نحوه شستن کرکره عمودی یا پرده لوردراپه

به گزارش وبلاگ مهیار، برای شستن کرکره عمودی یا پرده لوردراپه در ابتدا لازم است با دقت پرده ها را باز کنید، سپس با روش مناسب آنها را شسته و با دقت دوباره نصب کنید.

نحوه شستن کرکره عمودی یا پرده لوردراپه

خانه تکانی عید نزدیک است و شستن پرده ها یکی از ارکان اصلی کارهای خانه تکانی می باشد. از آنجا که تنوع پرده ها زیاد بوده و هرکدام جنس و مدل خاص خود را دارند، شستن هرکدام نیز شیوه خاص خود را می طلبد. در این مطلب می خواهیم شما را با نحوه صحیح شستن کرکره عمودی آشنا کنیم.

پرده کرکره عمودی یا لوردراپه

از پرده کرکره قبلا بیشتر در ادارات استفاده می شد اما امروزه به دلیل تنوع در جنس و طرح و شکل های آن برای پوشش پنجره در خانه ها نیز زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. پرده کرکره های عمودی امروزی از جنس های سولیت، بنر و مش تولید می شوند و روی آنها نقش و نگار منظره، گل ها و نیز نقش های کارتونی برای اتاق بچه ها طراحی می شود.

روش اول شستن کرکره عمودی

 1. جهت تمیز کردن پرده لوردراپه ابتدا به آرامی زنجیرهای پایینی نوارهای پرده را از وزنه ها جدا کرده و سپس وزنه های پرده را از داخل نوارها بیرون بکشید و همگی را داخل یه تشت قرار داده و به کمک شوینده مناسب تمیز نمایید.
 2. برای جدا نمودن نوارهای پرده لوردراپه از قلاب های بالا٬ هر کدام از نوارها را را کمی به طرف بالا کشیده و از قلاب خارج نمایید.
 3. پس از باز کردن تمامی نوارها می توانید با شل کردن پیچ های جلویی گیره های پرده که ریل را به سقف و یا دیوار متصل کرده اند ریل پرده را نیز باز کرده و شستشو دهید.
 4. برای شستشوی نوارهای پرده لوردراپه می توانید آنها را روی سطحی صاف پهن کرده و به کمک شامپو و یا مواد شوینده ملایم و یک برس پلاستیکی یا هر برس نرم دیگری کاملا تمیز نمایید.
 5. پس از آبکشی نوارها آنهارا به صورت لول درآورده و اجازه دهید خشک شود. در غیراین صورت نوارها پس از خشک شدن کاملا صاف نبوده و نیازمند اتو کشی خواهند بود. البته با لول نمودن نوارها فرایند خشک شدن بسیار آرام و وقت گیر خواهد بود. برای خشک شدن سریعتر نوارها می توانید آنها را آویزان کرده و پس از خشک شدن کامل اتوکشی نمایید که در این حالت نباید دمای اتو بالا باشد چراکه می تواند به نوار پرده آسیب وارد نماید.

روش دوم شستن کرکره عمودی

 1. کرکره ها باز کنید، روی هم گذاشته و لوله کنید.
 2. همانطور لوله در یک ظرف بزرگ قرار دهید.
 3. ظرف را با آب گرم پر کرده و کمی پودر ماشین لباسشویی در آن بریزید.
 4. بگذارید یک شب بماند. آب سیاهی جمع خواهد شد.
 5. اگر خواستید می توانید آب را تعویض کرده و این کار را تکرار کنید.
 6. بعد پرده ها را خیس خیس نصب کرده و نخش را تنظیم کنید.

نصب مجدد پرده پس از شستن کرکره عمودی

 1. ابتدا ریل پرده را در داخل گیره ها جا انداخته و پیچ های جلویی را کاملا سفت نمایید.
 2. با خشک شدن کامل نوارها آنها را توسط قلاب بالایی ریل پرده آویزان کرده و وزنه های پایینی را نیز داخل لبه های پایینی نوارها قرار دهید.
 3. در آخر زنجیر پایینی نوارها را از یک طرف (نوار ابتدایی و یا انتهایی) به ترتیب در قلاب وزنه ها قرار دهید.

نکات قابل توجه در شستن کرکره عمودی

 • معمولا شستن ریل پرده لوردراپه٬ وزنه ها و زنجیرها نیاز به ملاحظه خاصی ندارد فقط باید دقت شود در زمان شستشو زنجیرها پاره نشده و یا قلاب های پلاستیکی آن نشکنند.
 • پرده های کرکره ای نباید زیاد جابه جا یا از تیغه اصلی خود جدا شوند زیرا در این صورت کارایی و زیبایی اولیه خود را از دست خواهند داد.
 • برخی از انواع پرده های لوردراپه قدیمی دارای قلاب های نازک گالوانیزه هستند که کشیدن و خم کردن بیش از حد آنها می تواند به آن آسیب وارد نماید.
 • دقت نمایید هرگز در شستشوی پرده از برس های زبر استفاده نشود چراکه این برس ها می توانند منجر به نخکش شدن و یا از بین رفتن دوخت طرح های روی نوار پرده لوردراپه شوند.
 • توجه نمایید در زمان قرار دادن زنجیر پایین پرده نواری از قلم نیفتد که در این صورت لازم است بقیه قلاب ها را مجددا آزاد و زنجیر نوار مورد نظر را نیز متصل نمایید.

گردآوری: مجله اینترنتی وبلاگ مهیار

منبع: ستاره

به "نحوه شستن کرکره عمودی یا پرده لوردراپه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه شستن کرکره عمودی یا پرده لوردراپه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید