این تکنیک ساده روزهای پس از تعطیلات را مجذوب کننده می نماید ، روش آماده کردن مغز برای بازگشت به کار

به گزارش وبلاگ مهیار، اگر از اولین روز پس از تعطیلی متنفرید یا پس از چند روز مرخصی، برای بازگشت به کارهای روزمره و وظایف کاری مشکل دارید یا حتی ترس و اضطرابی به شکل ترسناک در روز آخر درونتان رخ می دهد، این مطلب را بخوانید تا مغر خود را برای بازگش به کار پس از تعطیلات نوروزی آماده کنید.

این تکنیک ساده روزهای پس از تعطیلات را مجذوب کننده می نماید ، روش آماده کردن مغز برای بازگشت به کار

به گزارش وبلاگ مهیار، همواره نمی توانید برنامه یا تعهدات خود را تغییر دهید تا روزهای پس از تعطیلات مجذوب کننده تر شوند، اما ممکن است بتوانید مغز خود را به گونه ای برنامه ریزی کنید که در خصوص هفته متفاوت فکر کند.

به گفته محققان، مغز ما عاشق پیش بینی پذیری و زندگی روتین است. تحقیقات نشان داده است که فقدان داشتن روتین با کاهش بهزیستی و پریشانی روانی مرتبط است.

حتی زمانی که تعطیلات آخر هفته اوقات فراغت و دلپذیری را به ما می دهد، مغز ما سخت کار می نماید تا خود را با این تغییر ناگهانی به یک روال وفق دهد. خبر خوب این است که مغز هنگام تطبیق با آخر هفته و نداشتن روتین نیازی به کوشش زیادی ندارد. با این حال، وقتی به فعالیت های کمتر خوشایند مانند کارهای شنبه بازگردید، داستان فرق دارد.

یکی از راه های تطبیق با تغییرات بعد از آخر هفته یا تعطیلات طولانی مدت مانند نوروز، معرفی روتین هایی است که تمام هفته طول می کشند ولی این قدرت را دارد که زندگی ما را معنادارتر کند. این موارد ممکن است شامل تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه شما، باغبانی یا رفتن به باشگاه باشد. انجام این کارها در زمان معین هر روز مفید است.

در این رابطه، کریستینا آر. رشکه (Cristina R. Reschke) مدرس دانشکده داروسازی و علوم بیومولکولی شرح می دهد که روال ها حس انسجام ما را بهبود می بخشند، فرآیندی که به ما امکان می دهد رویدادهای زندگی را درک کنیم. وقتی یک روال ثابت داشته باشیم، خواه این روال پنج روز کار کردن و دو روز مرخصی باشد یا هر روز درگیر مجموعه ای از اقدامات باشیم، زندگی ما معنادارتر می گردد.

روال مهم دیگری که باید ایجاد کنید، روال خواب است. تحقیقات نشان می دهد که حفظ زمان خواب ثابت ممکن است برای لذت بردن از شنبه ها به مقدار مدت زمان خواب شما یا کیفیت آن مهم باشد. تغییرات در الگوهای خواب در آخر هفته ها باعث گوشه گیری اجتماعی می گردد. به عنوان مثال، خوابیدن دیرتر از حد معمول و طولانی تر در روزهای آخر هفته ممکن است باعث ایجاد اختلاف بین ساعت بدن و مسئولیت های اجتماعی گردد که این موضوع با سطوح استرس بالاتر در صبح شنبه مرتبط است.

  • 17 راه چاره ساده برای تنظیم و مدیریت خواب | اگر در تعطیلات نوروز زیاد می خوابید بخوانید

سعی کنید زمان معینی را برای خوابیدن و بیدار شدن در نظر بگیرید و از چرت زدن خودداری کنید. بعلاوه ممکن است بخواهید قبل از خواب، با خاموش کردن یا کنار گذاشتن دستگاه های دیجیتال خود و تمرین تکنیک های تمدد اعصاب، یک روال 30 دقیقه ای آرامش ایجاد کنید.

به گفته دانشمندان، هورمون ها نیز می توانند در احساس ما نسبت به شنبه ها (اولین روز بعد از تعطیلات) نقش داشته باشند. به عنوان مثال، کورتیزول یک هورمون چند کاره بسیار مهم است. این هورمون به بدن یاری می نماید تا متابولیسم خود را کنترل نموده، چرخه خواب و بیداری را تنظیم کند و پاسخ بدن به استرس را انجام دهد.

تحت استرس حاد، بدن ما نه تنها کورتیزول، بلکه آدرنالین نیز ترشح می نماید تا برای جنگ یا فرار آماده گردد. این زمانی است که قلب سریع می زند، کف دست هایمان عرق می نماید و ممکن است واکنش تکانشی نشان دهیم. بنابراین نباید تعجب آور باشد که سطح کورتیزول، مقدار گیری شده در نمونه بزاق افراد کارمند در روزهای شنبه و یکشنبه بیشتر و کمترین سطح آن در آدینه ها و آخر هفته گزارش می گردد.

یکی از برترین راه ها برای رسیدن به این هدف و کاهش استرس کلی، فعالیت های تمدد اعصاب، به ویژه روزهای شنبه یا فردای روز تعطیلی است. با پیروی از این نکات ساده، می توانید مغز خود را طوری آموزش دهید که باور کند همه روزهای هفته می تواند به خوبی آخر هفته و تعطیلات باشد.

منبع: سینا پرس

منبع: همشهری آنلاین

به "این تکنیک ساده روزهای پس از تعطیلات را مجذوب کننده می نماید ، روش آماده کردن مغز برای بازگشت به کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این تکنیک ساده روزهای پس از تعطیلات را مجذوب کننده می نماید ، روش آماده کردن مغز برای بازگشت به کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید