واکسن آنفولانزا خطر ابتلا به کرونا را افزایش می دهد؟

به گزارش وبلاگ مهیار، چند سالی است که واکسن آنفلوآنزا در فصل همه گیری آن، در سراسر دنیا از سوی مراکز بهداشتی و درمانی میان تمام افراد توزیع می گردد. بسیاری از افراد از دریافت این واکسن اجتناب می نمایند و تنها عده ای حاضر به تزریق می گردد. سال جاری اما نگرانی از همه گیری همزمان دو ویروس کووید 19 و آنفلوآنزا باعث شده، همه متخصصان بر دریافت واکسن آنفلوآنزا تاکید داشته باشند. نگرانی جدی ای که از سوی کارشناسان و کادر درمان وجود دارد، این است که در صورت به راه افتادن دو همه گیری کرونا و آنفلوآنزا، سیستم مراقبت های بهداشتی تحت فشار شدید قرار بگیرد و تمام کشورها با کمبود شدید تخت بیمارستان و تجهیزات درمانی و حفاظت شخصی روبه رو می شوند.

واکسن آنفولانزا خطر ابتلا به کرونا را افزایش می دهد؟

این درحالی است که اخباری ضد و نقیضی درباره دریافت واکسن آنفلوآنزا وجود دارد. وبلاگ مهیار زندگی در این مطلب با استناد به گزارش بسیاری از رسانه های بین المللی درباره این موضوع، چرایی اهمیت دریافت واکسن آنفلوآنزا را آنالیز می نماید.

ویروس آنفلوآنزا جهشی است

اگرچه واکسن آنفولانزا به اسم یک داروی موثر در برابر آغاز یک همه گیری هر ساله فراوری و توزیع می گردد اما بسیاری از ما با بهانه های مختلف از دریافت این واکسن خودداری می کنیم. بعضی معتقدند که این بیماری هرگز به سراغ آنها نمی آید و بعضی هم تزریق یکباره آن را کافی می دانند. نیویوزک تایمز در گزارش خود می گوید: واکسن آنفولانزا سالانه به دو علت عمده تجویز می گردد: نخست اینکه ویروس های آنفلوانزا به راحتی جهش می یابند و ساختار ویروسی آنها از سالی به سال دیگر فرق دارد، و دوم اینکه حتی اگر ویروس ها تغییر چشمگیری نداشته باشند، ایمنی در برابر آنها به تدریج کاهش می یابد و صرف تزریق یکباره واکسن نمی تواند برای سال های بعد موثر واقع گردد.

مرگ 8 هزار نفر بر اثر آنفلوآنزا

گاردین در گزارشی بیان می نماید: بر اساس آنالیز های اجرا شده از سوی دانشمندان انگلیسی بر روی قربانیان کووید 19، درصد مرگ و میر بیمارانی که همزمان با کرونا به عفونت دیگری هم مبتلا بوده اند، 43 درصد است و افرادی که تنها مبتلا به کووید 19 بوده اند، 26.9 درصد از قربانیان را تشکیل می دهند. بر این اساس، ابتلای همزمان آنفلوآنزا و کووید19 به طور قابل توجهی خطر مرگ را افزایش می دهد. به همین دلیل، دانشمندان اصرار دارند همه کسانی که در معرض خطر ابتلا به آنفلوانزا یا انتقال آن هستند، حتما واکسن آنفلوانزا را دریافت نمایند. به گفته پروفسور ایوان دویل، مدیر پزشکی بهداشت عمومی انگلیس: آنفلوآنزا سالانه چیزی در حدود 4 هزار تا 22 هزار نفر را در سراسر جهان به کام مرگ می کشاند. این آمار در سال گذشته، حدود 8 هزار نفر بود.

داستان سخنرانی دکتر آز درباره واکسن آنفلوآنزا

مدتی است ادعایی در شبکه های اجتماعی در رابطه با احتمال ابتلا به کرونا در صورت تزریق واکسن آنفلوآنزا مطرح شده است. بعضی از کاربران با اتکا به بخشی از فیلم سخنرانی دکتر آز، یکی از پزشکان مطرح تلویزیونی، مدعی شده اند که دریافت واکسن آنفلوآنزا می تواند خطر ابتلا به کرونا را افزایش دهد. آسوشیتدپرس در گزارشی با رد این ادعا، می گوید: طبق گفته مراکز کنترل و پیشگیری بیماری های ایالات متحده، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه واکسن آنفولانزا خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می دهد، وجود ندارد. این رسانه با آنالیز فیلم منتشر شده در شبکه های اجتماعی تشریح می نماید که فیلم کامل این سخنرانی بر اصرار شدید دکتر آز به دریافت واکسن آنفلوآنزا تاکید دارد. او در موافقت با تزریق واکسن آنفولانزا پاسخ می دهد: این پاییز، تزریق واکسن آنفولانزا بسیار مهم تر از هر زمان دیگری است. این فقط یک تزریق ساده برای جلوگیری از بیماری آنفولانزا نیست بلکه سدی در برابر کروناست چرا که آنفلوآنزا احتمال ابتلا به کووید 19 را افزایش می دهد.

در این زمینه بخوانید:

تفاوت علائم آنفولانزا و کروناویروس

چه زمانی واکسن آنفولانزا بزنیم؟

واکسن آنفلوانزا، مهم ترین شانس سلامتی است

یک مطالعه تازه در کلینیک کلیولند هم نشان می دهد که نه تنها دریافت واکسن آنفلوانزا خطر ابتلا به بیماری کووید 19 را افزایش نمی دهد بلکه واکسن آنفلوانزا مهم ترین شانس برای یاری به سلامت افراد در پاییز و زمستان امسال است. طبق آنالیز های اجرا شده از اوایل مارس تا اواسط آوریل امسال بر روی بیش از 13 هزار بیمار مبتلا به کرونا، مقایسه اجرا شده بر روی کسانی که در پاییز یا زمستان سال 2019 واکسن آنفلوانزا دریافت نموده اند (4138 بیمار) در برابر کسانی که واکسن دریافت ننموده اند (9082 بیمار) نشان داده که واکسیناسیون آنفلوانزا هیچ تاثیری بر افزایش یا شدت ابتلا به کووید 19 نداشته است.

از آنجا که هنوز درباره نتایج احتمالی ویروس کرونا، اطلاعات ناشناخته زیادی وجود دارد، محققان و پزشکان معتقدند که پایبندی مردم به واکسیناسیون گسترده و زودرس آنفلوانزا، خطر عفونت های ویروسی همزمان و همه گیری ها را کاهش می دهد. در حالا حاضر، جهان با نگرانی منتظر تهیه و توزیع واکسنی ایمن و موثر در برابر کووید 19 است. اما نباید فراموش کنیم که آنفلوآنزا بیماری همه گیر دیگری است که می توانیم با دریافت واکسن آن، جان خود و بسیاری از افراد را حفظ کنیم.

منابع: New York times , the guardian , Associated Press , news medical

منبع: ایرنا زندگی

به "واکسن آنفولانزا خطر ابتلا به کرونا را افزایش می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن آنفولانزا خطر ابتلا به کرونا را افزایش می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید