بازار تاریخی کرمان، شما را به سفر زمان میبرد!

به گزارش وبلاگ مهیار، بازار کرمان که قدمت آن به بیش از 600 سال قبل باز می گردد در دوره مظفری و تیموری ساخته شده است. این اثر تاریخی در 25 اردیبهشت 1380 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازار تاریخی کرمان، شما را به سفر زمان میبرد!

بازار کرمان که به بازار گنجعلی خان هم در این شهر شناخته شده است از میدان ارگ آغاز شده و به میدان مشتاقیه ختم می شود. مجموعه های کرمان از دوره صفویه به بعد همگی با یکدیگر در ارتباط هستند و بازار کرمان یکی از مهمترین بخش ها در تمامی این مجموعه ها است. بازارهای متعددی در این بازار کرمان قرار گرفته است که هر کدام برای خود جز آثار تاریخی این شهر به شمار می فرایند.

بازار مسگری قدمت دیرینه و سنت را در این مجموعه بیان می کند. بازار مظفری عمومی ترین جنبه بازار یعنی داد و ستد و خریدهای معمول مردم برای رفع نیازهای روزمره را نشان می دهد.

بازار نقارخانه

در اولین قدم هایی که به بازار کرمان می گذارید دقیقا از میدان ارگ با دهانه بزرگ بازار نقارخانه نیز روبرو خواهید شد که دارای سقف و سردری بزرگ، مزین به کاشی کاری و دارای چند اتاق در بالا است. معماری قسمت های مختلف این بازار مربوط به دوره قاجاریه است.

بازار گنجعلی خان

یکی از شاهکارهای معماری ایران و نقطه عطف بازار کرمان بازار گنجعلی خان کرمان است. بنا به اسناد معتبر، این مجموعه روی بازار قدیمی شهر ساخته شده است. مجموعه گنجعلی خان یک نمونه شاخص از معماری دوران صفویه است و در سال های 1005 تا 1029 قمری در زمان حکمرانی گنجعلی خان بر کرمان و با دستور شاه عباس نیز بنا شده است. این بازار حد فاصل بین چهار سوق و بازار اختیاری و در بخش جنوبی میدان گنجعلی خان قرار گرفته است.

چهارسوق گنجعلی خان

چهار سوق گنعلی خان در محل تقاطع دو راسته بازار است که به دلیل برخورد تقاطع دو راسته بازار در محل چهار سوق گنجعلی خان در گذشته این مکان مهمترین و پرترافیک ترین نقطه شهر کرمان بود. با توجه به این که حدود 400 سال از ترسیم این بنا می گذرد هنوز زیبایی های خودش را حفظ کرده.

بازار اختیاری

در انتهای جنوبی بازار گنجعلی خان و تا ابتدار بازار وکیل نیز چهارمین قسمت از بازار کرمان به نام بازار اختیاری قرار گرفته است. این بازار یکی از کم عرض ترین و تنگ ترین بازارهای این مجموعه است که قدیمی ترین بخش بازار هم محسوب می شود. از مهمترین قسمت های این بازار می توان مسجد چهل ستون، کاروانسرای گلشن، سه بازارچه سرداری و در انتهای آن حمام یا چایخانه سنتی وکیل اشاره کرد.

بازار وکیل کرمان

بازار کرمان از سمت شرق به بازار طولانی و مجموعه وکیل می رسد. در انتهای بازار اختیاری و مجموعه وکیل واقع شده است. به دستور محمد اسماعیل خان وکیل المک، حاکم کرمان در 1282 قمری (1856 میلادی) ساخته شده که هنوز هم به نام وکیل خوانده می شود و بازار آن از زیباترین بازارها است از مهم ترین عناصر این بازار می توان حمام وکیل، کاروانسرای وکیل، مدرسه حیاطی، دو قیصریه (اول و دوم) و مسجد وکیل را نام برد.

بازار عزیز

از دروازه شمالی شهر قدیم کرمان که بگذرید به بازار عزیز می رسید. امروزه تنها نامی از بازار عزیز باقی مانده و دلیل این هم موقعیت قرار گیری بازار بود که در طول تاریخ و گسترش شهر نیز از بین رفته است.

راسته بازارهای مسگری

در ضلع شمالی میدان گنجعلی خان و امتداد بازار کلا مالی نیز راسته بازار مسگری شمالی نیز واقع شده است.

مجموعه و بازار حاج آقا علی (بازار آهنگری)

این مجموعه بازار در امتداد بازار عزیز و و خیابان شریعتی بود که به سمت جنوب تا راسته بازار کفاش ها نیز امتداد دارد. با ارزش ترین عناصر مجموعه حاج آقا علی به غیر از بازار آن می تواند آب انبار، کاروانسرا و مسجد چهلسون نیز اشاره کرد که در این مجموعه قرار دارند.

بازار ارگ

غربی ترین قسمت بازار کرمان بازار ارگ است که از میدان ارگ آغاز می شود و به چهار سوق گنجعلی خان نیز ختم می شود و مانند مستطیل دور میدان توحید را احاطه کرده است. این بازار به دو بخش فرعی به نام های بازار نقارخانه و بازار سراجی نیز تقسیم شده است.

منبع: دنیای سفر

به "بازار تاریخی کرمان، شما را به سفر زمان میبرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار تاریخی کرمان، شما را به سفر زمان میبرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید