کشف دایره&zwnjهای رادیویی عجیب در فضا محققان را با معمایی پیچیده روبرو کرد

به گزارش وبلاگ مهیار، محققان می گویند این هاله های مرموز شبیه هیچ یک از اجرام آسمانی شناخته شده نیستند، بنابراین برای یافتن پاسخ باید دنبال کشف پدیده هایی مثل امواج شوک ناشی از انفجار در کهکشان های دوردست رفت که محتمل است وجود داشته باشند ولی هنوز رصد نشده اند.

کشف دایره&zwnjهای رادیویی عجیب در فضا محققان را با معمایی پیچیده روبرو کرد

به گزارش وبلاگ مهیار به نقل از دیجیاتو، اخترشناسان هاله های دایره ای شکل مرموزی در فضا رصد نموده اند که خصوصیات آنها شبیه به هیچ یک از اجرام و پدیده های فضایی شناخته شده نیست.

آنها این هاله ها را دایره های رادیویی عجیب (ORC) نامگذاری نموده اند. محققان در ابتدا تصور کردند تلسکوپ به خاطر بروز خطای نرم افزاری تصویر هاله دایره ای را ثبت نموده، ولی پس از مدت کوتاهی با استفاده از تلسکوپ های رادیویی دیگر به واقعی بودن این اجرام پی بردند. محققان اندازه این هاله ها و همچنین فاصله آنها با زمین را نمی دانند، بنابراین ممکن است در کهکشان راه شیری و در فاصله چند ده سال نوری و یا در هر جایی از گیتی و در فاصله چند صد سال نوری قرار گرفته باشند.

تصویر یکی از دایره های رادیویی عجیب (ORC1) در طول موج اپتیکی. در مرکز این هاله کهکشانی نارنجی رنگ به چشم می خورد. محققان نمی دانند این کهکشان جزوی از این پدیده است یا اینکه تصادفی در مرکز آن قرار گرفته است

محققان می گویند بوسیله تلسکوپ های اپتیکی نمی توان ORC ها را رصد کرد و حلقه های رادیویی ممکن است به خاطر ابرهایی از الکترون ها شکل گرفته باشند، اما چرا نمی توان آنها را در طول موج های مرئی نور دید؟ اخترشناسان هنوز به پاسخ دقیقی برای این سوال پیدا ننموده اند.

اخترشناسان در خصوص ماهیت ORCها نظریه پردازی نموده و معتقدند بقایای ابرنواخترها، حلقه های رادیویی ناشی از تولد ستاره در کهکشان ها، امواج رادیویی ناشی از پرتاب الکترون ها از سیاه چاله های کلان جرم و حلقه ناشی از همگرایی گرانشی یا حلقه انیشتین نیستند.

محققان می گویند این هاله های مرموز شبیه هیچ یک از اجرام آسمانی شناخته شده نیستند، بنابراین برای یافتن پاسخ باید دنبال کشف پدیده هایی مثل امواج شوک ناشی از انفجار در کهکشان های دوردست رفت که محتمل است وجود داشته باشند ولی هنوز رصد نشده اند. این انفجارها ممکن است به فوران سریع رادیویی (FRB) یا برخورد ستاره نوترونی با سیاه چاله ربط داشته باشند که امواج گرانشی ایجاد می نماید. بعضی از اخترشناسان روسی می گویند این اجرام ممکن است گلوگاه های کرم چاله ها در فضا-زمان باشند.

اخترشناسان به طور تقریبی حدود هزار ORC در آسمان کشف نموده اند و به یاری تلسکوپ های سراسر جهان در پی کشف تعداد بیشتری از این اجرام ناشناخته و کشف ماهیت آن ها هستند.

منبع: جام جم آنلاین

به "کشف دایره&zwnjهای رادیویی عجیب در فضا محققان را با معمایی پیچیده روبرو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دایره&zwnjهای رادیویی عجیب در فضا محققان را با معمایی پیچیده روبرو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید