در ژاپن ربات می خورند

به گزارش وبلاگ مهیار، محققانی از دانشگاه اوزاکا ژاپن در یک ترکیب خارق العاده از رباتیک و هنر آشپزی (culinary) وارد یک مطالعه پیشرو درباره رباتیک خوردنی شده اند.

در ژاپن ربات می خورند

به گزارش وبلاگ مهیار ، تیم تحقیقاتی دانشگاه اوزاکا تحت رهبری یوشیهیرو ناکاتا استاد این دانشگاه یک دوران نو را در عرصه تعامل انسان - ربات خوردنی (HERI) آغاز کرده است. این محققان با الهام گرفتن از مفهوم اودوریگویی (Odorigui) یک ربات با نیروی محرکه هوایی (pneumatically-driven) با استفاده از ژلاتین و شکر ابداع کردند و عصاره هنر آشپزی ژاپنی را بصورت کپسول در آوردند. اودوریگویی به مصرف غذاهای دریایی زنده اشاره دارد در حالی که جانور دریایی هنوز زنده و در حال حرکت است. برخی ماهیان و هشت پا از جمله حیوانات دریایی مصرفی در این سبک غذایی ژاپنی است.

به نقل از ایرنا، این مطالعه در بر دارنده دو آزمایش مهم است. آزمایش اصلی شامل این می شود که مشارکت کنندگان در آزمایش حرکت ربات را بدون مصرف کردن (خوردن) آن مشاهده کنند که هدف از این کار شناخت زنده بودن یا متحرک بودن (animateness) ربارت در تجربه بالقوه خوردن است. آزمایش دوم مشارکت کنندگان را با تجربه خوردن ربات تحت دو شرایط متفاوت آشنا کرد: خوردن ربات در حالی که ربات در حال حرکت بود و خوردن ربات در حالت ایستا و بی حرکت.

نتایج این مطالعه سطح بالاتری از هوش، احساسات، تحرک (animateness) و سرزندگی را در میان مشارکت کنندگان در حال خوردن ربات در حال حرکت نسبت به ربات ایستا نشان داد.

مشارکت کنندگان همچنین گزارش دادند وقتی ربات در حال حرکت را مصرف کرده اند بافت (texture) متفاوتی را تجربه کرده اند. این مساله تاکیدی بر تاثیرات روانی و شناختی برجسته چنین تعامل هایی است و در عین حال جنبه های اخلاقی، اجتماعی و فلسفی مصرف ربات های خوردنی را روشن می سازد.

آغاز به کار تراکنش های انسان با ربات های خوردنی (HERI) پتانسیل بزرگی برای آینده در بر دارد. این تحقیق نه تنها کاربردهای نوآورانه ای برای علم خوراک شناسی (gastronomy) ایجاد کرده بلکه همچنین شکاف موجود بین فناوری، اخلاقیات غذا و ارزش های انسانی را در حوزه پزشکی پر می کند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "در ژاپن ربات می خورند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در ژاپن ربات می خورند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید