چگونه گیاهان آپارتمانی را در زمستان زنده نگه داریم؟

به گزارش وبلاگ مهیار، پایین آمدن دما و روزهای سرد و برفی می تواند زنده ماندن گیاهان را با مشکل روبه رو کند؛ حتی داخل خانه. در زمستان روزها کوتاه هستند و نوسانات هوای سرد، رطوبت پایین و کم شدن آفتاب، رشد گیاهان آپارتمانی را سخت می نماید. اما نگران نباشید، در این مطلب راهنمای چند اقدام ضروری وجود دارد که با انجام آنها می توانید گیاهان خود را در زمستان زنده نگه دارید.

چگونه گیاهان آپارتمانی را در زمستان زنده نگه داریم؟

جهت آفتاب را شناسایی کنید

گیاه خود را در آفتاب گیرترین نقطه خانه قراردهید. بعلاوه آنها را به صورت دوره ای، طی فواصل تعیین بچرخانید تا تمام زوایای گیاه آفتاب گرفته و به صورت مساوی رشد کند. گلدان های خود را کنار پنجره شرقی خانه قرارداده و اجازه دهید نور ملایم و درخشان صبحگاهی را دریافت نمایند. بعلاوه پنجره غربی یا شرقی آفتاب بیشتری می گیرد، از این رو می توانید گیاه خود را آنجا قراردهید.

از نزدیک نگه داشتن بیش از حد گیاهان به پنجره خودداری نموده و فاصله کافی گیاه را از شیشه حفظ کنید.

برنامه آبیاری گیاه خود را تغییر دهید

آبیاری را در زمستان کاهش دهید. چراکه گیاهان در دمای پایین رشد زیادی ندارند. بعلاوه بعضی از گیاهان در زمستان کاملا به خواب می فرایند، بنابراین آب اضافی در مرحله(فازخواب) می تواند برای آنها بسیار خطرناک باشد و باعث پوسیدگی ریشه گیاه گردد.

مقدار آب مورد احتیاج گیاه را با فروبردن انگشت به خاک رویی گلدان تعیین کنید. اگر احساس کردید که 2 تا 5 سانتی متر زیر سطح خاک خشک است، زمان آبیاری گیاه فرارسیده است. از استفاده از آب سرد یا داغ خودداری کنید؛ زیرا می تواند به ریشه ها شوک وارد کند.

رطوبت را افزایش دهید

رطوبت در زمستان حدود 10 درصد کاهش میابد، درحالی که گیاهان به حدود 40 تا 50 درصد رطوبت احتیاج دارند. شما می توانید رطوبت را با دنبال کردن مقدار های زیر حفظ کنید:

قراردادن دستگاه رطوبت ساز در نزدیکی گیاهان

گذاشتن گیاه در کاسه حاوی آب و سنگ ریزه

از شر آفات خلاص شوید.

حشرات و آفات در زمستان به خواب می فرایند و در پی گرما و سرپناه در داخل خانه هستند. بنابراین اولین اقدام پیش گیرانه آنالیز برگ ها، به خصوص قسمت های زیرین آن و بعلاوه خاک گیاه به صورت یک بار در هفته است. اگر لکه هایی روی شاخ و برگ گیاهان مشاهده کردید، این نشانگر آلودگی گیاه به وسیله آفت است. پس اگر در پی چگونگی حفظ گیاهان آپارتمانی خود در زمستان هستید، این یکی از برترین راه هاست.

کوددهی را متوقف کنید

زمستان یک دوره استراحت برای گیاهان است؛ زیرا گیاهان به سختی در آب و هوای سرد رشد می نمایند. بنابراین استفاده از کود را تا زمانی که نشانه های اولیه رشد را ببینید، متوقف کنید. هنگامی که متوجه رشد تازه شدید، کوددهی را دوباره آغاز کنید تا آنها برای فصل رشد آینده ترغیب شوند.

شاخ و برگ گیاهان را پاک کنید

گرد و غباری که به دلیل وزش بادهای مکرر و خشک در زمستان روی برگ گیاهان جمع می گردد، فتوسنتز را با مشکل روبرو نموده و فرایند آن را کندتر می نمایند. این مساله موجب ضعیف شدن گیاهان آپارتمانی می گردد. بنابراین برای زنده نگه داشتن گیاه خود در زمستان، برنامه ای منظم برای پاک کردن برگ ها با یک پارچه نرم و مرطوب ترتیب دهید. درمورد گیاهان کوچک آب را روی برگ های آنها اسپری نموده و با یک پارچه نخی پاک کنید.

گرما را حفظ کنید

سعی کنید گرما لازم را تأمین کنید. دما بالاتر از 10درجه سانتیگراد خوب است. دمای روز ایده آل برای گیاهان بین 18-23 درجه سانتیگراد و دمای شب 13-18 درجه سانتیگراد است. گیاهان خود را از دمای زیر 10 درجه سانتیگراد محافظت کنید؛ زیرا این می تواند برای آنها مضر باشد. بعلاوه به خاطر داشته باشید که نوسان مداوم دما برای گیاهان، مثل قرارگرفتن طولانی در معرض سرما و گرما، برای آنها کشنده است.

نور مصنوعی فراهم کنید

هنگامی که هوا برای مدت طولانی ابری و تاریک است، نور مصنوعی را اضافه کنید. برای زنده نگه داشتن گیاهان آپارتمانی خود در زمستان، آنها را در معرض نور چراغ رشد قراردهید. زمانی که متوجه هرگونه نشانه ای از زرد شدن برگ یا پژمردگی شدید می شوید، قراردادن آنها زیر چراغ های رشد به آنها یاری می نماید تا در زمستان به خوبی زنده بمانند.

در سرانجام اینکه اگر در آب و هوایی واقعاً سرد زندگی می کنید و گیاهان خود را نزدیک پنجره ها و درب ها قراردادید، موقعیت گیاه خود را بعد از غروب آفتاب تغییر دهید.

منبع: فوت و فن / balconygardenweb.com

به "چگونه گیاهان آپارتمانی را در زمستان زنده نگه داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه گیاهان آپارتمانی را در زمستان زنده نگه داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید