روش های سبز کردن سبزه عید

به گزارش وبلاگ مهیار، سبزه عید نماد شادابی و زندگی دوباره است. سبز کردن سبزه برای سفره هفت سین سنتی دیرینه است اما متاسفانه استفاده از گندم، عدس و غیره به این منظور باعث هدر رفتن حجم بالایی از این محصولات می گردد.

روش های سبز کردن سبزه عید

بنابراین بهتر است در پی راه های به صرفه تر باشیم. استفاده از دانه مرکباتی مثل لیمو، پرتقال، نارنج و غیره علاوه بر این که به سفره هفت سین ما زیبایی می بخشند، می توانیم تقریبا بعد از دوسال آن ها را در باغچه کاشته و درختانی زیبا به طبیعت هدیه کنیم.

سبز کردن سبزه می تواند برای بچه ها مجذوب نماینده و سرگرم نماینده باشد، می توانید از آن ها در این کار یاری بگیرید. روش های مختلف سبز کردن سبزه عید را در ادامه بخوانید.

سبزه عید با دانه مرکبات درآب (سبزه شناور)

دانه های مرکبات را باید پوست بکنیم. به این منظور دانه ها را 24 ساعت در آب میگذاریم، سپس پوسته آن ها را با احتیاط جدا می کنیم. در کف یک ظرف سوراخ هایی ایجاد می کنیم و هسته های به دست آمده را در آن می گذاریم. کف تنگ را بسته به سلیقه خود آماده کنید، آن را پر از آب نموده

و ظرف حاوی هسته ها را روی دهانه تنگ قرار دهید. ظرف را با پارچه نخی نمدار می پوشانیم و آب را روی آن اسپری می کنیم که مرطوب بمانند و ریشه بزنند. بعد از مدتی ریشه می زنند البته سرعت رشد آن ها فرق دارد، مثلا دانه های لیمو شیرین زود تر سبز می شوند.

سبز کردن دانه مرکبات در خاک

برای اینکه دانه مرکبات زودتر سبز شوند آن ها را حدود 48 ساعت در آب نگهداری کنید تا خیس بمانند. پوسته آن ها را جدا کنید.

گلدانی که کف آن سوراخ دارد را از ماسه و خاک برگ پر کنید، دانه های پوست کنده را روی خاک بگذارید و روی آن را با خاک حدود 2 سانتی متر بپوشانید و آبیاری کنید. دانه ها را زیاد عمیق نکارید تا زودتر جوانه بزنند.

گلدان را در محیط خانه با نور کافی نگهداری کنید، هروقت خاک گلدان خشک شد آن را آبیاری کنید.

برای اینکه دانه ها زودتر جوانه بزنند به مدت دو روز، می توانید بطری نوشابه بدون در را از وسط بریده و روی گلدان بگذارید، یا کیسه فریزری را بردارید و از چند جا سوراخ های کوچکی درآن ایجاد کنید و روی گلدان بگذارید.

دانه ها بعد از 14-30 روز آغاز به جوانه زنی می نمایند.

سبزه عید

سبز کردن تخم کدو

تخم کدوی خام را به مدت دو روز خیس کنید. بعد از 48 ساعت آن ها را در کیسه نخی مرطوب ریخته و برای آنکه آب اضافی آن ها خارج گردد داخل آبکش قرار دهید.

دو بار در روز کیسه را باز نموده و به دانه ها آب بدهید. برای اینکه تمام دانه ها از نور و رطوبت کافی استفاده نمایند، هر از گاهی کیسه را جا به جا کنید.

بعد از گذشت 3 تا 4 روز جوانه زنی آغاز می گردد، در این مرحله آن ها را در ظرف مورد نظرتان بریزید به طوریکه پخش شوند و روی هم قرار نگیرند. کیسه فریزر یا سلفون را سوراخ سوراخ کنید و روی آن بکشید.

سبزه را به مدت 1-2 روز در داخل خانه و در جایی گرم و پر نور قرار دهید و روزی 3 بار با آبپاش آن ها را آبیاری کنید. بعد از گذشت دو روز کیسه را از روی سبزه برداشته و روزی 2 با آن را آبیاری کنید.

روز سوم سبزه را بیرون از خانه و زیر آفتاب ملایم قرار دهید و شب ها آن را به داخل خانه بیاورید. بعد از حدود 2 هفته سبزه شما آماده است.

منبع: کتاب کاله

به "روش های سبز کردن سبزه عید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های سبز کردن سبزه عید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید