دلایل احساس گلودرد هنگام استفاده از ماسک و راه های درمان آن

به گزارش وبلاگ مهیار، استفاده مداوم از ماسک ممکن است باعث احساس گلودرد گردد که در این مطلب به دلایل ایجاد این عارضه و نیز راه های درمان آن اشاره شده است.

دلایل احساس گلودرد هنگام استفاده از ماسک و راه های درمان آن

به گزارش وبلاگ مهیار به نقل از وب سایت مفید؛ با توجه به احتیاج دائمی به انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از عفونت یا انتشار ویروس کرونا، استفاده از ماسک یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، اما بعضی ممکن است هنگام پوشیدن ماسک برای مدت طولانی در گلو احساس درد نمایند؛ علت آن چیست و چگونه می توان هنگام استفاده از ماسک از گلودرد جلوگیری کرد؟

عواملی که باعث احساس گلودرد در هنگام استفاده از ماسک می گردد

رطوبت هوا که زیر ماسک تنفس می کنید معمولا به علت افزایش بخار آب فراوری شده بر اثر بازدم افزایش می یابد، علاوه بر این به درصد بالایی از محرک ها و میکروب هایی که در صورت استفاده طولانی مدت و بدون تمیز کردن ماسک در ماسک گیر می نماید، افزایش می یابد. اگر چندین ساعت در یک زمان به این روش نفس بکشید، ممکن است احساس خشکی و خارش گلو کنید.

احتمال بروز گلودرد بر اثر استفاده از ماسک به عوامل مختلفی بستگی دارد که معمولا بیشتر آن ها قابل کنترل هستند و این عوامل عبارتند از:

نوع ماسک:

نوع ماسکی که استفاده می کنید ممکن است در احتمال ابتلا به گلودرد شما تفاوت ایجاد کند. اگر از ماسک N95 یا جراحی استفاده می کنید، ممکن است هوا بین صورت شما و هوای بیرون ماسک محبوس شده باشد. این هوا می تواند گرم، مرطوب و برای تنفس ناخوشایند گردد. این اندازه آبی که بینی می تواند استنشاق کند کاهش یافته و باعث خشک شدن آن می گردد که می تواند باعث گلودرد نیز گردد.

در حال حاضر هیچ مطالعه ای در خصوص اینکه چگونه ماسک های پارچه ای می توانند خطر گلودرد را افزایش دهند، وجود ندارد، اما با وجود اینکه ماسک N95 ممکن است در فیلتر کردن بعضی از عوامل بیماری زای ویروسی موثرتر از ماسک پارچه ای باشد، می تواند باعث گلودرد نیز گردد.

مدت استفاده از ماسک:

اگر هر بار یک ساعت یا بیشتر از ماسک بهره ببرید، ممکن است متوجه افزایش عوارض جانبی آن شوید. زیرا استفاده طولانی مدت از ماسک می تواند احتمال کثیف شدن آن را افزایش دهد.

چندین مطالعه نشان می دهد که استفاده از ماسک می تواند باعث افزایش مقدار دی اکسید کربن در خون گردد. ممکن است دی اکسید کربنی را که به تازگی دفع نموده اید به وسیله ریه های خود استنشاق کنید و این می تواند منجر به خستگی و گیجی گردد که طی چند ساعت بدتر می گردد. این ممکن است خطر تحریک بینی و گلودرد را افزایش دهد.

بهداشت ماسک:

گلودرد می تواند ناشی از محرک هایی باشد که در ماسک گیر نموده اند و روی ماسک هایی که به درستی تعویض یا تمیز نشده اند زندگی می نمایند. به همین علت است که اگر همواره از ماسک تمیز بهره ببرید، احتمال گلودرد کمتری وجود دارد.

در حال حاضر هیچ دستورالعمل دقیقی در خصوص مدت زمان استفاده از هر نوع ماسک وجود ندارد، اما اگر از ماسک قابل تعویض استفاده می کنید، پس از هر بار استفاده آن را بیرون بیاورید و سعی کنید دیگر از آن استفاده نکنید؛ و اگر از ماسک تنفسی N95 استفاده می کنید، باید آن را نیز دور بیندازید، مگر اینکه تجهیزات بخارشوی آن را داشته باشید.

ماسک های پارچه ای را باید در آب گرم و صابون شسته و بعد از هر بار استفاده روزانه آویزان کنید تا خشک گردد. ماسک را در جای خشک و تمیز (مانند کیسه کاغذی یکبار مصرف) نگهداری کنید.

ماسک در معرض آلاینده ها قرار می گیرد

حتی اگر هنگام خروج از خانه ماسک تمیزی داشته باشید، به راحتی می توانید تنها با لمس آن در معرض میکروب قرار بگیرید، بنابراین مراقب باشید که ماسک را روی سطوح قرار ندهید، یا با دست های آلوده آن را لمس نکنید.

هنگام استفاده از ماسکی که در معرض باکتری یا ویروس از سطوح آلوده قرار گرفته است، ممکن است دچار گلودرد شوید و برداشتن و پوشیدن مکرر ماسک می تواند احتمال انتقال میکروب به آن را افزایش دهد.

فاکتور های محیطی:

محیط ها و عوامل آب و هوایی خاصی وجود دارند که می توانند احتمال ابتلا به گلودرد را حتی زمانی که ماسک نمی زنید، افزایش دهند. این محیط ها عبارتند از:

قرار گرفتن در مکان های مرتفع.

آب و هوای کویری با هوای خشک.

مکان هایی با سطوح بالای آلودگی زیست محیطی.

چگونه می توان هنگام استفاده از ماسک از گلودرد جلوگیری کرد؟

چندین روش وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به گلودرد یا سایر علائم هنگام استفاده از ماسک انجام دهید، از جمله:

اگر از ماسک های پارچه ای قابل استفاده مجدد استفاده می کنید، هر بار که آن ها را می پوشید مطمئن شوید که تمیز هستند.

اگر از ماسک جراحی N95 یا غیرقابل استفاده مجدد استفاده می کنید، پس از استفاده آن را دور بیاندازید.

سعی کنید به پوشیدن ماسک در جا هایی که احتیاج به این کار دارد ادامه دهید و در حین مکالمه به طور مکرر ماسک را برندارید یا به سمت چانه خود حرکت ندهید تا آلوده نشوید.

ماسک را در یک کیسه بهداشتی و یکبار مصرف (مانند یک کیسه پلاستیکی یا کاغذی) نگه دارید و اگر مجبور به برداشتن ماسک هستید، آن را به آن کیسه برگردانید (مثلا به جای زیر صورت خود در یک مکان عمومی) و قبل از پوشیدن دوباره دستان خود را بشویید یا ضدعفونی کنید.

از ماسک های ساخته شده از موادی که تنفس آن ها سخت است، مانند پلاستیک یا چرم خودداری کنید.

در انتها، فواید پوشیدن ماسک برای سلامتی بیشتر از عوارض جانبی آن است، زیرا پوشیدن آن در مکان های عمومی سرپوشیده و مکان های شلوغ در فضای باز که نمی توان فاصله اجتماعی را رعایت کرد، توصیه می گردد. اگرچه گلودرد می تواند از عوارض پوشیدن ماسک باشد، اما رعایت دستورالعمل های استفاده از ماسک به روش صحیح و شستن یا دور انداختن صحیح آن به کاهش احتمال عفونت یاری می نماید.

بیشتر بخوانید:

تفاوت آلرژی پاییزی با کرونا!

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "دلایل احساس گلودرد هنگام استفاده از ماسک و راه های درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل احساس گلودرد هنگام استفاده از ماسک و راه های درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید