در ماجرای پرسپولیس همچنان برنده عربستان است!

به گزارش وبلاگ مهیار، مرحله یک هشتم نهایی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا به انتها رسید و تعیین شد که از ایران، فقط تیم پرسپولیس جواز حضور در مرحله یک چهارم نهایی را به دست آورده است. این تیم بعد از رجحان برابر استقلال تاجیکستان، برای چهارمین بار در طول فصول گذشته به یک چهارم نهایی صعود کرد تا از این حیث رکورددار گردد. دو نماینده دیگر ایران یعنی استقلال و تراکتور هم با شکست خوردن مقابل تیم های عربستانی به کارشان در این دوره از بازی ها انتها دادند. پس، تا به همین جا، مشابه با اتفاقی که سال های اخیر اتفاق افتاده، فقط پرسپولیس است که می تواند به اسم نماینده ای از ایران برای رسیدن به قهرمانی در آسیا امیدوار باشد.

در ماجرای پرسپولیس همچنان برنده عربستان است!

البته بیش از آنکه پرسپولیس و طرفداران این باشگاه از این اتفاق راضی و خوشحال باشند، به نظر می رسد عربستانی ها از بردن پرسپولیس به وجد آمده اند! علتش هم این است که بعد از قدرت نمایی در کشاندن استقلال به عربستان، حالا می توانند فخرفروشی نمایند که پرسپولیس، یکی دیگر از تیم های مطرح و پرهوادار ایرانی را هم به این کشور می کشانند؛ آن هم در شرایطی که خودشان از سفر به ایران پرهیز می نمایند!

نوشتن از علت و اتفاقی که باعث شده عربستانی ها به ایران نیایند، تکراری است؛ ماجرایی که زمستان 1394 در تهران رخ داد و در آن عده ای از دیوار سفارت عربستان بالا رفتند باعث شد تا این کشور روابط دیپلماتیکش را با ایران قطع کند و به شهروندانش اجازه سفر به ایران را ندهد. این موضوع از همان سال 1394 تا به حال پابرجاست و عربستانی ها به ایران نمی آیند. نکته مهم اینکه چنین موردی به ورزش هم سرایت نموده و در این زمان هیچ ورزشکار عربستانی در هیچ رشته ای پایش را به ایران نگذاشته است. عربستانی ها با ادعای ناامن بودن ایران، توانسته اند فدراسیون های ورزشی را راضی نمایند که یا به ایران میزبانی ندهند یا اینکه اگر میزبانی دادند، بازی با تیم های عربستانی را به کشور ثالث ببرند.

عملیات فریب با ساده باوری مسئولان ایرانی

بعد از ادعای عربستانی ها مربوط به نفرستادن ورزشکارانشان به ایران، مسئولان ایرانی هم هشدار دادند که حاضر به سفر به عربستان نخواهند بود. با همین پیش فرض، کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا، تمامی بازی نمایندگان دو کشور ایران و عربستان را به کشور ثالث سپرد تا شرایط برای هر دو طرف یکسان باشد. این یکسانی، اما با ساده باوری مسئولان وقت ورزش ایران تبدیل به محلی برای قدرت نمایی عربستان در عرصه سیاسی و ورزشی علیه ایران شد.

ماجرا مربوط به مرحله پلی آف و گروهی همین دوره از بازی های لیگ قهرمانان 2021 است؛ کنفدراسیون فوتبال آسیا به بهانه شیوع ویروس کرونا بازی های مرحله گروهی را به صورت متمرکز در چند کشور برگزار کرد؛ اول اینکه درخواست تیم های ایرانی برای میزبانی را رد کرد و بعد در اقدامی جالب تر اسم کرد دو تیم فولاد و استقلال باید برای برگزاری بازی های پلی آف و گروهی لیگ قهرمانان آسیا به عربستان سفر نمایند. با چنین اتفاقی شایعه شد که بالاخره اختلاف نظر های سیاسی در این زمینه از بین رفته و از این به بعد قرار است روابط ورزشی دو کشور ایران و عربستان به شکل سابق برگردد؛ هرچند سکوت مسئولان رده بالای ورزش ایران که فقط خوب شعار می دادند، نگران نماینده بود. آن ها اندکی بعد متوجه شدند که تضمین لازم از کنفدراسیون فوتبال آسیا برای حضور ورزشکاران عربستانی در ایران را نگرفته اند و تضمینی وجود نداشت که عربستانی ها هم به ایران بیایند. با این حال، با بیان کردن جملاتی کلی و البته شعارزده، سعی کردند از درِ دیپلماسی درآمده و به این مورد ضمنی اشاره نمایند که در آینده این مسائل حل می گردد. هرچند، خودشان به خوبی می دانستند فریب خورده اند.

آن ها زمانی که متوجه شدند عربستانی ها قرار نیست به ایران بیایند، به کنفدراسیون فوتبال آسیا نامه نوشتند و با اشاره به حملات موشکی که ریاض درگیرش شده بود، از این نهاد خواستند میزبانی از این کشور گرفته و به کشور دیگری سپرده گردد. البته از آنجا که در چند سال اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا برای مسئولان رده بالای ورزش ایران تره هم خرد نمی کرد، به چنین درخواستی که فروردین ماه 1400 ارائه شد پاسخ منفی داد.

ورود به عربستان بعد از 2137 روز!

عربستانی ها که به خوبی توانسته بودند از روابط سیاسی و ورزشی شان (برخلاف مسئولان ورزش ایران) استفاده نمایند، خاتمه میزبانی دو گروه از لیگ قهرمانان را به دست آوردند و فولاد و استقلال را به این کشور کشاندند. این طور شد که فولاد به اسم اولین تیم فوتبال ایران بعد از گذشت دوهزارو 137 روز از آخرین مسابقه یک تیم ایرانی و عربستانی در این کشور، پا به عربستان گذاشت. بعد از فولاد هم که نوبت به استقلال رسید تا آن هم با دریافت شاخه گل، درست مثل فولادی ها، از سوی مسئولان عربستانی پا به این کشور بگذارد. به همین سادگی، مسئولان ایرانی که پیش از آن از چنین می کنیم و چنان می کنیم حرف می زدند، زیر بار این موضوع رفتند تا ایرانی ها پا به عربستان بگذارند؛ آن هم بدون گرفتن تضمین لازم مبنی بر ورود عربستانی ها به ایران.

ضربه مهلک سیاسی - ورزشی

با وجود نشانه هایی مبنی بر اینکه ایرانی ها در این مورد فریب خورده و فقط حضور یک طرفه در عربستان را پذیرفته اند، ولی همچنان دل خوشی بی موردی وجود داشت که، چون دو باشگاه ایرانی به عربستان سفر نموده اند، در نتیجه همه چیز گل و بلبل شده و قرار است تیم های عربستانی هم به ایران سفر می نمایند. این موضوع به طور ویژه زمانی خودنمایی کرد که استقلال میزبان ملاقات حساس با الهلال عربستان در یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا شد. در شرایطی که مسئولان خواب زده ورزش ایران هم داشتند باور می کردند که واقعا قرار است تیم های عربستانی به ایران بیایند، رسانه های نزدیک به الهلال عربستان، خیلی زودتر از مسئولان ورزش ایران متوجه شده بودند که چنین خبری نیست و قرار است بازی نمایندگان ایران با عربستان همچنان در کشور ثالث برگزار گردد! حتی کار به جایی رسید که فدراسیون فوتبال ایران هم به همتای سعودی اش نامه نوشت که بهتر است همه چیز به روال قبل برگردد و تیم های عربستانی هم به ایران سفر نمایند، ولی یک نه معنادار پاسخ نامه ای بود که فدراسیون فوتبال ایران برای فدراسیون فوتبال عربستان نوشت. این طور شد که شکست عظیم سیاسی - ورزشی شامل حال مسئولان ایرانی شد و استقلال، مجددا مجبور شد برای میزبانی از رقیب عربستانی یک کشور دیگر (امارات) را انتخاب کند. چه بسا اگر این تیم می توانست در همین استادیوم آزادی از رقیب عربستانی اش پذیرایی کند، الان به جای الهلال در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان حضور داشت؛ و همچنان عربستان برنده است

حالا که به غیر از پرسپولیس تیم ایرانی دیگری در لیگ قهرمانان آسیا باقی نمانده، تازه ترین فرصت نصیب عربستانی ها شده تا قدرت مجددشان را به رخ بکشند. آن ها پیش از برگزاری مرحله یک هشتم نهایی، پیروز شده اند میزبانی متمرکز مرحله نیمه نهایی و نهایی غرب آسیا و بعلاوه فینال اصلی این رقابت ها را به دست بیاورند. معنی اش می گردد اینکه بعد از فولاد و استقلال، پرسپولیس هم باید به عربستان سفر کند تا در بازی های تک حذفی این مرحله حضور داشته باشد و اگر هم به فینال آسیا رسید، دوباره به عربستان سفر کند. این موضوع برگ برنده ای برای عربستانی است که دو نماینده در بین چهار تیم پایانی غرب آسیا دارد.

بازنده این جریان هم پرسپولیس و فوتبال ایران است؛ تیمی که در چهار فصل گذشته لیگ قهرمانان، سه بار حضور در نیمه نهایی و دو بار رسیدن به فینال را تجربه نموده، حالا 900 روزی می گردد در آسیا آوارگی می کشد و حق میزبانی ندارد!

منبع: فرارو

به "در ماجرای پرسپولیس همچنان برنده عربستان است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در ماجرای پرسپولیس همچنان برنده عربستان است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید