نانوکمپلکس سلول های سرطانی را از بین می برد

به گزارش وبلاگ مهیار، ژاپنی ها با استفاده از نانوشاخ های کربنی و پوشش دهی آن با پلی اتیلن گلیکول و افزودن پروتئینی روی آن، کمپلکسی ساختند که می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد.

نانوکمپلکس سلول های سرطانی را از بین می برد

به گزارش گروه فناوری وبلاگ مهیار، پژوهشگران با ترکیب فناوری نانو و مهندسی ژنتیک، ابزاری به منظور تنظیم مرگ ومیر سلول های سرطانی ارائه کردند. توسعه عوامل شیمی درمانی با فعالیت های ضد سرطانی به دلیل ایجاد مقاومت دارویی در سلو ل های سرطانی چندان جذاب نبوده و به مرور تاثیر این ترکیبات شیمی درمانی روی سلول های سرطانی کم می گردد.

در بین انواع سلول های سرطانی، سلول های بنیادی سرطان به طور فزاینده ای با پیشرفت سرطان و متاستاز همراه هستند و منعکس کننده خودنوسازی و تمایل این سلول ها برای وارد شدن به گردش خون است.

دانشمندان در موسسه پیشرفته علوم و فناوری ژاپن با استفاده از ترکیب فناوری نانو و مهندسی ژنتیک، چیزی به نام فتوترموژنتیک ارائه کردند که به آن ها اجازه می دهد تا به صورت موثری سلول های سرطانی را از بین ببرند.

این فناوری که توسط ایجرو میاکو و همکارانش توسعه یافته است که در آن کمپلکس عامل دار نانوکربن استفاده شده که با نور فعال می گردد. این کمپلکس حاوی نانوشاخ های کربنی بوده که روی آن ها با استفاده از پلی اتیلن گلیکول اصلاح شده است و یک آنتی بادی ضد گیرنده سلول سرطانی موسوم به TRPV 2 روی آن واقع شده است. این ساختار پتانسیل بالایی برای هدف گیری سلول های سرطانی داشته و به عنوان ماده شیمی درمانی به کار گرفته می گردد.

در حقیقت این نانوکمپلکس به طور موثری با استفاده از پرتو های مادون قرمز گرم می گردد، پرتو هایی که قابلیت عبور از میان بافت های زیستی را داشته و می توانند خود را به این نانوکمپلکس برساند.

بعد از استفاده روی سلول های سرطانی و مدل های تومور موش، این کمپلکس باعث ایجاد جریانی از یون های کلسیم به داخل سلول های هدف شده که بیان بیش از حد پروتئین TRPV 2 را موجب می گردد، پروتئین غشایی که نسبت به گرما پاسخ می دهد. با این کار مرگ تنظیم شده سلول های سرطانی رقم می خورد و تومور از بین می رود. این آزمایش ها نشان می دهد که با ترکیب فناوری نانو و مهندسی ژنتیک می توان سلول های سرطانی را به صورت تنظیم شده از بین برد.

نتایج این پروژه در قالب مقاله ای در نشریه Nature Communication به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نانوکمپلکس سلول های سرطانی را از بین می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوکمپلکس سلول های سرطانی را از بین می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید