خبرنگاران لیبیایی ها درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی به توافق رسیدند

به گزارش وبلاگ مهیار، تهران-خبرنگاران- طرف هایی لیبیایی با دست یابی به نقشه راهی برای حل بحران سیاسی این کشور، درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی به توافق رسیدند.

خبرنگاران لیبیایی ها درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی به توافق رسیدند

به گزارش شبکه خبری المیادین، طرف های متخاصم لیبیایی که در شهر مونترو سوئیس و با دعوت مرکز بشردوستانه گفت وگو و حضور هیأت سازمان ملل در لیبی گردهم آمده بودند، به نقشه راهی برای حل بحران این کشور دست یافتند.

در این نشست ها که بین 7 تا 9 سپتامبر (17 تا 19 شهریور) برگزار گشت، کنندگان دولت وفاق ملی لیبی به ریاست فائز السراج و کنندگان مجلس طبرق به ریاست عقیله صالح مورد حمایت ژنرال خلیفه حفتر و نیز شخصیت های تاثیرگذار سیاسی در لیبی حضور داشتند.

حاضران بر سر بندهایی برای شروع گفت وگوی سیاسی به توافق رسیدند و بنابه گزارش خبرنگار المیادین، سازمان ملل قصد دارد این طرف ها را به زودی برای انجام گفت وگوهای لیبیایی-لیبیایی- به ژنو دعوت کند.

بندهایی که طرف هایی لیبیایی بر سر آن به توافق رسیدند به شرح زیر است:

1.مرحله مقدماتی حل و فصل فراگیر که برهه زمانی معینی است که هدف از آن فراهم کردن شرایط مناسب برای برگزاری انتخابات مجلسی و ریاست جمهوری طی 18 ماه و طبق قانون اساسی مورد توافق است.

2. قوه مجریه بار دیگر تشکیل شود. این قوه شامل شورای ریاستی است که متشکل از یک رئیس و دو معاون خواهد بود و دولت وحدت ملی جدای از این شورای ریاستی است.

3. اعضای شورای ریاستی و نخست وزیر دولت وحدت ملی در چارچوب گفت وگوهای سیاسی انتخاب می شوند.

4. نخست وزیر دولت خود را معین و برای دریافت رای اعتماد به مجلس معرفی می کند.

5.تشکیل دولت وحدت ملی بر اساس وحدت لیبی و تنوع جغرافیایی سیاسی و اجتماعی آن صورت می گیرد.

6.مجلس و شورای عالی دولت با نامزدی اشخاصی برای مناصب ارگان های حساس و مهم و معین شدن فرایند انتخابات در برهه زمانی معقول و معین شده توافق می کنند.

7. در مرحله آماده سازی برای حل وفصل های فراگیر، نهادهای اجرایی و مجلس به مجرد فراهم شدن شرایط امنیتی و لوژستیکی در شهر سرت، به این شهر منتقل می شوند.

8.تلاش برای بازگشت امن آوارگان به کشور و جبران ضررو زیان های آن بدون ضایع شدن حق دادخواهی آن ها انجام خواهد شد.

این در حالی است استفانی ویلیامز کننده ویژه سازمان ملل در لیبی از توافق میان طرف های لیبیایی استقبال کرد و حسن نیت آن ها را برای استفاده از این فرصت و کنار گذاشتن اختلافاتشان جهت رسیدن به راه چاره سیاسی و شروع گفت وگوهای سیاسی ستود.

سفارت آمریکا در لیبی نیز از مذاکرات سازنده طرف های لیبیایی در سوئیس استقبال کرد و از تلاش های هیات کنندگی سازمان ملل در این راستا قدرانی کرد.

این در حالی است که پیشتر یک هیات از مجلس لیبی و یک هیات از شورای عالی دولت به مغرب رفته و مذاکرات خود را در از 16 شهریور در شهر بوزنیقه (شمال مغرب) و با میانجیگیری رباط و تحت نظر سازمان ملل شروع کردند.

هدف از این مذاکرات هدف سرانجام دادن به بحران لیبی با موضوع مناصب حاکمیتی بوده است.

لیبی چند سالی است که درگیر جنگ داخلی و متعاقب آن، نبرد نیابتی گسترده میان نیروهای منطقه ای و فرامنطقه ای است که در این میدان، کشورهایی نظیر روسیه، مصر، فرانسه، عربستان، امارات و یونان در برابر ترکیه، ایتالیا و قطر قرار گرفته اند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران لیبیایی ها درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی به توافق رسیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران لیبیایی ها درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی به توافق رسیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید