راستا شاخص برای بازگشت دوباره به دو میلیون، حد آخر ریزش بورس تهران

به گزارش وبلاگ مهیار، خبرنگاران : در هفته گذشته شاخص با حدود 6/ 4 درصد کاهش از محدوده یک میلیون و 631 هزار و 883 واحد به محدوده یک میلیون و 556 هزار و 315 واحد رسید.

راستا شاخص برای بازگشت دوباره به دو میلیون، حد آخر ریزش بورس تهران

به گزارش دنیای اقتصاد،مهم ترین اتفاق در هفته گذشته عبور از محدوده حمایتی یک میلیون و 600 هزار واحد به سمت پایین بود که شکسته شدن این محدوده قیمتی به سمت پایین نشانه ادامه اصلاح قیمتی است و ترس ها را نسبت به کاهش بیشتر قیمت ها افزایش داد. این اتفاق فرایند صعودی بلند مدت را با مشکلاتی روبرو کرد.

سقف پرقدرت در بازار سهام

اکنون منطقه یک میلیون و 600 هزار به عنوان یک محدوده مقاومتی پُرقدرت بر سر راه افزایش قیمت ها است. با افق سرمایه گذاری بلند مدت، شاخص کل در فاز اصلاح قیمتی واقع شده است. در هر فرایند صعودی اصلاح قیمت ها اجتناب ناپذیر است.

منظور از اصلاح قیمت ها تشکیل فرایند نزولی در میان مدت و بلند مدت نیست، بلکه کاهش قیمت ها است. احتمال ادامه کاهش قیمت ها در هفته آینده نیز وجود دارد. فاز اصلاحی با شکست فرایند صعودی کوتاه مدت آغاز می شود. فرایند صعودی میان مدت گاه در این مرحله شکسته می شود و گاه شکسته نخواهد شد که در مورد شاخص کل بورس اوراق بهادار هر دو اتفاق رخ داده است، بنابراین برگشت به مدار صعودی برای آن کمی سخت شده است و بسیاری از معامله گران هر افزایش قیمتی را فرصت خروج از بازار تلقی می کنند.

تشکیل فرایند نزولی در کوتاه مدت تقریبا قطعی است و احتمال اصلاح بیشتر نیز در شاخص کل وجود دارد. حضور شاخص موردمطالعه در محدوده یک میلیون و 500 هزار واحد که برای بیشتر معامله گران و تحلیلگران حائزاهمیت است، احتمال نوسانات قیمتی در این محدوده را افزایش می دهد.

مقصد شاخص در صورت شکست یک میلیون و 500 هزار

در صورت شکسته شدن این محدوده به سمت پایین و ادامه اصلاح قیمت ها، شاخص کل بورس اوراق بهادار در هفته های آینده می تواند تا محدوده یک میلیون و 365 هزار واحد نیز اصلاح داشته باشد. در صورت کاهش قیمت ها دو محدوده ممکن است از این رخداد جلوگیری کنند که به آنها حمایت می گوییم. محدوده یک میلیون و 500 هزار واحد و محدوده یک میلیون و 450 هزار واحد را می توان به عنوان اعداد مهم حمایتی شاخص در هفته های آینده در نظر داشت.

این محدوده های حمایتی هرکدام به نوبه خود، بسیار قدرتمند هستند و امید بسیار زیادی برای متوقف شدن اصلاح قیمت ها هستند. با توجه به حضور شاخص در منطقه مهم قیمتی و همچنین حضور در منطقه اشباع فروش که ناحیه ای است که بعد از چند روز متوالی کاهش قیمت به آن ناحیه می رسیم، احتمال انتها فاز اصلاحی نیز وجود دارد، هرچند از لحاظ تکنیکال هنوز اصلاح شاخص کل کامل نشده است اما بسیاری از نمادها اصلاح خود را تکمیل کرده اند و در صورت ادامه کاهش قیمت ها از فاز اصلاحی خارج شده و به فاز فرایند نزولی وارد می شوند که این موضوع برای معامله گران و تحلیلگران باعث ایجاد ترس شده است.

در صورتی که شاخص کل جهت افزایشی را در پیش بگیرد، بعد از عبور از محدوده های مهم یک میلیون و 900 هزار واحد و2 میلیون واحد، محدوده 2 میلیون و 120 هزار واحد می تواند هدف اول شاخص کل باشد. البته قبل از محدوده های مذکور مقاومت های یک میلیون و 600 هزار واحد و یک میلیون و 750 هزار واحد نیز می تواند مانع افزایش بیشتر قیمت ها شود. جهت برای افزایش شاخص بسیار ناهموار و سخت است و همین موضوع از امیدها نسبت به رسیدن شاخص به سقف قبلی خود کاسته و سرمایه گذاران تقریبا ناامید در حال خروج از بازار هستند اما کماکان امید هایی نسبت به رسیدن شاخص به محدوده سقف قبلی و حتی بیشتر در بین فعالان بازار وجود دارد. بعد از عبور از محدوده بسیار مهم 2 میلیون و 120 هزار واحد، این شاخص می تواند اهداف بالاتری همچون 2 میلیون و 500 هزار واحد یا حتی بالاتر را دنبال کند. دو منطقه قیمتی از جمله 2 میلیون و 250 هزار واحد و 2 میلیون و 375 هزار واحد می توانند از ادامه افزایش قیمت ها جلو گیری کنند که به این محدوده ها مقاومت می گوییم.

توجه داشته باشید به دلیل اینکه شاخص کل در تاریخ خود هیچگاه در این اعداد حضور نداشته، این محدوده ها از اعتبار چندانی برخوردار نیستند اما شیوه های آماری و تکنیکی برای محاسبه محدوده های مهم در این مواقع وجود دارد و بیشترا تحلیلگران جسور از آنها به عنوان محدوده های تحلیلی استفاده می کنند. این اشخاص برای ترسیم خطوط تحلیلی خود به دنبال حدبیشتر یک یا دو تایید نشانه تکنیکی بدون در نظر دریافت گذر زمان هستند، در مقابل تحلیلگران محافظه کار برای ترسیم خطوط تحلیلی حداقل دو نشانه تکنیکی یا گذر زمان را لحاظ می کنند.

منبع: اقتصادنیوز

به "راستا شاخص برای بازگشت دوباره به دو میلیون، حد آخر ریزش بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راستا شاخص برای بازگشت دوباره به دو میلیون، حد آخر ریزش بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید