خضریان: درگاه ملی مجوزهای کشور به پنجره واحد صدور مجوزها تبدیل گردد

به گزارش وبلاگ مهیار، خبرنگاران - عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس با ارائه پیشنهاد برای اجرایی شدن درگاه ملی مجوزها به پنجره واحد صدور مجوزها گفت: باید طرحی چند مرحله ای به منظور تبدیل تدریجی درگاه ملی مجوزهای کشور به پنجره واحد صدور مجوزها آماده گردد.

خضریان: درگاه ملی مجوزهای کشور به پنجره واحد صدور مجوزها تبدیل گردد

علی خضریان، عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره عدم اجرایی شدن سامانه G4B و تحقق نیافتن اهداف مدنظر برای این سامانه گفت: تبدیل شدن درگاه ملی مجوزهای کشور (G4B.ir) به پنجره واحد صدور مجوزهای کشور، علی رغم تاکیدات و زیرساخت های قانونی موجود تا به امروز فراهم نشده است که می توان در مورد چرایی عدم توفیق در اجرای این قانون حتی بعد از گذشت یک سال، به دلایل عدیده ای اشاره نمود.

وی افزود: به عنوان یکی از دلایل عمده این موضوع که بیشتر در دولت دوازدهم فراگیر بود، می توان به اختلافات بین دستگاهی و عدم همکاری نهادهای مختلف با متولی اصلی این درگاه یعنی وزارت اقتصاد اشاره نمود. صدور مجوز، در حقیقت نوعی قدرت و حاکمیت را برای مراجع صدور به همراه دارد. از این روی مقاومت در برابر کاهش قدرت را می توان به عنوان اصلی ترین انگیزه این مراجع برای مخالفت با درگاه ملی مجوزهای کشور برشمرد.

خضریان توضیح داد: علی رغم اینکه موضوع عدم همکاری دستگاه ها با نهاد متولی تا حدودی در دولت فعلی رفع شده است و مطابق با شنیده ها وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی موافقت اولیه خود را با صدور مجوزهای مربوطه شان به وسیله درگاه مذکور اعلام کرده اند؛ اما هنوز هم گام عملی در این خصوص برداشته نشده و همچنان گروهی از مسئولین مرتبط در همین وزارتخانه های مزبور ضمن مخالفت با این موضوع، در این جهت سنگ اندازی می نمایند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه شرایط اخذ هر مجوز کاملا شفاف نیست، اضافه نمود: هر لحظه امکان دارد تا مطابق با بخشنامه مرجع صدور مجوز مربوطه، رویه اعطای هر مجوزی تغییر کند، بنابراین صدور مجوز به وسیله پنجره واحد ابتدا نیازمند آنالیز، تدقیق و شفاف شدن فرآیند صدور مجوزها در هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب وکار، به عنوان متولی اصلی و قانونی این موضوع، است.

وی اطلاعات موجود در درگاه ملی مجوزهای کشور را کسب وکار محور ندانست و گفت: همین موضوع نیز سبب سردرگمی کاربران در ارائه درخواست خواهد شد. به این معنی که کاربر در زمان مراجعه به درگاه ملی مجوزهای کشور، قصد ارائه درخواست مجوز برای راه اندازی کسب وکار خاصی را دارد؛ اما در این درگاه با انبوهی از مجوزهای مستقل روبرو می گردد و نمی داند که برای نیل به هدف نهایی خود باید چه قدم هایی را طی کند و چه جهتی پیش روی وی واقع شده است.

خضریان افزود: پیچیدگی نظام استعلامات درون سازمانی و بین سازمانی، کاغذی بودن بخشی از فرآیندهای درون سازمانی و فقدان نظام ارجاع بین دستگاهی، همگی دست به دست هم داده اند تا این مهم حداقل در زمان حاضر، نتواند به طور کامل محقق گردد.

وی با ارائه پیشنهاد برای اجرایی شدن درگاه ملی مجوزها به پنجره واحد صدور مجوزها گفت: با توجه به تمام ملاحظات بیان شده، پیشنهاد می گردد که در حال حاضر ضمن اولویت بندی، طرحی چند مرحله ای به منظور تبدیل تدریجی درگاه ملی مجوزهای کشور به پنجره واحد صدور مجوزها آماده گردد.

خضریان اضافه نمود: گام های عملیاتی برای ایجاد پنجره واحد صدور مجوزها به ترتیب اولویت شامل بازتنظیم اطلاعات موجود در درگاه G4B به صورت کسب وکار محور، تفکیک مجوزهای تایید محور به وسیله هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب وکار و هیئت وزیران، آنالیز، تدقیق و شفاف نمودن فرآیند اخذ مجوزهای تاییدمحور کسب وکارها به ترتیب اولویت در هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب وکار، اطلاع رسانی عمومی شرایط و ضوابط مصوب و طراحی درگاه ملی مجوزهای کشور بر مبنای ضوابط مذکور، الکترونیکی نمودن فرآیند ثبت درخواست، ارجاع به مرجع صدور مجوز اصلی و صدور مجوز در ظرف زمانی توافق شده، به وسیله درگاه به ترتیب اولویت مشخص شده یا دستگاه های داوطلب و تعمیم اولویت به کسب وکارهای تازه و راه اندازی فرآیند ثبت و صدور الکترونیکی مجوز با موضوع آن ها پیشنهاد می گردد.

منبع: شفقنا اقتصادی

به "خضریان: درگاه ملی مجوزهای کشور به پنجره واحد صدور مجوزها تبدیل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خضریان: درگاه ملی مجوزهای کشور به پنجره واحد صدور مجوزها تبدیل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید