خواص بی نظیر کلپوره را بشناسید

به گزارش وبلاگ مهیار، یک کارشناس گیاه پزشکی گفت: گیاه دارویی مریم نخودی در درمان سرماخوردگی، تقویت دستگاه گوارش، برطرف اسهال، تسکین درد ناحیه قفسه سینه، سر درد، مسائل قاعدگی، کاهش کلسترول و تری گلیسیرید و ... کاربرد فراوانی دارد.

خواص بی نظیر کلپوره را بشناسید

شیما احمدی نیا در تبادل نظر با ایسنا، اظهار کرد: مریم نخودی از گیاهان دارویی و معطر با طبعی گرم و خشک بوده که سرشاخه های گل دار آن از خواص دارویی فراوانی برخوردار است.

وی با اشاره به این که استفاده از گیاه مریم نخودی در طب سنتی سابقه ای طولانی دارد، مطرح کرد: این گیاه در درمان سرماخوردگی، تقویت دستگاه گوارش، برطرف اسهال، تسکین درد ناحیه قفسه سینه، سر درد، مسائل قاعدگی، کاهش کلسترول و تری گلیسیرید و ... کاربرد فراوانی دارد.

احمدی نیا اعلام کرد: عصاره این گیاه حاوی ترکیباتی مانند دی ترپنوئیدها، گلیکوزید، متوکسی جنگوانین و اسانس فرار آن نیز دارای ترکیباتی مانند ژرماکرن B، D، بتاکاریوفیلن، هومولن و کاریوفیلن اکساید است.

این کارشناس گیاه پزشکی با اشاره به تأثیرات فارماکولوژیکی این گیاه، توضیح داد: براساس تحقیقات اجرا شده، اسانس این گیاه دارای خاصیت ضد اسپاسم قوی روی انقباضات ایحاد شده به وسیله استیل کولین و کلرورپتاسیم است که این اسانس با غلظت 9 تا 36 انقباضات ماشی از استیل کولین را مهار نموده و IC 50 این اسانس در مهار انقباضات ماشی از KCL معادل 18 است.

وی ادامه داد: اثرگذاری این اسانس در مهار هر دو نوع انقباض فزونی این گیاه را نسبت به آتروپین و هیوسین که تنها روی انقباضات ناشی از استیل کولین مؤثر هستند، نشان می دهد، علاوه بر این برای فلاونوئید های موجود در فرآورده لوتئولین گلیکوزید نیز اثرات آنتی اسپاسمودیک گزارش شده است.

احمدی نیا با اشاره به این که این گیاه مسئول انقباض و حرکات دستگاه گوارش، سیستم اعصاب پارا سمپاتیک است که ازجمله سیستم های عصبی اتوماتیک بدن محسوب می گردد، اعلام کرد: استیل کولین به عنوان یک حامل شیمیایی با ترشح از انتهای اعصاب پارا سمپاتیک، باعث بروز اثرات این اعصاب بر اندام های مختلف بدن می گردد، از این رو مصرف یک داروی آنتاگونیست استیل کولین می تواند مانع از اثرات این ماده در اندام مورد نظر شده و اثرات استیل کولین را معکوس کند.

این کارشناس گیاه پزشکی ادامه داد: مریم نخودی با داشتن طبیعت گرم و خشک از خواص درمانی فراوانی برخوردار است.

وی اضافه کرد: گیاه مریم نخودی فعالیت معده را تحریک و برای درمان خانگی اسهال مفید است، به طوری که در طب سنتی از جوشانده این گیاه برای درمان اختلالات دستگاه گوارش و دل درد استفاده می گردد.

احمدی نیا با اشاره به این که تسکین درد های قاعدگی از خواص مریم نخودی است، توضیح داد: از ضماد این گیاه دارویی به عنوان آنتی بادی برای مقابله با نیش حشرات استفاده می گردد.

این کارشناس گیاه پزشکی اعلام کرد: دم نموده سرشاخه های گل دار آن اثر مقوی، نیرو دهنده و ضد تشنج دارد و اگر گرد آن وارد بینی گردد مخاط بینی را تحریک نموده و ایجاد عطسه می نماید.

وی با اشاره به این که درمان عرق کردن زیاد در هنگام شب از خواص این گیاه دارویی است، مطرح کرد: مریم نخودی برای تقویت اعصاب، تقویت لثه ها و دستگاه گوارش مفید است و مصرف آن به کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون یاری می نماید.

احمدی نیا با اشاره به این که یاری به درمان و برطرف بیماری های دستگاه تناسلی و ادراری یکی دیگر از خواص این گیاه در درمان بیماری هاست، توضیح داد: از گیاه مریم نخودی برای برطرف درد ناحیه قلب و قفسه سینه و بعلاوه بهبود جوش های بدن نیز می توان استفاده کرد.

این کارشناس گیاه پزشکی با اشاره به عوارض جانبی مصرف مریم نخودی، مطرح کرد: مصرف این گیاه و فرآورده های آن، در کنار خواص و فواید بی نظیری که دارد می تواند با عوارضی نیز همراه باشد، به همین خاطر توصیه می گردد مصرف آن با مشورت افراد متخصص در زمینه طب سنتی همراه باشد.

وی اعلام کرد: به دلیل ایجاد مسمومیت این گیاه برای کلیه ها و کبد، باید در مصرف آن احتیاط کرد، بنابراین مصرف دارویی این گیاه تنها برای مدتی کوتاه مجاز بوده و به افرادی که مبتلا به بیماری هایی مانند آب سیاه چشم، بزرگی پروستات، ناراحتی های قلبی، نارسایی کلیه و کبد هستند توصیه می گردد از مصرف این گیاه پرهیز نمایند.

احمدی نیا توضیح داد:خشکی دهان، افزایش تعداد ضربان قلب، یبوست، احتباس ادراری و سردرد از عوارض جانبی مصرف مریم نخودی است به همین خاطر توصیه می گردد مصرف این گیاه زیر نظر متخصص طب سنتی انجام گردد.

منبع: فرارو

به "خواص بی نظیر کلپوره را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص بی نظیر کلپوره را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید