تاسیس نخستین کتابخانه چین در دانشگاه علامه طباطبائی

به گزارش وبلاگ مهیار ، عبدالله معتمدی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در آیین انعقاد قرارداد راه اندازی مشترک کتابخانه چین در دانشگاه علامه طباطبائی گفت: با توجه به سیاست های جمهوری اسلامی برای توسعه فعالیت های خود با کشورهای شرقی و به طور خاص با کشور چین، راه اندازی کتابخانه چین در این دانشگاه برای ما فرصتی مغتنم است تا فعالیت های علمی خود را با کشور چین بیش از پیش توسعه دهیم.

تاسیس نخستین کتابخانه چین در دانشگاه علامه طباطبائی

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی اضافه کرد: علاقه مند هستیم که ارتباطات علمی بیشتری با دانشگاه های چین داشته باشیم تا بتوانیم دانش موجود در دانشگاه های چین و همین طور دانشی که در دانشگاه علامه طباطبائی وجود دارد را در قالب تعاملاتی همانند تبادل استاد و فعالیت پژوهشی و آموزشی به اشتراک بگذاریم.

وی با بیان اینکه ما در دانشگاه علامه طباطبائی رشته زبان چینی داریم و دانشجویان ما در مقطع کارشناسی، دانشجویانی علاقه مند، مستعد و باانگیزه برای یادگیری زبان چینی هستند، اعلام کرد: علاقه مند هستیم با یاری استادان زبان چینی دوره های کارشناسی ارشد و دکتری زبان چینی را نیز در ایران راه اندازی کنیم. همین طور علاقه مند هستیم به توسعه زبان فارسی در چین یاری کنیم و آمادگی داریم که با دانشگاه های چین نیز تعاملاتی برای توسعه و راه اندازی زبان فارسی در کشور چین داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به افتتاح مرکز چین شناسی در این دانشگاه در سال های پیش، اضافه کرد: این مرکز ظرفیتی برای ارتباط نزدیک تر ما با کشور چین است. راه اندازی کتابخانه چین نیز در دانشگاه علامه طباطبائی، فرصت بسیار خوبی است که ما به عنوان مرکز فعالیت های علمی مربوط به چین در میان دانشگاه های ایران مرکزیت پیدا کنیم تا کسانی که علاقه مند به آشنایی با ادبیات، تاریخ، سیاست و فرهنگ چین هستند با مراجعه به این کتابخانه، به هدف خود دست پیدا نمایند. البته ما نیز آمادگی داریم تا در دانشگاه های چین، کتابخانه های زبان فارسی را تجهیز کنیم تا به محققان و علاقه مندان چینی برای آشنایی با زبان فارسی یاری کنیم.

وی گفت: دبیرخانه بخش دانشجویی جاده ابریشم یکی دیگر از نهادهایی است که در ارتباط با تعامل بین چین و ایران در دانشگاه علامه طباطبائی فعال است و امیدوارم در آینده بتوانیم این مناسبات را توسعه دهیم و همه تصمیمات عملیاتی گردد.

در ادامه سفیر چین در ایران با ابراز خرسندی برای حضور در آیین امضای تفاهم نامه راه اندازی مشترک کتابخانه چین به نمایندگی از دفتر مطبوعات شورای دولتی چین و سفارت چین، گفت: نزدیکی کشورها در نزدیکی دل های مردمان آن کشورها است. با گذشت بیش از پنجاه سال از آغاز رابطه چین و ایران، با وجود هرگونه تغییرات در جامعه بین المللی، ما همیشه کنار هم ایستاده ایم.

وی تاکید نمود: در سال های اخیر رابطه چین با ایران در همه زمینه ها، به ویژه در زمینه های فرهنگی و اجتماعی پیشرفت خوبی داشته و تعاملات چشمگیر و قابل ملاحظه ای را بر جای گذاشته است. در فوریه امسال، رئیس جمهور ایران در سفر خود به چین، با همتای چینی خود، بیانیه مشترکی امضا کردند که در این سند به همکاری ایران و چین در همه زمینه ها به ویژه زمینه های آموزشی و فرهنگی اشاره شده است. امضای این تفاهم نامه نشانه و حرکت خوبی در جهت عملیاتی سازی بیانیه بین دو کشور است.

وی با اشاره به اینکه برای سومین بار است که در دانشگاه علامه طباطبائی حضور پیدا نموده ام، ادامه داد: توانایی و ظرفیت آموزشی و تحقیقاتی این دانشگاه در رشته های انسانی، اجتماعی و فرهنگی برای من بسیار تاثیرگذار است. امیدوارم تاسیس این کتابخانه بتواند پنجره ای باشد برای علاقه مندان ایرانی، که بتوانند چین و فرهنگ چینی را بیشتر بشناسند و درک نمایند. بعلاوه امیدوارم با استفاده از این ظرفیت ها و فرصت ها، دانشگاه علامه طباطبائی دانشجویان خوبی در رشته زبان چینی پرورش دهد تا این دانشجویان بتوانند در آینده، برای تقویت رابطه بین چین و ایران و خدمت کردن به روابط مشترک راهبردی جامعه چین و ایران، ایفای نقش نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "تاسیس نخستین کتابخانه چین در دانشگاه علامه طباطبائی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاسیس نخستین کتابخانه چین در دانشگاه علامه طباطبائی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید