زنگ خطر منابع آبی کشور به صدا عایدی، کاهش 25 تا 75 درصدی حجم آب 20 سد مهم

به گزارش وبلاگ مهیار، گرچه شرایط بارشی کمی بهتر شده است، با این حال هنوز اثر این بارش ها در شرایط ذخایر سد ها نمایان نشده و در مجموع مقدار ورودی آب به سد ها با کاهش 21 درصدی همراه است. علاوه بر آن 20 سد از مجموع سد های مهم شرب و کشاورزی از ابتدای سال آبی جاری تا 8 بهمن ماه هرکدام با کاهشی از 25 تا 75 درصد روبه رو شده اند و یک سد نیز کاهشی بیش از 75 درصد را تجربه نموده است.

زنگ خطر منابع آبی کشور به صدا عایدی، کاهش 25 تا 75 درصدی حجم آب 20 سد مهم

به گزارش ایرنا، بر اساس تازه ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، چاه نیمه های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال آبی جاری تا 8 بهمن ماه 131 میلیون مترمکعب موجودی آب دارند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 56 درصد کاهش دارد. مقدار پرشدگی چاه نیمه ها به 9 درصد رسیده است.

بعلاوه در این مدت، سد ساوه در استان مرکزی با 49 میلیون مترمکعب حجم مخزن 56 درصد کاهش نسبت به پارسال دارد و درصد پرشدگی آن نیز 18 درصد است.

بر پایه این گزارش، سد شهید رجایی مازندران 34 میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 56 درصد کاهش دارد که به معنای 21 درصد پرشدگی است.

سد شمیل و نیان در استان هرمزگان با 45 میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش 55 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبه رو شده است و درصد پرشدگی کنونی این سد 45 درصد است.

در مدت یاد شده، سد تهم زنجان موجودی 13 میلیون مترمکعب آب را ثبت نموده است که در مقایسه با زمان مشابه در سال آبی گذشته 55 درصد کاهش نشان می دهد. مقدار پرشدگی این سد هم 15 درصد است.

سد نهرین در خراسان جنوبی از ابتدای سال آبی جاری تا 8 بهمن ماه یک میلیون مترمکعب حجم موجود آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 55 درصد کاهش یافته است. درصد پرشدگی فعلی این سد 13 درصد است.

سد شهر بیجار گیلان نیز 46 میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال 53 درصد کاهش یافته که درصد پرشدگی این سد هم 44 درصد است.

سد طرق در خراسان رضوی از ابتدای سال آبی جاری تا 8 بهمن ماه هفت میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 47 درصد کاهش نشان می دهد و درصد پرشدگی آن نیز اکنون 22 درصد است.

سد دوستی خراسان رضوی هم 190 میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال 46 درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی آن 16 درصد است.

موجودی آب در مخزن سد تنگوئیه سیرجان کرمان در حالی به رقم هشت میلیون مترمکعب رسیده است که این مقدار نسبت به مدت مشابه پارسال 44 درصد کاهش دارد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم 21 درصد است.

سد اکباتان و آبشینه همدان گرچه اندکی بهبود شرایط پیدا نموده، اما همچنان از شرایط اسفناکی برخوردارند، به طوری که موجودی فعلی آب آن یک میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش 43 درصدی را نشان می دهد. درصد پرشدگی این سد که پیشتر سه درصد بود تا 8 بهمن ماه به چهار درصد افزایش یافته است.

موجودی آب در سد سفیدرود گیلان به رقم 160 میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 42 درصد کاهش داشته و مقدار پرشدگی در حال حاضر این سد هم 15 درصد است.

سد 15خرداد در حوضه آبریز قم رود فقط 49 میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال 41 درصد کاهش یافته است. مقدار پرشدگی فعلی این سد نیز 26 درصد است.

سد ایلام 20 میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال با کاهش 40 درصدی همراه شده و مقدار پرشدگی فعلی آن نیز 32 درصد است.

در این مدت، سد نسا کرمان هم با داشتن 74 میلیون مترمکعب موجودی آب کاهش 40 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد.

موجودی آب در سد کرخه 801 میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 37 درصد کاهش را نشان می دهد. سد کرخه اکنون 15 درصد پرشدگی دارد.

سد استقلال در استان هرمزگان هم در مدت یاد شده با داشتن 152 میلیون مترمکعب موجود آب نسبت به پارسال 37 درصد کاهش را نشان می دهد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم 63 درصد است.

سد سرنی در استان هرمزگان با داشتن 27 میلیون مترمکعب موجودی آب نسبت به سال آبی پارسال 37 درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی فعلی آن هم 44 درصد است.

سد شیرین دره در استان خراسان شمالی هم 22 میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش 36 درصدی را نشان می دهد.

از ابتدای سال آبی جاری تا 8 بهمن ماه سد کمال صالح استان مرکزی با 31 میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش 30 درصدی نسبت به پارسال روبه رو است.

سد رودبال داراب در استان فارس تنها سدی است که با داشتن 9 میلیون مترمکعب موجودی آب از ابتدای سال آبی جاری تا 8 بهمن ماه با کاهش 77 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبرو شده است و درصد پرشدگی فعلی این سد هم 11 درصد است.

منبع: فرارو

به "زنگ خطر منابع آبی کشور به صدا عایدی، کاهش 25 تا 75 درصدی حجم آب 20 سد مهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطر منابع آبی کشور به صدا عایدی، کاهش 25 تا 75 درصدی حجم آب 20 سد مهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید