سامانه بارشی تقویت شد ، برف سنگین از سیستان تا آذربایجان

به گزارش وبلاگ مهیار، خبرنگاران: سازمان هواشناسی طی اطلاعیه هایی از ورود سامانه بارشی به کشور و تقویت آن اطلاع داد و نسبت به بارش سنگین برف و خسارت به محصولات کشاورزی هشدار صادر کرد.

سامانه بارشی تقویت شد ، برف سنگین از سیستان تا آذربایجان

به گزارش تسنیم، اطلاعیه های سازمان هواشناسی به توضیح زیر است؛

توصیف سامانه اول: نفوذ سامانه بارشی

زمان سرانجام: پنج شنبه 1401/11/13

نوع مخاطره: بارش باران، در نواحی گرمسیر گاهی رعدوبرق همراه با وزش باد موقتی، رخداد مه، در ارتفاعات و منطقه ها سردسیر بارش برف.

منطقه اثر:

یکشنبه 1401/11/09: سیستان و بلوچستان، نیمه شمالی و شرقی خوزستان.

دوشنبه 1401/11/10: خوزستان.

سه شنبه 1401/11/11: خوزستان، مازندران، گیلان، شمال بوشهر.

چهارشنبه 1401/11/12: خوزستان، ایلام، بوشهر، فارس، تهران، البرز، مرکزی، غرب سمنان.

پنج شنبه 1401/11/13: خوزستان، ایلام، فارس، بوشهر، اصفهان، یزد، سمنان، کرمان.

اثر مخاطره: کاهش دید، لغزندگی جاده ها، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب در مسیل ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال افت فشار گاز و قطعی برق

توصیه: احتیاط در سفرها، به همراه داشتن تجهیزات کافی در هنگام مسافرت با خودرو، تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال ها و آب روها و مدیریت در مصرف منابع انرژی به ویژه گاز و برق

توصیف سامانه دوم: نفوذ و فعالیت سامانه بارشی

زمان سرانجام: پنجشنبه 1401/11/13

نوع مخاطره: بارش باران یا برف، وزش باد، کولاک برف، پدیده مه و احتمال بهمن

منطقه اثر:

یکشنبه 1401/11/09: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران، لرستان، چهارمحال و بختیاری و نیمه شمالی و غربی اصفهان.

دوشنبه 1401/11/10: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، همدان، البرز، تهران، قزوین، قم، سمنان، مرکزی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، یزد و نیمه شمالی کرمان.

سه شنبه 1401/11/11: اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، شمال فارس و یزد.

چهارشنبه 1401/11/12: اصفهان، یزد، سمنان، همدان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب آذربایجان غربی، شمال کردستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی و شمال کرمان،

پنجشنبه 1401/11/13: همدان، مرکزی، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و خراسان شمالی.

اثر مخاطره: کاهش دید، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت های عمرانی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال رخداد بهمن، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال اختلال در انتقالِ منابع انرژی بویژه برق و گازواحتمال رخداد بهمن

توصیه: احتیاط در سفرها و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی، اجتناب از فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، برف روبی و اطمینان از استحکام سازه های موقت، انجام اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارات احتمالی، به وسیله شهرداریها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه های امدادی و سایر دستگاه های اجرائی مسئول، نمک پاشی معابر و مدیریت مصرف و انتقال منابع انرژی بویژه گاز و برق.

توصیف سامانه اول: تقویت فعالیت سامانه بارشی

زمان آغاز: دوشنبه 1401/11/10

زمان سرانجام: سه شنبه 1401/11/11

نوع مخاطره: بارش باران، گاهی همراه بارعدوبرق، وزش باد شدید موقت و در ارتفاعات و منطقه ها سردسیر بارش برف

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/11/10: ایلام و شمال خوزستان.

سه شنبه 1401/11/11: ایلام و شمال خوزستان.

اثر مخاطره: جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، آبگرفتگی معابر، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت های عمرانی، صاعقه، اختلال در ناوگان حمل و نقل و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پاکسازی آبروها و کانال های عبور آب درون شهری، پاکسازی دهانه پل ها، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از فعالیت های کوه نوردی، احتیاط در چرای دام در ارتفاعات و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی به وسیله شهرداریها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه های امدادی و سایر دستگاه های اجرائی مسئول.

توصیف سامانه دوم: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان آغاز: دوشنبه 1401/11/10

زمان سرانجام: سه شنبه 1401/11/11

نوع مخاطره: بارش باران و برف، رخداد مه، کولاک برف، کاهش دید و پدیده بهمن

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/11/10: چهارمحال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه، کردستان.

سه شنبه 1401/11/11: کردستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، همدان، مرکزی، زنجان، اردبیل، قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کهگیلویه و بویراحمد، منطقه ها جنوبی و غربی اصفهان، شمال و غرب سمنان.

اثر مخاطره: اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیتهای عمرانی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، رخداد بهمن، خسارت به صنعت کشاورزی و اختلال در انتقالِ منابع انرژی بویژه برق و گاز.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، زدودن برف سنگین از روی درختان، به وسیله شهرداریها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه های امدادی و سایر دستگاه های اجرائی مسئول، نمک پاشی معابر و مدیریت مصرف و انتقال منابع انرژی به ویژه گاز و برق.

توصیف سامانه: بارش برف و باران و وزش باد

زمان آغاز: اوایل وقت دوشنبه 1401/11/10

زمان سرانجام: اواخر وقت آدینه 1401/11/14

نوع مخاطره: بارش برف و باران و وزش باد

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/11/10: ایلام، شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، کرمانشاه، کردستان.

سه شنبه 1401/11/11: ایلام، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران، کرمانشاه، کردستان، زنجان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، سمنان.

چهارشنبه 1401/11/12: نیمه شرقی خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، نیمه غربی و شمالی اصفهان، مرکزی قم، شمال فارس.

پنجشنبه 1401/11/13: نیمه شرقی خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نیمه شمالی فارس، شمال بوشهر، لرستان، نیمه غربی و شمالی اصفهان، مرکزی.

آدینه 1401/11/14: گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی.

اثر مخاطره: خسارت به محصولات زراعی و باغی و سالن های پرورشی

توصیه: زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش ها ، عدم انجام آبیاری، عدم محلول پاشی و سم پاشی با توجه به وقوع بارش ها ، تسریع در انتقال نهاده های کشاورزی از روی مزارع به مکان های مسقف ، ارتفاع دادن کندوهای زنبور عسل از زمین و شیب دادن به آن به منظور جلوگیری از ورود آب باران به داخل کندو ، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها با توجه به وقوع بارش ها ، جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخر ها با توجه به حجم بالای روان آب و سیلابی شدن رودخانه ها

رنگ آمیزی تنه درختان با رنگ سفید جهت حفاظت از آفتاب سوختگی ناشی از پوشش برف و مبارزه با بیماری شانکر باکتریایی (به ویژه در شیب های جنوبی و آفتاب گیر) ، زدودن برف از روی شاخه های درختان به منظور جلوگیری از شکستن شاخه ها ، تغذیه کمکی برای کندوهای زنبور عسل به منظور زمستان گذرانی ، تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها و تهیه خوراک پر انرژی برای دام ها با توجه به کاهش دما و برف ، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها ، شکستن یخ آب سطح استخرها در منطقه ها سردسیر جهت هوادهی به ماهی ها.

توصیف سامانه: وزش باد نسبتا شدید و افزایش ارتفاع موج

زمان آغاز: ظهر دوشنبه 1401/11/10

زمان سرانجام: اواخر وقت چهارشنبه 1401/11/12

نوع مخاطره: وزش باد حداکثر 46 نات، افزایش ارتفاع امواج در ساحل بین 1.5 تا 2 متر و در فراساحل و 2.5 تا 3.5 متر

منطقه اثر: خلیج فارس، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان و بوشهر و شرق خلیج فارس

اثر مخاطره: خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و با احتمال نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ها، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی

توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت های دریایی در ساحل و دور از ساحل

منبع: توریسم آنلاین

به "سامانه بارشی تقویت شد ، برف سنگین از سیستان تا آذربایجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه بارشی تقویت شد ، برف سنگین از سیستان تا آذربایجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید