سراب بیستون یکی از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه است

به گزارش وبلاگ مهیار، جاذبه ها/ براساس آخرین خبرهای واصله، سراب بیستون یکی از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه است.

سراب بیستون یکی از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه است

سراب بیستون که در دل مجموعه بیستون واقع شده، یکی از زیباترین آثار طبیعی استان کرمانشاه برای گردشگران داخلی و خارجی بشمار می رود. سراب بیستون چشمه ای است که از دل زمین می جوشد و آب آن در برکه ای نه چندان بزرگ جمع می گردد. وجود این سراب یکی از دلایل اصلی استقرارهای انسانی از دوره پارینه سنگی تا عصر حاضر در این نقطه بوده است. وجود طبیعت زیبا، درختان چنار سر به فلک کشیده و آثار تاریخی منحصر بفرد در پیرامون سراب آن را به یکی از زیباترین سراب های ایران مبدل کرد.

در قسمت فوقانی این سراب نقش برجسته داریوش، مجسمه هرکول، نقش برجسته های اشکانی، غار شکارچیان، پرستشگاه مادی و بقایای شهر پارتی و در جنوب آن با فاصله اندکی بناهای ناتمام ساسانی، کاروانسرای ایلخانی و کاروانسرای شاه عباسی قرار دارند. یک شاخه از آب سراب در نهر پرآبی به طرف کاروانسرا در غرب روان است و شاخه اصلی آن به طرف گاماسیاب در جریان بوده که به نهر سهراب معروف است. ارتفاع سراب بیستون 1320 متر از سطح دریا بوده و میزان دبی میانه سالیانه 797 لیتر در ثانیه است. سراب بیستون بخشی از آبخوان کارستی ارتفاعات آهکی بیستون واقع در شمال شرق کرمانشاه را تخلیه می نماید.

از لحاظ شیمیایی آب سراب بیستون بی رنگ، بی بو و بی مزه است و میانه راهنمایی الکتریکی آن حدود 310، بیشترین میزان 335 و کمترین میزان برابر 250 میکرومهوس بر سانتیمتر در سال 70 میزان گیری شد. تیپ آب سراب بیستون از نوع بیکربنات کلسیت بوده و از کل حجم مواد محلول در آب چشمه 71 درصد مربوط به یون بیکربنات و 21 درصد مربوط به یون کلسیم است. بعلاوه، هشت درصد به جامانده شامل یون های سولفات، کلر، منیزیم، سدیم و …هست. این سراب در تاریخ 25 اسفند سال 1380 به شماره 5020 در فهرست آثار طبیعی ایران ثبت شد.

منبع: همگردی

به "سراب بیستون یکی از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سراب بیستون یکی از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید