عقب نشینی دلار ادامه دارد

به گزارش وبلاگ مهیار، شاخص دلار برای دومین روز متوالی ریزش سنگینی را تجربه کرد.

عقب نشینی دلار ادامه دارد

به گزارش خبرگزاری وبلاگ مهیار ، فرایند واکسیناسیون در بعضی از کشورها به دنبال انتشار گزارشاتی از آثار زیانبار آن ها روی بعضی از دریافت کنندگان، دچار اخلال شده است.

در آمریکا استفاده از واکسن جانسون اند جانسون به حال تعلیق درآمده و برنامه قبلی برای صادرات این واکسن به اروپا نیز ملغی شده است.

دانمارک نیز پس از مشاهده چنین مورد لخته شدن خون پس از دریافت واکسن آسترا زنکا، به عنوان نخستین کشور دنیا استفاده از این واکسن را کنار گذاشت.

وزارت بهداشت هند نیز پس از دریافت بعضی گزارشات مشابه، واسکن روسی اسپوتنیک را تایید نموده تا استفاده از آن را شروع کند.

در حالی که انتظار می رفت بانک مرکزی آمریکا در نتیجه افزایش تورم دست به تغییر نرخ بهره بزند، رییس این بانک در اظهارات تازه ای این مساله را منتفی دانسته و گفته حس ما این است که اکنون درست در نقطه ای قرار داریم که رشد اقتصادی خود را شروع کنیم. در ماه های آینده میزان اشتغال زایی و رشد اقتصادی ما سریع خواهد شد. در نیمه دوم امسال شاهد ثبت رشدهایی خواهیم بود که بسیار نیرومند خواهند بود و من انتظار آن را ندارم که دلیل قانع کننده ای برای تغییر نرخ بهره بیابیم.

عملکرد دلار مقابل دیگر ارزها کماکان تحت تاثیر اخبار مربوط به بسته های محرک دولت بایدن، فرایند واکسیناسیون و نیز بازدهی اوراق قرضه وزارت خزانه داری باقی مانده است.

جروم پاول- رییس بانک مرکزی آمریکا - در مصاحبه ای تایید نموده است که نگرانی از اوج گیری تورم بر روی تصمیمات معامله گران در بازارهای اقتصادی تاثیر گذاشته است اما به تدریج ثبات بیشتری در بازارها حاکم خواهد شد و امید می رود که شرایط بازار اوراق و همچنین موقعیت دلار در برابر دیگر ارزهای مهم دنیای در شرایط بهتری قرار گیرد.

در حالی که انتظار می رود رشد اقتصادی بیشتر کشورهای دنیا در امسال به میزان قابل توجهی بهتر از ارقام ناامیدکننده فصل قبل باشد، نتیجه ارزیابی اجرا شده توسط دانشگاه اقتصاد روسیه نشان می دهد رهایی کامل اقتصاد دنیای از پیامدهای کرونا و بازگشت سطوح فراوری به زمان قبل از شروع بحران تا خاتمه امسال محقق نخواهد شد و با توجه به شروع موج جدیدی از شیوع بیماری در بسیاری از کشورهای دنیا، روی زنجیره تامین و به تبع آن روی نرخ رشد اقتصادی کشورها در سال آینده تاثیر منفی خواهد داشت. این گزارش از تشدید قرنطینه ها و یکسان نبودن میزان توزیع واکسن در کشورها از ریسک های جدید کرونا نام برده است.

صندوق بین المللی پول از بانک های مرکزی در سراسر دنیا خواست تا به خاطر یاری به تقویت رشد اقتصادی خود و دنیا در میان مدت، در انتخاب سیاست های حمایتی خود نهایت دقت را خرج دهند چرا که اشتباه در این زمینه می تواند زمینه ساز نوسانات اقتصادی و ریسک های جدیدی برای بازارهای پولی و اقتصادی گردد. این در حالی است که با توجه به باقی ماندن رشد اقتصادی در سطح ضعیف، بانک های مرکزی بر سر دوراهی افزایش مجدد نرخ بهره و انضباط بیشتر اقتصادی برای مقابله با تورم و یا حفظ نرخ های بهره در سطوح پایین کنونی قرار دارند.

افزایش پیاپی بازدهی اوراق قرضه 10 ساله وزارت خزانه داری آمریکا باعث شد تا رابرت کاپلان - رییس دفتر منطقه ای فدرال رزرو در دالاس - به معامله گران اطمینان دهد با بازگشت تدریجی فعالیت های اقتصادی به سطح قبل از کرونا، شرایط بازار اوراق قرضه نیز سر و سامان بگیرد.

کاپلان افزایش اخیر بازدهی اوراق را نشانه ای از سلامت بازارهای اقتصادی آمریکا دانست و اضافه نمود: به هیچ وجه چیزی برای نگرانی وجود ندارد. با توجه به فرایند خوب واکسیناسیون و احیای تقاضا، پیش بینی ما این است که امسال رشد اقتصادی خوبی داشته باشیم. بازدهی اوراق قرضه 10 ساله وزارت خزانه داری آمریکا هفته گذشته برای نخستین بار در یک سال اخیر از 1.75 درصد عبور کرد.

با ادامه فاصله دریافت صادرات از واردات عظیم ترین اقتصاد دنیا، کسری تراز حساب تجاری آمریکا در ماه فوریه با رسیدن به 71.1 میلیارد دلار به بالاترین سطح تاریخی ماهانه ثبت شده خود رسید. این کسری که 3.3 میلیارد دلار بیشتر از کسری ثبت شده ماه قبل و 0.6 میلیارد دلار بیشتر از سطح مورد انتظار بود پس از آن رقم خورد که مجموع رقم صادرات آمریکا در این ماه با کاهش 2.6 درصدی نسبت به ماه قبل به 187.3 میلیارد دلار رسید. از طرف دیگر واردات نسبت به ماه قبل تنها 0.7 درصد کم شد و به 258.3 میلیارد دلار رسید. چین کماکان شریک اصلی تجاری آمریکا مانده است.

سخنان وزیر خزانه داری آمریکا بار دیگر نگرانی ها از طولانی تر شدن پیامدهای ویروس کرونا را افزایش داده است.

ژانت یلن با بیان اینکه در همکاری با صندوق بین المللی پول و بانک دنیای از کشورها خواهد خواست تا در فرایند احیای رشد اقتصادی دنیا مشارکت فعال تری داشته باشند، اضافه نمود: هنوز برای آن که بگوییم بر همه گیری غلبه نموده ایم خیلی زود است.

یلن اضافه نمود: تنها به یاری یک سیستم اقتصادیاتی پایدار می توانیم از تامین اقتصادی لازم برای پاسخ گویی به نیازهای اساسی اقتصاد در زمان مواجهه با بحران های این چنینی مطمئن باشیم.

همان طور که پیشتر انتظار می رفت، نرخ بیکاری عظیم ترین اقتصاد دنیا تا خاتمه ماه مارس باز هم کاهشی شد و رقم 6.0 درصد را ثبت کرد. این نرخ بیکاری که 0.2 درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول 12 ماه اخیر است. از آوریل پارسال که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به 14.8 درصد رکوردشکنی کرد، فرایند نزولی نرخ بیکاری آمریکا ادامه داشته است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با کاهشی محسوس نسبت به ماه قبل به 9 میلیون و 710 هزار نفر کاهش پیدا کرد که 184 هزار نفر کمتر از ماه قبل است.

تا به امروز بیش از 137 میلیون و 531 هزار و 867 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و 978 هزار و 433 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 577 هزار و 360 نفر، برزیل با 358 هزار و 718 نفر، مکزیک با 210 هزار و 294 نفر، هند با 172 هزار و 924 نفر و انگلیس با 127 هزار و 161 نفر بوده است.

سیمون هاروی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه مونکس یوروپ - گفت: بازارها هنوز به قطعیت در مورد راستا آینده نرسیده اند، چرا که اطلاعات دریافتی معمولا کم و متناقض است. تا وقتی که تصویر روشنی از اقتصاد و تصمیمات آینده فدرال رزرو نداشته باشیم حدس این که چه راستای پیش روی دلار خواهد بود کار اسانی نیست. اگر بانک مرکزی آمریکا در عمل نشان دهد که تمایل دارد فضای مطلوب اقتصادی برای فعالیت های اقتصادی را حفظ کند شاهد صعود دلار به قله های بالاتر خواهیم بود.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای دنیای را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.28 درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح 91.67 واحد بسته شد.

نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.083 دلار اعلام شد. (نرخ های فوق بر حسب ساعت خاتمهی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

ارزهای اروپایی

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با 0.34 درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.379 دلار مبادله شد. یورو 0.32 درصد بالا رفت و با ماندن در کانال 1.19 به 1.198 دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با 0.11 درصد کاهش به 108.961 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.293 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 6.529 یوان چین اعلام شد.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "عقب نشینی دلار ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقب نشینی دلار ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید