دویدن در عصر بهتر است یا صبح؟

به گزارش وبلاگ مهیار، دویدن راهی برای سلامت جسم و روح است، اما انجام این کار در صبح و یا عصر تفاوت هایی نیز دارد.

دویدن در عصر بهتر است یا صبح؟

دوندگانی وجود دارند که زود از خواب بیدار می شوند و قبل از طلوع آفتاب بیرون می فرایند و دوندگانی نیز هستند که ترجیح می دهند دویدن را تا عصر بعد از کار به تعویق بیندازند. البته کسانی هم هستند که دوست دارند در وسط روز بدوند، اما اغلب دونده ها زمان صبح یا عصر را انتخاب می نمایند. حالا کدام یک بهتر است؟ آیا دویدن در صبح و عصر مزایای خاصی دارد و چه معایبی دارد؟ بیایید آن را بفهمیم.

دویدن صبحگاهی: فواید و مضرات

موافقان

دویدن در صبح فواید زیادی دارد. این زمان برترین زمان روز است. زمانی که می توانید طلوع خورشید را ببینید و بعلاوه خود را شاد کنید. کورتیزول، که به عنوان هورمون استرس نیز شناخته می گردد، در صبح به بالاترین حد خود می رسد. به همین علت است که افرادی که با افسردگی یا اضطراب دست و پنجه نرم می نمایند، در صبح بدترین حالت را دارند. دویدن می تواند با ایجاد احساس هوشیاری بیشتر به مقابله با این امر یاری کند.

علاوه بر این، خیابان ها در هنگام صبح خلوت تر هستند و بسیاری از دوندگان عاشق آرامش و سکوت در این زمان از روز هستند. افزایش محتوای اکسیژن در هوای صبح تنفس را آسان تر می نماید، به خصوص در تابستان. بعلاوه دویدن در هوای خنک راحت تر از گرمای ظهر است.

در نهایت، سطح تستوسترون در صبح به اوج خود می رسد و سپس به تدریج در طول روز کاهش می یابد. به همین علت، دویدن در صبح یک راه عالی برای عضله سازی است.

مخالفان

دویدن صبحگاهی تنها طلوع خورشید و غوغای پرندگان نیست. بعضی نقاط ضعف نیز در آن وجود دارد و بیشتر آن ها به عملکرد خوب بدن شما در ابتدای روز مربوط می گردد. دویدن در صبح شما را در معرض خطر بیشتری برای آسیب دیدگی قرار می دهد، زیرا ماهیچه های شما پس از یک استراحت شبانه سفت تر می شوند. برای جلوگیری از آسیب های ناخوشایند، قبل از دویدن، باید بدن خود را گرم کنید و به آرامی آغاز به دویدن کنید تا بدن عادت کند.

بدون کالری (انرژی) کافی در بدن، نمی توانید سریع و طولانی بدوید، بنابراین بهتر است تمرینات سنگین را به بعد موکول کنید.

دویدن عصرانه: فواید و مضرات

موافقان

بدیهی ترین استدلال برای دویدن در عصر ها زود بیدار نشدن است. بسیاری از دونده ها می گویند در عصر سریع تر یا طولانی تر می دوند. این به این علت است که تا عصر چندین وعده غذا خورده اند و بنابراین انرژی بیشتری دارند. بعلاوه عصر زمانی است که دمای بدن شما به اوج خود می رسد و ماهیچه های شما گرم تر هستند. این امر خطر آسیب ناشی از دویدن را کاهش می دهد.

بعلاوه اگر در سرانجام یک روز پرمشغله احساس استرس می کنید و نمی توانید آرام باشید، دویدن در شب می تواند به شما یاری کند تا استرس را از بین ببرید. علاوه بر این، یک دویدن آرام در شب باعث افزایش چربی سوزی می گردد.

مخالفان

ایجاد انگیزه برای دویدن در عصر به همان میزان که انگیزه دادن به خودتان در صبح سخت است، سختی های خودش را دارد. بیشتر ما در صبح به اوج رشد ذهنی خود می رسیم که سپس به تدریج در طول روز کاهش می یابد و اغلب در سرانجام روز کاری احساس سستی یا خستگی می کنیم. ترکیب این دو عامل آغاز ورزش را سخت می نماید.

البته این احتمال نیز وجود دارد که در طول روز اتفاقی بیفتد که باعث گردد دویدن عصرانه را از لیست کار های خود حذف کنیم و برنامه تمرینی را مختل کنیم؛ بنابراین اگر با انگیزه و تنبلی مشکل دارید، بهتر است برای دویدن در صبح برنامه ریزی کنید.

وبلاگ مهیار علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "دویدن در عصر بهتر است یا صبح؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دویدن در عصر بهتر است یا صبح؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید