پرداخت 28 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به واردکنندگان خاص

به گزارش وبلاگ مهیار، رئیس اتاق مشترک ایران و چین گفت: وقتی 28 میلیارد دلار، ارز 4200 تومانی طی دو سال 97 و 98 به واردکنندگان داده می گردد، یعنی 28 میلیارد دلار 10 هزار تومان تفاوت ارز آزاد با ارز مرجع به واردکنندگان داده شده که این کار به معنای آن است که 280 هزار میلیارد تومان پول صرف کار اشتباه شده است.

پرداخت 28 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به واردکنندگان خاص

به گزارش گروه مالی وبلاگ مهیار، مجیدرضا حریری در برنامه پایش درباره کارت های بازرگانی یک بار مصرف و شیوه های اصلاح آن گفت: وقتی سواستفاده از کارت بازرگانی صورت می گیرد برای محکم کاری حتما وکالت نامه ای به صادرنماینده اصلی داده می گردد، آن صادرنماینده کارت را به دست هر کسی نمی دهد و وقتی وکالت گرفته می گردد به راحتی قابل پیگیری و شناسایی است.

حریری در رابطه با میزان قاچاق کالا در سطح کشور و راه چاره های رهیابی آن گفت: در حال حاضر طبق گزارش های ستاد مبارزه با قاچاق کالا، میزان قاچاق کالا 12 میلیارد دلار است، در سال های گذشته این رقم به 20 میلیارد دلار هم رسیده بود. این رقم عدد کوچکی برای اقتصاد ما نیست کما اینکه این محصول قاچاق چند دست هم می چرخد. برای مقابله و شناسایی این حلقه قاچاق کالا نیز باید تراکنش های ریالی افراد رصد گردد. پول قاچاق در سیستم بانکی جا به جا می گردد و با شفافیت تراکنش های بانکی به راحتی قابلیت ردیابی و شناسایی دارند.

حریری در رابطه با رانت ارز 4200 تومانی گفت: در رابطه با ارز 4200 اصلا چرا این رانت ارزی را می­دهیم که بعد بخواهیم به تعداد دلار های 4200 تومانی که دادیم پلیس بگذاریم و نظارت بکنیم. بحث ارز 4200 تومانی راجع به رقم­ های درشت است.

وی بیان داشت: وقتی 28 میلیارد دلار، ارز 4200 تومانی طی دو سال 97 و 98 به واردنمایندگان داده می گردد، یعنی 28 میلیارد دلار 10 هزار تومان تفاوت ارز آزاد با ارز مرجع به واردنمایندگان داده شده که این کار به معنای آن است که 280 هزار میلیارد تومان پول صرف کار اشتباه شده است.

رئیس اتاق ایران و چین در رابطه با اشتباه سیاست گذاران در اعطای ارز 4200 تومانی به یک عده واردنماینده خاص، اضافه نمود: فساد را سیاست­گذار با سیاست­گذاری اش ایجاد می­کند. ارز 4200 تومانی به هشتاد میلیون نفر مردم ایران نرسید. این رانت ارزی حد­اکثر به چند هزار نفر رسیده است و همین چند هزار نفر از این مابه التفاوت ارز بهره برده ­اند. شما هر چقدر سر راه این پلیس بگذاری، نمی­توانید آن را کنترل کنید. چرا ما این را به جای اینکه در مبدأ به چند هزار وارد­نماینده­ محدود بدهیم، در مقصد به مصرف­ نماینده نمی­ دهیم؟ چرا ما این یارانه ارزی را به صورت نقدی به مردم نمی دهیم؟

حریری رئیس اتاق ایران و چین در خاتمه با اشاره به راه چاره مناسب اعطای یارانه ارزی کالا های ضروری به مردم، گفت: بعضی اقتصاددانان می گویند با اعطای یارانه به مردم، نقدینگی بالا می­رود و تورم ایجاد می­ گردد. حرف ­های درستی است، اما واقعاً راه این است که ارز 4200 به وارد­نماینده­ بدهیم؟ با اعطای یارانه به صورت اعطای خدمات رایگان بهداشتی، حمل ونقلی و تامین حداقل کالای ضروری متناسب با هر دهک طرح سیاستی ایجاد شده بسیار به عدالت بسیار نزدیک تر بود.

در ادامه این برنامه موسی شهبازی در رابطه با مسائل ساختاری اقتصاد ایران، گفت: با توجه به داده های مالی، کشور در سال های اخیر به طور متوسط هر ساله 20 درصد تورم داشت. مشکل تورم هر ساله در کشور ما بوده و متاسفانه به دلیل مسائل ساختاری اقتصاد جزو معدود کشور های دارای تورم دورقمی هستیم.

این کارشناس مالی با اشاره به خلق پول گسترده سیستم بانکی که ریشه تورم های دورقمی در کشور بوده است، اضافه نمود: یک رابطه همسو بین رشد نقدینگی و خلق پول با تورم کشور وجود دارد. اگر نقدینگی در بخش مولد اقتصاد استفاده نگردد و به تقاضای جامعه دامن بزند هر ساله این رشد نقدینگی به تورم تبدیل می گردد.

میزان پول سیال در سال های گذشته بسیار بالاتر از شبه پول شده است و این به معنی افزایش سرعت گردش پول و همچنین ورود نقدینگی سهمگین از بازاری به بازار دیگر است که خودبه خود این ورود نقدینگی تورم های بالایی ایجاد می نماید. هر چه سهم پول بالاتر برود، سرعت خلق نقدینگی نیز افزایش می یابد.

شهبازی در خاتمه با اشاره به راه چاره کنترل تورم انتظاری، گفت: در حالت تورم، افراد دارای مستغلات و دارایی های مختلف بیشترین انتفاع را از تورم خواهند برد. در اقتصاد های قوی از دارایی های سرمایه ای و غیرمصرفی با ابزار مالیاتی به راحتی تقاضای سرمایه ای را کنترل و مدیریت می نمایند تا به این صورت از تورم های انتظاری جلوگیری نمایند. مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه های خالی به همین دلیل هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پرداخت 28 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به واردکنندگان خاص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت 28 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به واردکنندگان خاص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید