کشف قبری عجیب با 2 اسکلت در روستای درونه بردسکن، میراث فرهنگی: اجساد احتمالا به صورت مومیایی دفن شده اند

به گزارش وبلاگ مهیار، نیروهای شرکت گاز در پی عملیات حفاری و لوله گذاری در میدان عشایری درونه بردسکن به قبری برخورد کردند که به گفته اهالی بیش از یکصد سال از قدمت این قبرستان می گذرد.

کشف قبری عجیب با 2 اسکلت در روستای درونه بردسکن، میراث فرهنگی: اجساد احتمالا به صورت مومیایی دفن شده اند

دهیار دهستان درونه بردسکن در این خصوص اظهار کرد: در پی اجرای عملیات لوله گذاری گاز توسط نیروهای پیمانکار شرکت گاز به سردابی خوردند که اسکلت دو انسان در کنار هم دیده می گردد.

مهران یوسف نژاد اضافه نمود: در گذشته های دور احتمالا افراد متمکن و دارای صندلی را در سرداب دفن می نموده اند ولی این که دو اسکلت در کنار یکدیگر دفن شوند جای سوال است که تقاضا داریم کاوشگران و کارشناسان موضوع را پیگیری نمایند.

وی با بیان اینکه میدان عشایری فعلی درون قلعه قدیم روستا به گفته نیاکان بیش از یکصد سال قدمت دارد، گفت: درونه 600 تا 700 سال قدمت دارد و درون شهر در کتاب ها از آن نام برده شده و معین است که این محل به جهت داشتن نهرهای آب محل اسکان و زندگی و محل تردد بوده است.

دهیار دهستان درونه با بیان اینکه این روستا در جهت شاهرود، سبزوار و استان های یزد و کرمان دروازه ورودی خراسان رضوی محسوب می گردد، اضافه نمود: تقاضای ما از دست اندرکاران میراث فرهنگی آنالیز موضوع و حفظ این محیط به عنوان منطقه حفاظت شده است.

رئیس شورای اسلامی دهستان درونه هم در این خصوص جاری شدن نهر آب در گذشته این روستا شرایط زندگی را برای مردم مهیا نموده و امروز هم شاهد هستیم که درونه مرکز دهستان با 15 روستا و 70 محله عشایری از نقاط مورد توجه در بخش انابد و شهرستان بردسکن است.

محمد امینی گفت: دفن بصورت سرداب از قدیم رسم بوده است و معین است که زدن ضربی و سرداب و دفن این افراد با فرصت مناسب اجرا شده که معلوم است از سران و یا قوم و بزرگی در منطقه هستند که باید با کاوشگری توسط میراث فرهنگی راز این قبر کشف گردد.

به سراغ رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری بردسکن رفتیم تات نظر وی را جویا شویم.

احمد صابری زارع مطرح کرد: موقعیت فعلی از قبل جزو آثار تاریخی نبوده است اما با توجه به پیگیری و بازدید به عمل آمده قابل آنالیز و تجسس است.

رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی بردسکن با اشاره به دو اسکلت به جای مانده که در سردابی دفن شده اند، اضافه نمود: میدان عشایر فعلی درونه، قبرستان قدیم این منطقه است.

وی با بیان اینکه گزارش این پرونده برای آنالیز و کاوش بیشتر به اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی ارسال می گردد، گفت: وجود دو اسکلت که در عکس گرفته شده دیده می گردد احتمال است به صورت مومیایی دفن شده باشند.

درونه مرکز دهستان درونه از توابع بخش انابد، شهرستان بردسکن در استان خراسان رضوی است که در فاصله 60 کیلومتری بردسکن و انابد واقع شده و دروازه ورودی خراسان در جهت استان های یزد سمنان تهران و شمال و خراسان رضوی و جنوبی است.

منبع: گردشبان

به "کشف قبری عجیب با 2 اسکلت در روستای درونه بردسکن، میراث فرهنگی: اجساد احتمالا به صورت مومیایی دفن شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف قبری عجیب با 2 اسکلت در روستای درونه بردسکن، میراث فرهنگی: اجساد احتمالا به صورت مومیایی دفن شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید