آماری هولناک از تلف شدن حیوانات وحشی در جاده پارک ملی گلستان ، سالانه 230 رأس در تصادف با خودروها می میرند

به گزارش وبلاگ مهیار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: جاده میان گذر پارک ملی گلستان یک انقطاع اکوسیستمی ایجاد کرده و به طور میانگین سالانه 230 رأس از حیات وحش منطقه به دلیل وجود همین جاده از بین می روند.

آماری هولناک از تلف شدن حیوانات وحشی در جاده پارک ملی گلستان ، سالانه 230 رأس در تصادف با خودروها می میرند

به گزارش وبلاگ مهیار، دکتر علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در اولین جلسه شورای راهبری پارک ملی و ذخیره گاه زیست کره گلستان که با حضور استانداران گلستان، خراسان شمالی و معاون استاندار سمنان عصر دوشنبه (28 آذرماه) در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار گشت، گفت: جاده میان گذر پارک ملی گلستان یک انقطاع اکوسیستمی ایجاد کرده است و به طور میانگین سالانه 230 رأس از حیات وحش منطقه را از بین می برد.

وی اعلام نمود: پارک ملی گلستان یکی از الگوهای مدیریت محیط زیستی کشور و جهان است. این پارک به لحاظ قدمت زمین شناسی، زیست کره منحصر به فردی است و کشورهای دیگر چنین تنوع گیاهی و جانوری را ندارند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر ضرورت رویکرد مشارکتی در حفظ این زیست کره گفت: خوشبختانه استانداران مرز سیاسی را مبنا قرار نداده و پارک را به صورت یکپارچه دیده اند. امیدواریم این الگوی مشارکتی الگوی مناسبی برای دیگر منطقه ها کشور از جمله مجموعه توران و مجموعه کویر مرکزی باشد.

وی اضافه کرد: امروز زمان این نیست که در خصوص مباحث توسعه صحبت کنیم. چون توسعه رشد خودش را دارد و به سرمنزل مقصود می رسد اما آنچه که زیرساخت های توسعه را از بین می برد، بی توجهی به محیط زیست است.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: خوشبختانه طرح های خوبی در حوزه پارک ملی گلستان اجرا شده است. صندوق ملی محیط زیست هم آمادگی کامل را برای اعطای وام و تسهیلات دارد. نکته مهم این است که باید اسناد پارک ملی نهایی شود. ما با سازمان منابع طبیعی کشور جلسه ای خواهیم داشت و از استانداران هم می خواهیم که مبحث سند پارک در استان های سمنان و خراسان شمالی حل بشود.

سلاجقه درباره جاده میان گذر پارک ملی گلستان نیز اعلام نمود: این جاده یک انقطاع اکوسیستمی ایجاد کرده است و به طور میانگین سالانه 230 رأس از حیات وحش منطقه را از بین می برد. این اتفاق ناگواری است و ما از این بابت به شدت خسارت می بینیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه باید جاده را چندمنظوره و از منظر گردشگری ببینیم، گفت: آنجا باید به یک سافاری پارک تبدیل شود و درشکه رانی و دوچرخه سواری صورت بگیرد تا منطقه از نظر گردشگری تقویت شود. مشارکت مردم محلی کار بسیار قشنگی است و باید حضور مردم را به ویژه در حواشی جاده جدی تر بگیریم. اگر این اتفاق بیفتد مردم شریف منطقه در حفاظت هم مشارکت می کنند. به این گزینه ها باید به صورت ملی نگاه شود، هرچند که از مشارکت استان ها هم به خوبی بهره مند خواهیم شد.

وی با اشاره به نقش موثر سمن های متخصص و متعهد محیط زیستی متذکر شد: این سمن ها، گروهی از انسان های شایسته ای هستند که به صورت جهادی و بی مزد و منت در اقصی نقاط کشور فعالیت می کنند بنابراین می بایست نگاه ویژه ای به سمن های جهادی استانی داشته باشیم و حتماً از هر استان یک کننده از سمن ها حضور داشته باشد.

سلاجقه توصیه کرد: در مبحث زون بندی و مکان یابی یک کار علمی و الگویی انجام و حتماً باید از ظرفیت ها و تجربیات بین المللی استفاده شود.

افزایش جمعیت گونه های شاخص پارک ملی گلستان

در این جلسه محمدرضا کنعانی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان نیز به تاریخچه پارک ملی گلستان و اهمیت آن اشاره کرد و گفت: این پارک با وسعت 91 هزار و 895 هکتار، اولین منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در سال 1336 و اولین پارک ملی کشور است همچنین به عنوان ذخیره گاه زیست کره و میراث طبیعی جنگل های هیرکانی در یونسکو ثبت شده است.

وی اضافه کرد: در پارک ملی گلستان 69 گونه پستاندار، 150 گونه پرنده، 1100 گونه حشره، 44 گونه خزنده، 13 گونه ماهی، سه گونه دوزیست و 1360 گونه گیاه زیست می کنند. گونه های شاخص پارک ملی گلستان هم در دو دهه اخیر افزایش چشمگیری داشته اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان در ادامه اعلام نمود: جمعیت قوچ و میش این پارک تا پیش از سال جاری 6506 رأس بود که سال جاری به 8984 رأس افزایش یافته است. جمعیت کل و بز هم که تا پیش از سال جاری 659 رأس بود و سال جاری به 849 رأس رسیده است.

به گفته کنعانی، جمعیت مرال تا پیش از سال جاری 419 رأس بود که سال جاری به 815 رأس رسیده و جمعیت آهو هم از 340 رأس به 387 رأس افزایش یافته است.

اهمیت حفظ محیط زیست پارک ملی گلستان

در ادامه این جلسه، محمدرضا حسین نژاد استاندار خراسان شمالی با تاکید بر اینکه جایگاه شورای راهبری می بایست پررنگ تر شود و اعضای شورا بتوانند در تصمیم گیری ها اثرگذارتر باشند، گفت: همه ما حامی محیط زیست هستیم و در انجام پروژه های مختلف، مبحث زیست محیطی را در نظر می گیریم.

همچنین علی محمد زنگانه، استاندار گلستان از آمادگی این استان برای همکاری همه جانبه در اجرای طرح های جامع طبیعت گردی خبر داد و اضافه کرد: افزایش دوبرابری گونه های پارک ملی گلستان خبر مسرت بخشی است و وظیفه خودمان می دانیم که از مدیریت اجرایی پارک ملی گلستان و مدیران کل سه استان و همه محیط بانان تشکر کنیم. ما برای اینکه جایگزین جاده میان گذر محقق بشود هر کمکی از دستمان بر بیاید، انجام خواهیم داد.

وی رویکرد حفاظت مشارکتی و ورود صندوق ملی محیط زیست به این طرح را اقدام مبارکی دانست و گفت: ما یک سند همکاری با صندوق ملی محیط زیست امضا کرده ایم و برای اجرای طرح های جامع طبیعت گردی در استان، آمادگی خودمان را اعلام می کنیم.

محمد حمیدی، معاون عمرانی استاندار سمنان هم با اشاره به اهمیت حفظ محیط زیست پارک ملی گلستان شرح داد: تا به امروز جای چنین جمعی برای مدیریت پارک هایی که در چند استان قرار می گیرند، خالی و یکی از چالش های جدی پارک ملی گلستان هم همین بود. ان شاءالله با راه اندازی این شورا مسائل این پارک حل خواهد شد.

در این جلسه در خصوص اهم اقدامات اجرا شده و موضوعاتی همچون اجرای قانون حدنگاری، جاده میان گذر پارک ملی گلستان، طرح جامع پیشگیری و مقابله با آفات و بیماری ها، طرح جامع پیشگیری و اطفای حریق بحث شد.

خوشبختانه طی سال های گذشته بخش های کمتری از پارک ملی گلستان دچار حریق شده اند. از سال 1357 تا سال 1397، به صورت میانگین سالانه شش حریق به مساحت 213 هکتار رخ داد. از سال 1398 تا 1400، به صورت میانگین سالانه 17 مورد حریق به مساحت 176 هکتار رخ داده است. درصورتی که سال جاری با 16 مورد حریق به مساحت 28 هکتار روبرو شدیم. پس باوجوداینکه تعداد حریق بیشتری داشتیم ولی وسعت حریق به شدت کاهش پیدا کرده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "آماری هولناک از تلف شدن حیوانات وحشی در جاده پارک ملی گلستان ، سالانه 230 رأس در تصادف با خودروها می میرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آماری هولناک از تلف شدن حیوانات وحشی در جاده پارک ملی گلستان ، سالانه 230 رأس در تصادف با خودروها می میرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید