چگونه مغز خود را 20 سال جوان تر کنیم؟

به گزارش وبلاگ مهیار، نتایج تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری، می تواند مغز شما را 20 سال جوان تر کند.

چگونه مغز خود را 20 سال جوان تر کنیم؟

هر چه فرد مسن تر می گردد، باید با انجام ورزش اندک، سود بیشتری از نتایج آن ببرد با این حال، حتی افراد 20 ساله نیز می توانند با انجام بعضی ورزش ها، قدرت مغز خود را بهبود بخشند.

در این تحقیق، هم افراد پیر و هم جوان توانستند عملکرد اجرایی خود را طی 6 ماه بهبود بخشند. عملکرد اجرایی توانایی توجه، دستیابی به اهداف و کنترل رفتار است.

نتایج این مطالعه نشان داد که ورزش مغز را ضخیم تر و سالم تر می نماید.

دکتر یاکوف استرن، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: با افزایش سن، مهارت های تفکر کاهش می یابد با این حال مطالعه ما نشان می دهد که ورزش منظم ممکن است به کندی یا حتی پیشگیری از این کاهش یاری کند.

ما متوجه شدیم که همه شرکت کنندگانی که ورزش می کردند نه تنها عملکرد اجرایی بهتری داشتند بلکه ضخامت بخشی از لایه بیرونی مغزشان را نیز افزایش دادند.

این مطالعه 6 ماهه شامل 132 فرد 20 تا 67 ساله با سطح تناسب اندام کمتر از حد میانه و سالم بود. آنان به دو گروه تقسیم شدند؛ یک گروه تمرینات کششی و تونینگ و گروه دیگر چهار بار در هفته تمرینات هوازی انجام داد.

این افراد فعالیت های هوازی را انتخاب می کردند که برایشان مناسب بود و شامل دوچرخه سواری، راه رفتن روی تردمیل، استفاده از دستگاه و... بود.

نتایج نشان داد که تمرینات هوازی باعث بهبود مهارت های تفکر در مقایسه با تمرینات کششی و تقویتی می گردد. هم افراد 20 ساله و هم افراد مسن تر از انجام ورزش ها سود بردند اما این افراد مسن تر بودند که بیشترین سود را کسب کردند.

دکتر استرن گفت: افرادی که ورزش می کردند به نظر می رسید که در سن 40 سالگی حدود 10 سال جوان تر و در 60 سالگی حدود 20 سال جوان تر بودند.

از آنجایی که مهارت های تفکر در ابتدای مطالعه برای شرکت کنندگان مسن تر ضعیف تر بود، یافته های ما نشان داد که ورزش هوازی به جای بهبود عملکرد در افراد بدون کاهش مهارت های فکری، احتمالا کاهش های مربوط به سن در مهارت های فکری را بهبود می بخشد.

کسانی که ورزش می کردند نیز ضخامت قشر مغزی بیشتری در ناحیه چپ پیشانی داشتند.

منبع: گردشبان

به "چگونه مغز خود را 20 سال جوان تر کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه مغز خود را 20 سال جوان تر کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید