فهرستی از علائم و نشانه های احتمالی دیابت در مردان

به گزارش وبلاگ مهیار، دیابت بیماری بوده که در آن بدن توان مدیریت سطح قند خون را ندارد. این بیماری منجر به بروز علائمی در زنان و مردان می گردد. در زیر اطلاعاتی درباره علائم دیابت در مردان و همچنین علل این بیماری و درمان آن ارائه شده است.

فهرستی از علائم و نشانه های احتمالی دیابت در مردان

مترجم: سهیلا حاجی زاده

منبع:راسخون

دیابت بیماری بوده که در آن بدن توان مدیریت سطح قند خون را ندارد. این بیماری منجر به بروز علائمی در زنان و مردان می شود. در زیر اطلاعاتی درباره علائم دیابت در مردان و همچنین علل این بیماری و درمان آن ارائه شده است.

دیابت یک نوع بیماری بوده که به علت افزایش غیر نرمال سطوح قند یا گلوکز خون ایجاد می شود، که علت این موضوع ناتوانی سلول های بدن برای جذب و استفاده از گلوکز از جریان خون می باشد. سلول های بدن به منظور جذب گلوکز از جریان خون نیاز به هورمونی به انسولین دارند، و انسولین از طریق سلول های بتا در جزایر لانگرهانس پانکراس تولید می شود. کمبود انسولین و همچنین عدم توانایی سلول های بدن به منظور پاسخ به انسولین می تواند در قالب قند خون بالا نشان داده شود.

علائم دیابت در مردان

بیماری دیابت علائم مختلفی داشته و بسیاری از علائم اولیه آن کاملا شبیه علائم بیماری های دیگر می باشد. تشخیص اولیه این بیماری از بیماری های دیگر مشکل می باشد. اما شناسایی و درمان اولیه این بیماری مهم می باشد، در صورتی که دیابت درمان نشود، می تواند منجر به ایجاد برخی مسائل جدی در رابطه با سلامت افراد شود. دانستن علائم این بیماری برای پیشگیری از عوارض آن بسیار مهم می باشد. علائم دیابت در مردان در زیر ذکر شده است.

تشنگی و ادرار بیش از حد

تشنگی و ادرار بیش از حد به نام شایع ترین علائم دیابت در نظر گرفته می شود. مردان و زنان ممکن است ادرار مکرر و یا تشنگی بیش از حد را در طول دوران ابتلا به بیماری تجربه کنند. ادرار مکرر از طریق سطح گلوکز بالا ایجاد شده، که دارای اثرات منفی بر توانایی تصفیه کلیه ها می باشد. کلیه ها شروع به استخراج آب بیشتری از خون کرده که این موضوع منجر به افزایش ادرار می شود. ادرار مکرر باعث کاهش مایعات بدن شده و تشنگی افزایش می یابد.

کاهش وزن غیر معمول و خستگی

کاهش وزن غیر طبیعی می تواند به واسطه این واقعیت باشد که سلول های بدن قادر به جذب و استفاده موثر از گلوکز موجود در جریان خون نیستند. سلول های بدن به منظور تولید انرژی نیاز به گلوکز دارند، و بنابراین عدم توانایی جذب گلوکز می تواند منجر به خستگی غیر معمول شود.

افزایش اشتها

بیماران دیابتی گرسنگی مکرر و یا افزایش اشتها را تجربه می کنند، چون بدن سطح بالایی از انسولین را جهت پایین آوردن سطح قند خون تولید کند. حضور سطح بالایی از انسولین در بدن می تواند باعث افزایش گرسنگی شود، به همین دلیل برخی از بیماران دیابتی شروع به خوردن غذای بیشتری می کنند. برخی مواقع، افزایش اشتها می تواند منجر به افزایش وزن بیماران شود. با این حال، برای از افراد دیابتی می توانند به رغم خوردن غذای بیش از حد، باز هم دچار کاهش وزن شوند.

آسیب عصبی

اعصاب و به خصوص سیستم عصبی محیطی می تواند از طریق سطوح قند بالا آسیب ببیند. این موضوع به اصطلاح نوروپاتی دیابتی نامیده می شود. آسیب به سیستم عصبی محیطی می تواند به صورت خارش و بی حس شدن پاها، دست ها و انگشتان دست و پا نشان داده شود.

عفونت مکرر و کاهش بهبودی زخم

سطح بالای قند خون می تواند باعث کاهش سرعت بهبود زخم شود. همراه با این موضوع، برخی از مردان دیابتی دچار عفونت های مکرر هم می شوند. این دو نشانه به نام علائم هشدار دهنده سطح بالای قند خون در نظر گرفته می شود.

تغییرات در بینایی

تار شدن دید و تغییرات در بینایی می تواند عوارض شایع در میان افراد یا سطوح قند خون بالا باشد. هنگامی که سطح قند خون به طور قابل ملاحظه ای بالا برود، قند در عدسی چشم تجمع یافته و باعث آسیب به رگ های خونی شبکیه چشم می شود. این بیماری به نام رتینوپاتی دیابتی هم شناخته می شود و در صورتی که درمان نشود، می تواند منجر به کوری شود.

اختلال در نعوظ

دیابت و سطوح بالای قند خون می توانند به اعصاب و رگ های خونی آلت تناسلی مردان آسیب وارد کند که در نهایت منجر به اختلال نعوظ می شود.

علائم دیگر

به غیر از علائم ذکر شده در بالا، تعدادی علائم دیگر هم می تواند در افراد دیابتی مشاهده شود. این علائم شامل خشکی دهان، سردرد، تورم، قرمز شدن لثه ها و توسعه لکه های تیره در پوست گردن، زیر بغل و کشاله ران می باشد.

علل دیابت

دیابت می تواند از طریق تولید ناکافی انسولین و یا به واسطه عدم توانایی سلول های بدن به منظور واکنش به انسولین ایجاد شود. به همین دلیل عمدتا دو نوع دیابت وجود دارد: دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2.

دیابت نوع 1 از طریق کمبود انسولین تشخیص داده می شود. این بیماری معمولا منجر به تخریب سلول های پانکراس تولید کننده انسولین می شود.

دیابت نوع 2 یا دیابت مستقل از انسولین مرتبط با عدم توانایی سلول های بدن به منظور استفاده موثر از انسولین می باشد. نوع دیگر دیابت، دیابت حاملگی می باشد که در برای از زنان در طول دوران حاملگی اتفاق می افتد. توسعه این بیماری می تواند از طریق تعدادی عوامل از جمله عوامل ژنتیکی و محیطی مانند چاقی، کم تحرکی، سن، سندرم تخمدان پلی کیستیک، رژیم غذایی ضعیف و عفونت ها تحت تاثیر قرار بگیرد.

درمان

دیابت با استفاده از داروهای خاص و تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی درمان و مدیریت می شود.

انسولین یک گزینه درمانی مرسوم برای دیابت نوع 1 می باشد.

برای درمان دیابت نوع 2، استفاده از داروهایی مانند سولفونیل اوره، مهار کننده های آلفا گلوکوزیداز، بیگوآنید، تیازولیدین دیون ها، مشتقات فنیل آلانین همراه با انسولین توصیه می شود.

رژیم غذایی مناسب که حاوی غذاها غنی از فیبر و میوه جات و سبزیجات باشد و ورزش منظم، همراه با مصرف داروهای توصیه شده از طریق پزشک، دیگر روش های درمان موثر دیابت می باشند. به طور همزمان، کاهش اندازه غذاهای شیرین و چربی های حیوانی در رژیم غذایی هم ضروری می باشد.

در صورت عدم تشخیص و درمان دیابت، می تواند منجر به ایجاد عوارض جبران ناپذیر و خطرناکی برای بیمار شود، بنابراین تشخیص علائم این بیماری برای استفاده از بهترین شیوه های پزشکی جهت درمان ضروری می باشد.

منبع: راسخون

به "فهرستی از علائم و نشانه های احتمالی دیابت در مردان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرستی از علائم و نشانه های احتمالی دیابت در مردان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید