در خاتمه در پاسخ به این پرسش که درمان آرتروز چگونه است؟، اظهارداشت: ممکن است داروی خوراکییا پماد موضعی به فرد داده گردد، استفاده از سیستم گرما، سرما، ورزش درمانی، فیزیوتراپی و تزریق های داخل زانو ممکن است بهافراد پیشنهاد شوند.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید

به "از این مدل نشستن پرهیز کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از این مدل نشستن پرهیز کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید