یوگای کندالینی چیست؟ (فواید، روش انجام و برترین تمرین ها برای آغاز)

به گزارش وبلاگ مهیار، یوگای کندالینی را می توان ترکیبی نشاط بخش از تمرین های ذهنی و جسمی در نظر گرفت. این ورزش شامل تمرین ها، حرکات ویژه، تکنیک های نفس کشیدن، مراقبه و آوای مانترا می گردد.

یوگای کندالینی چیست؟ (فواید، روش انجام و برترین تمرین ها برای آغاز)

امروزه از همه انواع یوگا برای بهبود سلامت جسم و روان استفاده می شود. یوگای کندالینی هم به سلامت فکر و بدن یاری می نماید و کارکرد سیستم های عصبی بدن را ارتقا می دهد. به باور کارشناسان انجام منظم یوگای کندالینی به طور روزانه، حتی برای چند دقیقه، می تواند آرامش درونی را در پی داشته باشد و به شما یاری کند زندگی سالم تری را در پیش بگیرید و اوقات شاداب و پرانرژی تری را سپری کنید.

در این نوشته می خواهیم یوگای کندالینی را معرفی کنیم و ببینیم چه فوایدی دارد. جدا از آنالیز تأثیر این ورزش روی سلامت جسم و روان، نگاهی هم به چند تمرین مناسب برای شروع می اندازیم. پس با ما همراه باشید تا ببینیم این سبک از ورزش محبوب یوگا چه تأثیرات مثبتی در پی دارد.

یوگای کندالینی چیست؟

یوگای کندالینی یک تمرین کهن باستانی است که آمیزه ای از حرکات یوگا، آوای مانترا، ژست های مودرا، مدیتیشن و مراقبه و تکنیک های تنفسی به شمار می رود. مانترا در آیین های هندو، بودایی، سیک، جینو مزدیسنا که ریشه دینی دارند معادل ذکر در اسلام و دیگر ادیان است و عبارت است از مجموعه ای از واژه ها و آواهایی که با آهنگ خاصی چندین بار تکرار می شود. مودرا هم ژست های گوناگونی است که با دست یا سراسر بدن شکل می گیرد و یک حرکت نمادین در آیین هندو و بودایی به شمار می رود.

در هزاران سال گذشته انواع گوناگونی از یوگا با توجه به تقاوت های فرهنگی یا دودمان های مختلف شکل گرفته اند. کندالینی هم نوعی از همین یوگاها است که می توانیم آن را ترکیبی از یوگاهای باکتی، راجا و شاکتی در نظر بگیریم. این یوگاها شامل سرودخوانی، کنترل فکری و جسمی و بیان انرژی و نیروی درونی می شوند.

به طور دقیق تعیین نیست که یوگای کندالینی چگونه به وجود آمد، ولی با توجه به شواهد گفته می شود دیرینه آن به بیش از 3000 سال پیش برمی شود. یوگای کندالینی که امروزه وجود دارد به دست فردی به نام یوگی باجان ابداع شده و براساس تمرین های کهن یوگا و مراقبه است.

واژه کندالینی در لغت به معنای پیچش موهای معشوق است. یوگای کندالینی نام خود را از واژه سانسکریت Kundal به معنای دایره وار گرفته و گفته می شود این واژه نمایان گر مار پیچ خورده ای است که در ستون فقرات زندگی می نماید و یک انرژی معنوی یا نیروی زندگی را شکل می دهد. این انرژی مارپیچ نشان دهنده پتانسیل خلاق و نوآور هر فرد است. هدف تمرین های یوگای کندالینی این است که به وسیله شش چاکرا یا کانال انرژی که در امتداد ستون فقرات قرار دارند، این مار پیچ خورده را بیدار کند تا انرژی زندگی را جاری سازد.

تمرین ها و حرکات یوگای کندالینی با نام کریا شناخته می شوند. هدف کریا و مدیتیشن این است که مطلعی بدن را افزایش دهد و بدن، سیستم عصبی و فکر را برای دگرگونی های مثبت در انرژی زندگی، که به عنوان خیزش یا بیداری کندالینی توصیف می شود، آماده کند. تمرین های یوگای کندالینی بیشتر روی ناف و ستون فقرات تمرکز دارند که نقاط کانونی انرژی به شمار می فرایند. سایر تمرین ها هم به دگرگون سازی انرژی فرد و نفس کشیدن او یاری می نمایند.

بیداری کندالینی که هدف و نتیجه این شیوه از یوگا است به پیشرفتی اشاره دارد که فرد با گذشت زمان به آن دست پیدا می نماید. گفته می شود این دستیابی با افزایش خلاقیت، رهایی از اندیشه ها و افکار منفی گذشته و بعلاوه پی بردن به معنا و هدف زندگی همراه است.

یوگای کندالینی چه فوایدی دارد؟

به طور کلی همه انواع یوگا دارای فواید فراوانی برای سلامت فکر و بدن هستند. این ورزش به شما یاری می نماید با بیماری های گوناگون مقابله کنید، انعطاف پذیری و تعادل بدن را بهبود ببخشید، قدرت عضلانی خود را افزایش دهید، کارکرد سیستم تنفسی بدن را ارتقا دهید، وزنتان را کنترل کنید، از سلامت قلب و عروق خود مطمئن شوید، جلوی آسیب دیدگی ها را بگیرید، بدن را در شرایط ریکاوری قرار دهید و بعلاوه به کارکرد بهتر مغز و درمان مسائل و بیماری های روانی یاری کنید.

انواع مختلف یوگا روی جنبه های گوناگونی از زندگی تمرکز می نمایند. به همین علت بعضی تمرین ها یا سبک ها ممکن است برای بیماری یا مشکل خاصی کارآمدتر در نظر گرفته شوند. برای نمونه، بعضی تمرین ها برای کارکرد بهتر دستگاه گوارش پیشنهاد می شوند، بعضی برای مقابله با دیابت مناسب هستند و بعضی هم به کاهش درد در افراد سالمند یاری می نمایند. در نوشته های زیر این تمرین ها را به طور کامل آنالیز نموده ایم:

یوگای کندالینی هم با توجه به کوشش برای بیدار کردن انرژی پنهان در بدن، دارای ویژگی ها و فواید خاص خود است. در ادامه 4تا از مهم ترین فواید این یوگا را لیست نموده ایم:

1. یوگای کندالینی سلامت کلی فکر و روان را بهبود می بخشد

فواید عاطفی و روانی بسیاری با یوگای کندالینی پیوند خورده اند. شما با انجام منظم این ورزش می توانید ارتباط ژرف تری با دیگران برقرار کنید، احساسات خود را بهتر درک کنید و مسئولیت پذیر باشید، به وضوح فکری دست پیدا کنید، کارآمدی و تأثیرگذاری بیشتری داشته باشید، نوآور و شجاع تر شوید و بعلاوه به احساس رضایت بیشتری دست پیدا کنید.

براساس یک پژوهش در سال 2004، سیستم باستانی یوگای کندالینی شامل طیف گسترده ای از تکنیک ها و شیوه های مراقبه ای می شود که به درمان اختلال های روانی از جمله اختلال وسواس فکری-عملی، اضطراب، فوبیاها، اعتیاد و سوء مصرف مواد، اختلال های افسردگی شدید، خوانش پریشی، غم و اندوه، بی خوابی و سایر مسائل مرتبط با خواب یاری می نماید.

شما با تمرین های کندالینی بعلاوه می توانید به دنیا درونی خود پا بگذارید، خودتان را درک کنید، خودمطلعی بیشتری داشته باشید و بهتر با مسائل و موانع گوناگون کنار بیایید. بنابراین، خواهید توانست سلامت فکر و روان خود را حفظ کنید و زندگی شاداب تری را در پیش بگیرید.

2. می تواند به افزایش نیروی بدنی یاری کند

آیا یوگای کندالینی را می توانیم یک ورزش کامل برای تقویت بدن در نظر بگیریم؟ شاید زمانی که بحث تقویت ماهیچه های بدن به میان بیاید کمتری کسی به یوگا و تمرین های ساده آن فکر کند. ولی بعضی از حرکات یوگای کندالینی دارای شدت بالایی هستند و زمان کمی برای استراحت در اختیار شما می گذارند. بنابراین با انجام آن ها فشار زیادی به خود وارد خواهید کرد. این تمرین های شدید بدن شما را به چالش می کشند، سیستم عصبی و غدد درون ریز را تقویت می نمایند و مجبورتان می نمایند از محدودیت های خود فراتر بروید.

بعضی تمرین های تقویت نماینده شکم که شامل حرکات عمیق و نفس کشیدن می شوند، می توانند یک تمرین کارآمد و کامل به شمار بفرایند که به خوبی ماهیچه های شکم را فعال و درگیر می نمایند. انجام حرکات یوگا از جمله سگ سر پایین، سگ سر بالا، خم شدن به پشت و… می تواند ماهیچه های مرکزی را درگیر کند و به تقویت آن ها بپردازد.

بنابراین با یوگای کندالینی می توانید نیروی بدنی را افزایش دهید و از ماهیچه های قوی تری برخوردار شوید. این تمرین ها بعلاوه به افزایش انگیزه، اعتمادبه نفس و اراده هم یاری می نمایند تا بتوانید بیشتر کوشش کنید و نیروی خود را به کار بگیرید.

3. یوگای کندالینی از شما در برابر اثرات منفی ناشی از استرس محافظت می نماید

یک پژوهش در سال 2017 نشان داد با انجام سه ماه تمرین منظم، یوگای کندالینی توانست روی سطح هورمون کورتیزول در بدن تأثیر بگذارد و استرس و مسائل روانی را کاهش دهد.

در یک پژوهش دیگر هم که روی تغییرات فیزیولوژیکی ناشی از تمرین های یوگای کندالینی تمرکز شده بود، پژوهش گران مشاهده کردند مقدار تنفس و نوسان های عصبی مغز بازتنظیم شده و ورزشکاران پس از جلسه ورزشی با احساس آرامش بیشتری روبه رو شدند. افزون بر این، تکنیک های تنفسی دیافراگمی در این یوگا می تواند به آرامش بدن یاری کند و تغییرات مثبتی را در فعالیت مغز به وجود بیاورد. همه این ها باعث می شوند آمادگی بیشتری در برابر مسائل روانی داشته باشید و با دید بهتری به جنگ استرس بروید.

4. می تواند به شما برای دور ماندن از عادت های بد و سبک زندگی ناسالم هم یاری کند

پژوهش گران ادعا دارند یوگا و فعالیت های فکر مطلعی یک راه حل بی نظیر برای درمان یا پیشگیری از عادت های بد و رفتار های اعتیادآور به شمار می فرایند.

یوگای کندالینی ورزش بسیار مناسبی برای کسانی است که به اعتیاد یا رفتارهای آسیب زننده دچار هستند. زیرا این سبک از یوگا می تواند به درمان استرس مزمن، دور ماندن از اندیشه های منفی، شکاکی و بدبینی نسب به خود، دست دست کردن و عقب انداختن کارها و احساس خشم یاری کند. این عوامل به عنوان دلایل اصلی اعتیاد و پیروی کردن از یک سبک زندگی ناسالم شناخته می شوند. بنابراین با دور ماندن از آن ها می توانید عادت های آسیب زننده و اعتیاد را هم از خود دور کنید.

کارشناسان از تمرین های یوگا، مدیتیشن و سایر تکنیک های روحی، فکری و بدنی برای درمان مسائل روانی و شناختی یاری می گیرند. شما با انجام منظم یوگا می توانید خودمطلعی را تقویت کنید، تأثیر مثبتی روی فرآیند های عصبی خود بگذارید، از رفتارهای بد و آسیب زننده در امان بمانید و با اعتمادبه نفس بیشتر به سراغ ساخت یک زندگی سالم و بهتر بروید.

برترین تمرین ها و حرکات یوگای کندالینی برای شروع

کلاس ها و جلسه های تمرینی یوگای کندالینی شامل شش بخش اصلی هستند:

  • آماده شدن و همگام سازی با آوای مانترا
  • گرم کردن با تکنیک های تنفسی پرانایاما
  • انجام تمرین ها و حرکات کششی یوگا (کریا)
  • احساس آرامش و ریلکس کردن
  • مراقبه
  • انتها جلسه با آوا و موسیقی

یک کلاس معمولی یوگای کندالینی کم وبیش 60 تا 90 دقیقه به درازا می کشد و شامل 5 تا 10 دقیقه گرم کردن، 30 تا 45 دقیقه کریا، 5 تا 15 دقیقه آرامش و ریلکس کردن، و 11 تا 31 دقیقه مدیتیشن می شود. همه کلاس های یوگای کندالینی با همگام سازی و آماده شدن شروع شده که با ذکر و آوای مانترا با بسته نگه داشتن چشم ها، در حالت نشسته و قرار دادن دست ها روی قفسه سینه و قلب انجام می شوند. شما باید آواها و ذکرهایی را تکرار کنید که جسم و روانتان را برای انجام تمرین ها و احساس آرامش آماده می نمایند.

اکنون در ادامه نگاهی به تمرین ها و حرکات رایج در کلاس های یوگای کندالینی می اندازیم:

1. بالا بردن بازوها

برای اجرای این تمرین ابتدا بنشینید، پاها را جمع کنید و در حالت سوکهاسانا قرار بگیرید. اکنون بازوها را بالای سر خود دراز کنید و بالاتنه، بازوها و سر خود را تکان دهید. این تکان دادن و لرزش باعث می شود ترس، اضطراب و سایر احساسات منفی را از خود دور کنید و پویایی ستون فقرات را افزایش دهید.

2. خم کردن ستون فقرات

برای اجرای این تمرین هم ابتدا چهار زانو بنشینید و کاملا آرام بمانید. سپس قفسه سینه خود را به جلو حرکت دهید و دقت داشته باشید سرتان زیاد تکان نخورد. اکنون قفسه سینه را به عقب هل دهید و دستان خود را کنار بدن نگه دارید. این جلو و عقب بردن قفسه سینه باعث می شود ستون فقرات تحریک شود و انعطاف و پویایی بیشتری به دست بیاورد.

3. حالت صخره

در حالی که ساق پاهای خود را زیر خود جمع نموده اید، بنشینید و دستان خود را به سمت شانه ها ببرید و آرنج ها را رو به بیرون نگه دارید. ستون فقرات خود را صاف کنید، نفس عمیق بکشید و ستون فقرات را به سمت چپ بچرخانید. اکنون نفس خود را بیرون دهید و ستون فقرات خود را به سمت راست بچرخانید. به تکرار این حرکات ادامه دهید، نفس عمیق بکشید و انرژی و گرمای درونی خود را احساس کنید.

4. حرکت کششی

برای اجرای این تمرین به پشت دراز بکشید و پاشنه های پای خود را به هم نزدیک کنید. سپس نوک پاها را رو به بالا نگه دارید و هر دو پا را کم وبیش 15 سانتی متر از زمین بلند کنید. هم زمان سرتان را هم 15 سانتی متر بلند کنید و به انگشتان پا خیره شوید.

اکنون بازوها را هم بالا بیاورید و کف دست ها را رو به یکدیگر نگه دارید. کوشش کنید این شرایط را با نفس آتشین که در ادامه معرفی می کنیم به مدت 1 تا 3 دقیقه حفظ کنید.

5. اسکات عمیق

تفاوت اسکات عمیق با اسکات معمولی این است که باید بدن را پایین تر ببرید و هنگام نشستن تا جای ممکن پایین بروید.

برای اجرای اسکات عمیق ابتدا بایستید و در حالی که دستانتان را جلوی قلب خود نگه داشته و ستون فقرات را صاف نگه داشته اید، زانوهای خود را خم کنید و به سوی زمین بروید. سر خود را صاف نگه دارید و هنگام پایین رفتن نفس بکشید و تا جای ممکن پایین بروید. سپس نفس خود را بیرون دهید و دوباره بایستید. این چرخه را با توجه به سطح تناسب اندام خود برای 30 ثانیه یا حتی چند دقیقه تکرار کنید.

6. خم کردن زانوها و جمع کردن بدن

برای اجرای این تمرین در حالی که به پشت خود دراز کشیده اید زانوهای خود را خم نموده و به قفسه سینه نزدیک کنید. سپس بازوهای خود را دور زانوها قرار دهید. اکنون سرتان را بالا بیاورید و بینی خود را بین زانوها بیاورید. 1 تا 3 دقیقه این شرایط را حفظ کنید.

7. بالا و پایین بردن تناوبی پاها

ابتدا به پشت دراز بکشید، نفس بگیرید، شکم خود را تو دهید و هم زمان پای چپ را بالا بیاورید. انگشتان پا را رو به بالا نگه دارید و پای دیگر را هم بگذارید صاف روی زمین بماند. اکنون دستان خود را زیر باسن قرار دهید و با بیرون دادن نفس خود پای چپ را پایین ببرید. سپس به سراغ پای راست بروید و این چرخه را تکرار کنید. به مدت 3 دقیقه یا بیشتر پاهای خود را به صورت تناوبی بالا و پایین ببرید.

8. حرکت شتر

برای اجرای این تمرین ابتدا روی ساق پاها بنشینید و پاهای خود را به میزان پهنای باسن باز کنید. دستان خود را روی کمر نگه دارید تا تعادل خود را حفظ کنید. اکنون سر خود را عقب ببرید و کمرتان را به پشت خم کنید. اگر توانایی اش را داشتید می توانید قفسه سینه خود را بیرون دهید و پاشنه های پایتان را نگه دارید. با این کار کشش بیشتری را به وجود می آورید. البته دقت داشته باشید به گردن خود فشار زیادی وارد نکنید و آن را صاف نگه دارید.

تمرین های تنفسی پرانایاما بخش جدایی ناپذیر از یوگای کندالینی هستند. هدف این تمرین ها پاک سازی مسیرهایی است که به بیدار کردن و خیزش نیروی کندالینی یاری می نمایند. در ادامه این تکنیک ها را آورده ایم:

1. نفس آتشین

راحت بنشینید و دستان خود را روی زانوها قرار دهید. سپس انگشت اشاره خود را به انگشت شست بچسبانید؛ این شکل دست با نام گیان مودرا شناخته می شود.

اکنون چشمان خود را بسته نگه دارید، ابروها را کمی بالا دهید و روی چشم سوم در وسط پیشانی تمرکز کنید. با دم و بازدم یکنواخت به وسیله بینی به سرعت نفس بکشید. به علت همین سرعت بالاست که نام نفس آتشین را برای این تمرین در نظر گرفته اند. برای 3 تا 7 دقیقه به سرعت نفس بکشید و ضربان قلب را بالا نگه دارید.

2. تنفس تناوبی از یک سوراخ بینی

برای اجرای این تکنیک تنفسی ابتدا راحت بنشینید، ستون فقرات را صاف نگه دارید و کف سر را بالا ببرید. اکنون دست راست خود را به سوی بینی بیاورید، با انگشت شست سوراخ راست بینی را بگیرید و آن را ببندید. سپس به آرامی به وسیله سوراخ چپ بینی نفس بگیرید و آن را با انگشتِ انگشتری ببندید. نفس خود را نگه دارید و چند ثانیه صبر کنید. سپس سوراخ راست را آزاد کنید و به آرامی نفس خود را بیرون دهید.

دقت داشته باشید که سوراخ چپ را بسته نگه دارید تا نفس تنها به وسیله سوراخ راست بیرون بیاید. اکنون دوباره از سوراخ راست نفس بگیرید و آن را با انگشت شست ببندید. کمی مکث کنید و سپس نفس خود را از سوراخ چپ بیرون دهید. این چرخه را 5 تا 10 بار تکرار کنید.

3. نفس چهارمرحله ای

با چشمان بسته راحت بنشینید و به آرامی روی چشم سوم خود تمرکز کنید. اکنون نفس بگیرید و دم را در چهار بخش مساوی به وسیله بینی انجام دهید. سپس در چهار مرحله مساوی بازدم را انجام داده و نفس خود را از بینی بیرون دهید. 3 تا 11 دقیقه به این شیوه نفس بکشید.

4. دوش آب یخ

اگرچه دوش آب یخ یک تکنیک تنفسی به شمار نمی رود، ولی برای تحریک سیستم عصبی و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است. پیشنهاد می شود در بیشتر روزهای هفته دست کم 3 دقیقه دوش آب یخ بگیرید. نفس نفس زدن زیر آب سرد می تواند فواید زیادی در پی داشته باشد.

بهتر است پیش از دوش گرفتن بدن خود را ماساژ دهید و از روغن های نارگیل و بادام بهره ببرید. این یک روش سنتی است که سلامت پوست و شادابی بدن را در پی دارد.

این نکات را حتما در نظر داشته باشید

اگر تا به امروز تمرین های یوگای کندالینی را انجام نداده اید و تازه کار هستید، از نکات زیر یاری بگیرید تا ورزش بهتر، ایمن تر و کارآمدتری داشته باشید:

  • برای شرکت در بیشتر کلاس های ورزشی یوگا هیچ نیازی به دانش و تجربه قبلی در این ورزش نیست. بنابراین، کار را به آرامی شروع کنید و به خودتان فشار نیاورید. به میزان کافی استراحت کنید و حتما از جلسه ورزشی خود لذت ببرید. با گذر زمان می توانید برای مدت زمان بیشتری ورزش کنید و حرکات و شرایط های بدنی را بیشتر حفظ کنید. در ابتدا هر شرایط را برای 30 تا 60 ثانیه حفظ و سپس استراحت کنید. اشکالی ندارد اگر در ابتدا نتوانید برای زمان بیشتری تمرین کنید.
  • چشمان خود را بسته نگه دارید و روی چشم سوم خود تمرکز کنید. این چشم یک چاکرا یا مرکز انرژی است که میان ابروها در وسط پیشانی شما واقع شده است.
  • شما با تکرار ذکرها یا مانترای یوگا می توانید تمرکز خود را قوی و ژرف تر کنید. از ذکرهای رایج یوگا می توان به Sat به معنای حقیقت و Nam به معنای هویت اشاره نمود. شما می توانید این ذکرها را هنگام دم و بازدم در فکر خود تکرار کنید و آرامش بیشتری به دست بیاورید.
  • در بیشتر کلاس ها بهتر است سر تا پا سفید بپوشید. لباس های شما باید سفید و آزاد باشند تا احساس راحتی و آرامش بیشتری داشته باشید و به نوآوری، تمرکز و آرامش فکری خود یاری کنید.

برای بهره مند شدن از فواید یوگای کندالینی چه میزان باید تمرین کنید؟

شما با انجام تمرین ها برای چند دقیقه در روز هم می توانید تغییر بزرگی ایجاد کنید و با پیشرفت زیادی روبه رو شوید. با وجود این، بیشتر مربی ها و کارشناسان پیشنهاد می نمایند به طور روزانه دست کم 30 دقیقه یا بیشتر را به یوگای کندالینی اختصاص دهید.

در حالی که می توانید هر زمانی از روز ورزش کنید و این موضوع به سبک زندگی و اولویت های شما بستگی دارد، ولی صبح می تواند برترین زمان برای انجام این تمرین ها باشد. تمرین زودهنگام به شما یاری می نماید روزتان را با انرژی و شادابی بیشتری شروع کنید و زمان کافی در اختیار داشته باشید. در صورتی که صبح ها ورزش کنید دیگر خبری از موانع و بهانه های گوناگون نخواهد بود و پیش از درگیر شدن به کارهای زندگی روزمره جلسه ورزشی خود را به انتها خواهید رساند.

خطرات و عوارض جانبی یوگای کندالینی

یوگای کندالینی خطرات و عوارض به نسبت کمی دارد که باید از آن ها مطلع باشید. البته در صورتی که زیاده روی کنید یا تمرین ها را به درستی انجام ندهید هر نوع یوگایی ممکن است بعضی عوارض و تأثیرات منفی را در پی داشته باشد.

اگر به آسیب دیدگی به ویژه مسائل گردن و کمر دچار هستید، پیش از انجام تمرین ها با یک پزشک مشورت کنید یا به مربی خود اطلاع دهید تا حرکاتی را که فشار زیادی به این اندام ها وارد می نمایند انجام ندهید. خم شدن ها، ایستادن روی شانه و… فشار زیادی به گردن و کمر وارد می نمایند، بنابراین شاید برای شما مناسب نباشند.

بعلاوه اگر بعضی تکنیک های تنفسی برای شما سخت هستند و باعث سرگیجه می شوند، در انجام آن ها میانه روی کنید یا در پی جایگزین بگردید. در صورتی که احساس سرگیجه کردید، دست از ورزش بکشید و با دراز کشیدن روی زمین کوشش کنید آرامش خود را به دست بیاورید و نفس کشیدنتان را به حالت عادی برگردانید. در این مواقع بهتر است از مربی های یوگا یاری بگیرید و ببینید چه تمرین ها و تکنیک هایی با بدن و شرایط شما سازگارتر هستند.

سخن انتهای

یوگای کندالینی یک تمرین کهن باستانی بوده و هدفش این است که مطلعی بدن را افزایش دهد و بدن، سیستم عصبی و فکر را برای دگرگونی های مثبت در انرژی زندگی که به عنوان خیزش یا بیداری کندالینی توصیف می شود، آماده کند.

شما با انجام منظم تمرین های یوگای کندالینی می توانید سلامت کلی فکر و روان خود را بهبود ببخشید، نیروی بدنی را افزایش دهید، جلوی تأثیرات استرس و مسائل روانی را بگیرید و بعلاوه از عادت های آسیب زننده و ناسالم در امان بمانید.

تمرین هایی که در این نوشته آنالیز کردیم گزینه های مناسبی برای شروع هستند و با انجام منظم آن ها می توانید به آسانی از فوایدی که نام بردیم بهره مند شوید. البته یادتان باشد زیاده روی نکنید و تمرین ها را هم به درستی انجام دهید. بعلاوه با یک پزشک متخصص یا مربی یوگا مشورت کنید و ببینید چه تمرین هایی برای شما مناسب تر هستند. افراد متخصص می توانند به شما یاری نمایند تا تمرین ها را به طور مؤثرتری انجام دهید و از عوارض جانبی و آسیب دیدگی های احتمالی هم در امان بمانید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت وبلاگ مهیار مگ را بخوانید.

منبع: Dr. Axe

منبع: دیجیکالا مگ

به "یوگای کندالینی چیست؟ (فواید، روش انجام و برترین تمرین ها برای آغاز)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یوگای کندالینی چیست؟ (فواید، روش انجام و برترین تمرین ها برای آغاز)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید